Katterna är ett välkommet tillskott för de boende på Ågården i Lindesberg. Foto:Jennie Larsson
Lurviga robotkatter förgyller vardagen på Ågården
Det jamades och kurrades för fullt i trapphuset på äldreboendet Ågården i Lindesberg under onsdagsförmiddagen när representanter från Lions Club Lindesberg besökte de boende med gåvor i form av tre robotkatter. Katterna både känns och ser verkliga ut, och de nya ägarna fullkomligt lyste upp när de fick syn på de lurviga små kompisarna.
Ingrid Karlsson sitter och kärleksfullt klappar katten Sussi som lugnt ligger och spinner i hennes knä.
– Jag hade en katt som hette Sussi när jag var liten, säger hon och brister ut i ett stort leende medan hon drar fingrarna genom den gråa kattpälsen.
Ingrid Karlsson har katten Sussi i knät, här med Linda Viberg, Arne Öhman, Bengt-Göran Karlsson och Mariana Ålebring. Foto: Jennie Larsson
Arbetet med att adoptera ut robotkatter på äldreboenden har pågått ett tag, då kommunen från början köpte in en katt till varje äldreboende i kommunen. Under tidens gång har personalen dock upptäckt att behovet var större än man kunde möta, och då bestämde man sig för att vända sig till Lions.
– Jag skrev ett brev till Lions Club Lindesberg och Lions Kristina, som båda ville vara med och stötta. Vi blev helt överväldigade, och bestämde oss för att dela med oss till övriga boenden också, berättar Linda Viberg, enhetschef på Ågården, och fortsätter:
– Vissa av de boende vill hemskt gärna ha en katt hos sig, och nu kan de få ha det en längre stund än förut.
På en annan avdelning sitter Rosmari Renlund vid matbordet när katterna gör entré, och lyckan är obeskrivlig när hon får en lurvig vän i knät.
– Åh, lilla vän! Ska du komma och sitta hos mig? säger Rosmari och borrar in ansiktet i kattens mjuka päls. Katten i sin tur lägger sig på rygg och kurrar högt av belåtenhet.
– De är så otroligt verklighetstrogna, de både jamar, kurrar och tvättar sig, berättar Linda med ett leende och fortsätter:
– Dessa är speciellt framtagna just för demensvård, men vi har märkt att de har stor effekt även på de som inte är dementa. Vi hade en boende som skulle till tandläkaren vid ett tillfälle och hon var så otroligt rädd och nervös, så vi tänkte faktisk boka om tiden. Men så provade vi att sätta en katt i knät, och då var det inga problem. Den följde med henne hela vägen in till tandläkaren och tillbaka.
– Nästa gång kanske vi kan komma med robothundar också, säger Bengt-Göran Karlsson från Lions Club Lindesberg innan de lämnar Ågården för den här gången.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
LIF Lindesberg rivstartar den nya säsongen i Division 1 och vinner direkt. Flera av LIF-lagets unga spelare visade vägen med hjälp av rutinerade Anton Floods sylvassa skottarm. Foto: Hasse Persson.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.