Idag, torsdag, var det åter dags för Lindesbergs Hemköp att arrangera sin bonuskundkväll, ett butiksevenemang som kommit att bli mycket populär. Man har nu dessutom bestämt sig för att utöka tillfällena till sex stycken per år. – Förut var det två bonuskundträffar om året, sedan ökade vi till tre och förra året hade vi fyra stycken och i år blir det sex träffar, berättar butikens delägare Mattias Johansson.
På torsdagen anordnades bonuskundkväll mellan klockan 13-19 på Hemköp i Lindesberg. Bonuskunderna erbjöds extra bra erbjudanden och för alla handlande kunde man få sig ett smakprov på både läckra, färgglada smoothies och rykande het bönpasta. Likt alltid på Hemköps bonusträffar var det full fart, men idag hade man kunnat notera att det inte varit fullt så många kunder som i vanliga fall.
– Det har varit mindre kunder än vanligt, men de har handlat för mer. Det har varit en riktigt bra försäljningsdag, men lite lugnare, jag har till och med kunnat sitta ner en liten stund, säger Mattias Johansson som är delägare tillsammans med Eva Pettersson och Johan Eriksson.
December har för Hemköp varit en väldigt bra månad, och januari ännu bättre. Mattias tror att det kan ha att göra med att butikens bonuskunder blir alltmer trognare. Dels får dessa kunder ta del av de förmånliga erbjudanden som finns under bonusträffen, dels har man också satsat på rätt varor i det veckovisa reklambladet.
– Som kedja har vi satsat på bonusvaror. Vi har gjort väldigt bra flygblad och hittat rätt varor till bra pris. Första veckan i januari ökade hela kedjan med sju procent, det är sanslöst mycket! Det går bara framåt, vi är på stark frammarsch, berättar Mattias.

Hemköp sponsrar många av stans föreningar, och som idag, när bönpastan skulle demonstreras var två killar från Lindlövens A-lag på plats.
– Vi försöker använda oss av föreningarna, dels för att få hjälp men också för att de ska få visa upp sig. Kunderna tycker att det är roligt att se, det är uppskattat!, berättar Mattias.
Man har också valt att satsa på sådant som SMS, mail och brev hem till kunden, vilket har genererat alltfler kunder. Hemköp har också en bonusskala som är indelad i brons, silver och guld, beroende på hur mycket man handlar för varje månad.
– Man får ju mer bonus desto trognare kund man är. Enligt Testfakta Research är Hemköp och Coop de butiker som ger kunderna mest bonus.
Och nu ska de populära bonuskundträffarna bli fler. Mattias fortsätter:
– Förut var det två bonuskundträffar om året, sedan ökade vi till tre och förra året hade vi fyra stycken och i år blir det sex träffar. Det blir en varannan månad. Vecka tretton, är nästa, det är veckan innan påsk så då blir det lite påsktema.
Vanligtvis brukar man utanför också ha lite försäljning av frukt och grönt, samt grillning
av korv eller hamburgare. Idag fick vädret tyvärr överhand och man valde att hålla sig inomhus. Men det skulle inte hindra att man fick i sig frukt, för Amanda Arvidsson som under bonusträffen skött smoothiemaskinen har mixat ihop små vitaminrika drinkar.
– Den röda är hallon och den gula är banan och mango. Jag har gjort det med kvällens icke matvara, en smoothie twister. Man tar en liten smoothie när man går förbi här och så har en del köpt varan, säger Amanda och tillägger om träffen:
– Det är mycket folk! Jag står här och bjuder och pratar och det är så trevligt!
Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovägen, i höjd med avfarten till länsväg 249. Ingen person ska ha skadats fysiskt vid kollisionen, men det är stopp i trafiken in till Lindesberg för tillfället.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.
I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i Ramsberg överlämnade Britt Davidsson, ordförande i Ramsbergs Hembygdsförening ut diplom till tre närvarande representanter för Ramsbergs Ryttarkamrater, Inger Zanders, Margareta Sundman och Carina Lundkvist, som hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Det var applåder och hurrarop från alla i församlingshemmet, berättar Anna Hedrén, Ramsbergs Hembygdsförening.
Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. I början av februari blev verksamheten även först ut bland regionerna i landet att genomföra robotassisterade höftoperationer med en egen operationsrobot.
– Det är ett avancerat verktyg för extrem precision, och man får feedback på det man som operatör gör under resans gång, berättar Gunnar Falk, överläkare och sektionschef vid ortopediska protessektionen i ett pressmeddelande.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.