I Elitloppstider är det lätt att allt fokus går till traveliten. Under söndagslunchen på Fornaboda gick man i en annan riktning och vände blickarna till de aktiva hästarna, som tagit del i de bakre placeringarna på senare tid, också för kuskar som inte syns lika mycket på travbanorna jämfört med eliten. Detta med så kallat Breddtrav.
Breddtravet innebar förutom spännande lopp för de 502 besökarna, även säsongspremiär för ponnytravet på Fornaboda, som dessutom inledde tävlingsdagen med två lopp. En hemmaseger blev det direkt genom Lindesbergaren Max Nordmark Tybeck och hans shetlandsponny Kraterns Poseidon som svepte förbi konkurrenterna med 400 meter kvar till mål.
– Han fick inte vinna ifjol, men har kört på med vinterträning och står nu med 3 segrar i år på 5 lopp, noterades från vinnarcirkeln.
Senare under dagen kom nästa hemmaseger! Detta i det sista loppet där en pigg Jumpinjackofjoy satte punkt för dagen efter ett lopp där ekipaget låg i ledningen hela vägen in i mål.
– Det var ledningen som gällde, sedan var det bara att hålla i, sade en glad Anna Isabelle Karlsson från Örebro, som agerade kusk.
Paret Liselotte och Magnus Nordkvist från Järle är de som äger och tränar hästen.
Noterbart är att Jimmi Ehlers från Kopparberg bjöd på kuskseger under dagen bakom dalatränade Chris Carambole.
Dagen bjöd även på dramatik!
I det andra loppet fick domarna ingripa där Chikon (med kusk Hans Adler) kom först i mål, men efter en trång situation i slutsvängen valde de att diskvalificera ekipaget för att trängt sig ut från en invändig position.
– Jag vet inte vad som hände där bakom, jag noterade bara att min häst slog sig på knät under upploppet och tappade en del fart på det, tur i oturen, sade Solvallakusken Kevin Oscarsson i vinnarcirkeln, som istället fick segern med hästen Chivalry.
Dagens vinnare
Lopp 1: Athletic Division – Henrik Daggert
Lopp 2: Chivalry – Kevin Oscarsson
Lopp 3: Vagabond Bi – Fredrik Claesson
Lopp 4: Smirre Creek – Tobias J Gustafsson
Lopp 5: Bear Lassie – Tommi Mäenpää
Lopp 6: Chris Carambole – Jimmi Ehlers
Lopp 7: Brake To Vacate – Julia Andersson
Lopp 8: Free Fall Web – Andrè Bood
Lopp 9: Cadillac Dimanche – Niclas Stenquist
Lopp 10: Saphir D’inverne – Jennifer Österdahl
Lopp 11: Jumpinjackofjoy – Anna Isabelle Karlsson
Ponnylopp 1: Kraterns Poseidon – Max Nordmark Tybeck
Ponnylopp 2: Diva Skott – Viktor S. Sundgren
Nästa tävlingsdag: Måndag 27:e maj, första start kl. 18.20 med Kusk-VM
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.