I Elitloppstider är det lätt att allt fokus går till traveliten. Under söndagslunchen på Fornaboda gick man i en annan riktning och vände blickarna till de aktiva hästarna, som tagit del i de bakre placeringarna på senare tid, också för kuskar som inte syns lika mycket på travbanorna jämfört med eliten. Detta med så kallat Breddtrav.
Breddtravet innebar förutom spännande lopp för de 502 besökarna, även säsongspremiär för ponnytravet på Fornaboda, som dessutom inledde tävlingsdagen med två lopp. En hemmaseger blev det direkt genom Lindesbergaren Max Nordmark Tybeck och hans shetlandsponny Kraterns Poseidon som svepte förbi konkurrenterna med 400 meter kvar till mål.
– Han fick inte vinna ifjol, men har kört på med vinterträning och står nu med 3 segrar i år på 5 lopp, noterades från vinnarcirkeln.
Senare under dagen kom nästa hemmaseger! Detta i det sista loppet där en pigg Jumpinjackofjoy satte punkt för dagen efter ett lopp där ekipaget låg i ledningen hela vägen in i mål.
– Det var ledningen som gällde, sedan var det bara att hålla i, sade en glad Anna Isabelle Karlsson från Örebro, som agerade kusk.
Paret Liselotte och Magnus Nordkvist från Järle är de som äger och tränar hästen.
Noterbart är att Jimmi Ehlers från Kopparberg bjöd på kuskseger under dagen bakom dalatränade Chris Carambole.
Dagen bjöd även på dramatik!
I det andra loppet fick domarna ingripa där Chikon (med kusk Hans Adler) kom först i mål, men efter en trång situation i slutsvängen valde de att diskvalificera ekipaget för att trängt sig ut från en invändig position.
– Jag vet inte vad som hände där bakom, jag noterade bara att min häst slog sig på knät under upploppet och tappade en del fart på det, tur i oturen, sade Solvallakusken Kevin Oscarsson i vinnarcirkeln, som istället fick segern med hästen Chivalry.
Dagens vinnare
Lopp 1: Athletic Division – Henrik Daggert
Lopp 2: Chivalry – Kevin Oscarsson
Lopp 3: Vagabond Bi – Fredrik Claesson
Lopp 4: Smirre Creek – Tobias J Gustafsson
Lopp 5: Bear Lassie – Tommi Mäenpää
Lopp 6: Chris Carambole – Jimmi Ehlers
Lopp 7: Brake To Vacate – Julia Andersson
Lopp 8: Free Fall Web – Andrè Bood
Lopp 9: Cadillac Dimanche – Niclas Stenquist
Lopp 10: Saphir D’inverne – Jennifer Österdahl
Lopp 11: Jumpinjackofjoy – Anna Isabelle Karlsson
Ponnylopp 1: Kraterns Poseidon – Max Nordmark Tybeck
Ponnylopp 2: Diva Skott – Viktor S. Sundgren
Nästa tävlingsdag: Måndag 27:e maj, första start kl. 18.20 med Kusk-VM
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.