Idag, torsdag, var det åter dags för Lindesbergs Hemköp att arrangera sin bonuskundkväll, ett butiksevenemang som kommit att bli mycket populär. Man har nu dessutom bestämt sig för att utöka tillfällena till sex stycken per år. – Förut var det två bonuskundträffar om året, sedan ökade vi till tre och förra året hade vi fyra stycken och i år blir det sex träffar, berättar butikens delägare Mattias Johansson.
På torsdagen anordnades bonuskundkväll mellan klockan 13-19 på Hemköp i Lindesberg. Bonuskunderna erbjöds extra bra erbjudanden och för alla handlande kunde man få sig ett smakprov på både läckra, färgglada smoothies och rykande het bönpasta. Likt alltid på Hemköps bonusträffar var det full fart, men idag hade man kunnat notera att det inte varit fullt så många kunder som i vanliga fall.
– Det har varit mindre kunder än vanligt, men de har handlat för mer. Det har varit en riktigt bra försäljningsdag, men lite lugnare, jag har till och med kunnat sitta ner en liten stund, säger Mattias Johansson som är delägare tillsammans med Eva Pettersson och Johan Eriksson.
December har för Hemköp varit en väldigt bra månad, och januari ännu bättre. Mattias tror att det kan ha att göra med att butikens bonuskunder blir alltmer trognare. Dels får dessa kunder ta del av de förmånliga erbjudanden som finns under bonusträffen, dels har man också satsat på rätt varor i det veckovisa reklambladet.
– Som kedja har vi satsat på bonusvaror. Vi har gjort väldigt bra flygblad och hittat rätt varor till bra pris. Första veckan i januari ökade hela kedjan med sju procent, det är sanslöst mycket! Det går bara framåt, vi är på stark frammarsch, berättar Mattias.

Hemköp sponsrar många av stans föreningar, och som idag, när bönpastan skulle demonstreras var två killar från Lindlövens A-lag på plats.
– Vi försöker använda oss av föreningarna, dels för att få hjälp men också för att de ska få visa upp sig. Kunderna tycker att det är roligt att se, det är uppskattat!, berättar Mattias.
Man har också valt att satsa på sådant som SMS, mail och brev hem till kunden, vilket har genererat alltfler kunder. Hemköp har också en bonusskala som är indelad i brons, silver och guld, beroende på hur mycket man handlar för varje månad.
– Man får ju mer bonus desto trognare kund man är. Enligt Testfakta Research är Hemköp och Coop de butiker som ger kunderna mest bonus.
Och nu ska de populära bonuskundträffarna bli fler. Mattias fortsätter:
– Förut var det två bonuskundträffar om året, sedan ökade vi till tre och förra året hade vi fyra stycken och i år blir det sex träffar. Det blir en varannan månad. Vecka tretton, är nästa, det är veckan innan påsk så då blir det lite påsktema.
Vanligtvis brukar man utanför också ha lite försäljning av frukt och grönt, samt grillning
av korv eller hamburgare. Idag fick vädret tyvärr överhand och man valde att hålla sig inomhus. Men det skulle inte hindra att man fick i sig frukt, för Amanda Arvidsson som under bonusträffen skött smoothiemaskinen har mixat ihop små vitaminrika drinkar.
– Den röda är hallon och den gula är banan och mango. Jag har gjort det med kvällens icke matvara, en smoothie twister. Man tar en liten smoothie när man går förbi här och så har en del köpt varan, säger Amanda och tillägger om träffen:
– Det är mycket folk! Jag står här och bjuder och pratar och det är så trevligt!
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.