Idag, torsdag, var det åter dags för Lindesbergs Hemköp att arrangera sin bonuskundkväll, ett butiksevenemang som kommit att bli mycket populär. Man har nu dessutom bestämt sig för att utöka tillfällena till sex stycken per år. – Förut var det två bonuskundträffar om året, sedan ökade vi till tre och förra året hade vi fyra stycken och i år blir det sex träffar, berättar butikens delägare Mattias Johansson.
På torsdagen anordnades bonuskundkväll mellan klockan 13-19 på Hemköp i Lindesberg. Bonuskunderna erbjöds extra bra erbjudanden och för alla handlande kunde man få sig ett smakprov på både läckra, färgglada smoothies och rykande het bönpasta. Likt alltid på Hemköps bonusträffar var det full fart, men idag hade man kunnat notera att det inte varit fullt så många kunder som i vanliga fall.
– Det har varit mindre kunder än vanligt, men de har handlat för mer. Det har varit en riktigt bra försäljningsdag, men lite lugnare, jag har till och med kunnat sitta ner en liten stund, säger Mattias Johansson som är delägare tillsammans med Eva Pettersson och Johan Eriksson.
December har för Hemköp varit en väldigt bra månad, och januari ännu bättre. Mattias tror att det kan ha att göra med att butikens bonuskunder blir alltmer trognare. Dels får dessa kunder ta del av de förmånliga erbjudanden som finns under bonusträffen, dels har man också satsat på rätt varor i det veckovisa reklambladet.
– Som kedja har vi satsat på bonusvaror. Vi har gjort väldigt bra flygblad och hittat rätt varor till bra pris. Första veckan i januari ökade hela kedjan med sju procent, det är sanslöst mycket! Det går bara framåt, vi är på stark frammarsch, berättar Mattias.

Hemköp sponsrar många av stans föreningar, och som idag, när bönpastan skulle demonstreras var två killar från Lindlövens A-lag på plats.
– Vi försöker använda oss av föreningarna, dels för att få hjälp men också för att de ska få visa upp sig. Kunderna tycker att det är roligt att se, det är uppskattat!, berättar Mattias.
Man har också valt att satsa på sådant som SMS, mail och brev hem till kunden, vilket har genererat alltfler kunder. Hemköp har också en bonusskala som är indelad i brons, silver och guld, beroende på hur mycket man handlar för varje månad.
– Man får ju mer bonus desto trognare kund man är. Enligt Testfakta Research är Hemköp och Coop de butiker som ger kunderna mest bonus.
Och nu ska de populära bonuskundträffarna bli fler. Mattias fortsätter:
– Förut var det två bonuskundträffar om året, sedan ökade vi till tre och förra året hade vi fyra stycken och i år blir det sex träffar. Det blir en varannan månad. Vecka tretton, är nästa, det är veckan innan påsk så då blir det lite påsktema.
Vanligtvis brukar man utanför också ha lite försäljning av frukt och grönt, samt grillning
av korv eller hamburgare. Idag fick vädret tyvärr överhand och man valde att hålla sig inomhus. Men det skulle inte hindra att man fick i sig frukt, för Amanda Arvidsson som under bonusträffen skött smoothiemaskinen har mixat ihop små vitaminrika drinkar.
– Den röda är hallon och den gula är banan och mango. Jag har gjort det med kvällens icke matvara, en smoothie twister. Man tar en liten smoothie när man går förbi här och så har en del köpt varan, säger Amanda och tillägger om träffen:
– Det är mycket folk! Jag står här och bjuder och pratar och det är så trevligt!
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.