Idag, torsdag, var det åter dags för Lindesbergs Hemköp att arrangera sin bonuskundkväll, ett butiksevenemang som kommit att bli mycket populär. Man har nu dessutom bestämt sig för att utöka tillfällena till sex stycken per år. – Förut var det två bonuskundträffar om året, sedan ökade vi till tre och förra året hade vi fyra stycken och i år blir det sex träffar, berättar butikens delägare Mattias Johansson.
På torsdagen anordnades bonuskundkväll mellan klockan 13-19 på Hemköp i Lindesberg. Bonuskunderna erbjöds extra bra erbjudanden och för alla handlande kunde man få sig ett smakprov på både läckra, färgglada smoothies och rykande het bönpasta. Likt alltid på Hemköps bonusträffar var det full fart, men idag hade man kunnat notera att det inte varit fullt så många kunder som i vanliga fall.
– Det har varit mindre kunder än vanligt, men de har handlat för mer. Det har varit en riktigt bra försäljningsdag, men lite lugnare, jag har till och med kunnat sitta ner en liten stund, säger Mattias Johansson som är delägare tillsammans med Eva Pettersson och Johan Eriksson.
December har för Hemköp varit en väldigt bra månad, och januari ännu bättre. Mattias tror att det kan ha att göra med att butikens bonuskunder blir alltmer trognare. Dels får dessa kunder ta del av de förmånliga erbjudanden som finns under bonusträffen, dels har man också satsat på rätt varor i det veckovisa reklambladet.
– Som kedja har vi satsat på bonusvaror. Vi har gjort väldigt bra flygblad och hittat rätt varor till bra pris. Första veckan i januari ökade hela kedjan med sju procent, det är sanslöst mycket! Det går bara framåt, vi är på stark frammarsch, berättar Mattias.

Hemköp sponsrar många av stans föreningar, och som idag, när bönpastan skulle demonstreras var två killar från Lindlövens A-lag på plats.
– Vi försöker använda oss av föreningarna, dels för att få hjälp men också för att de ska få visa upp sig. Kunderna tycker att det är roligt att se, det är uppskattat!, berättar Mattias.
Man har också valt att satsa på sådant som SMS, mail och brev hem till kunden, vilket har genererat alltfler kunder. Hemköp har också en bonusskala som är indelad i brons, silver och guld, beroende på hur mycket man handlar för varje månad.
– Man får ju mer bonus desto trognare kund man är. Enligt Testfakta Research är Hemköp och Coop de butiker som ger kunderna mest bonus.
Och nu ska de populära bonuskundträffarna bli fler. Mattias fortsätter:
– Förut var det två bonuskundträffar om året, sedan ökade vi till tre och förra året hade vi fyra stycken och i år blir det sex träffar. Det blir en varannan månad. Vecka tretton, är nästa, det är veckan innan påsk så då blir det lite påsktema.
Vanligtvis brukar man utanför också ha lite försäljning av frukt och grönt, samt grillning
av korv eller hamburgare. Idag fick vädret tyvärr överhand och man valde att hålla sig inomhus. Men det skulle inte hindra att man fick i sig frukt, för Amanda Arvidsson som under bonusträffen skött smoothiemaskinen har mixat ihop små vitaminrika drinkar.
– Den röda är hallon och den gula är banan och mango. Jag har gjort det med kvällens icke matvara, en smoothie twister. Man tar en liten smoothie när man går förbi här och så har en del köpt varan, säger Amanda och tillägger om träffen:
– Det är mycket folk! Jag står här och bjuder och pratar och det är så trevligt!
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida julstämning i bygden. Hos Frövifors Pappersbruksmuseum är förberedelserna i full gång. Här väntas en av de största julmarknaderna i regionen, som årligen lockar tusentals besökare. I år är man helt fullbokad, med närmare 90 försäljare på plats i den historiska industrimiljön på pappersbruket.
– Under min tid som museichef har vi aldrig haft så här många utställare. Vi är faktiskt fullbokade, vilket är väldigt roligt, berättar Mikael Tiderman.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Lördag 15 november drar Gåvobodens årliga julklappsinsamling igång – en tradition som varje år sprider julglädje hos utsatta barnfamiljer i Lindesbergs kommun. På Nya Snickerifabriken står nu den stora julklappssäcken redo att ta emot gåvor från allmänheten. Initiativtagaren Elin Olofsson hoppas åter på ett varmt gensvar från alla som vill bidra till att göra julen lite ljusare för de barn som behöver det mest.
– Jag hoppas att vi ska kunna hjälpa till att minska den stress som många känner inför julen. Det är en sådan hets kring att ha det nyaste och senaste, och många har kanske inte den möjligheten, säger Elin Olofsson från Gåvoboden.