Coronapandemin ställde in ett stort antal matcher och halverade tävlingssäsongen för IFK Lindesbergs herrlag. Men trots det har föreningen vuxit under året, och kan nu redovisa 120 nya medlemmar, varav de flesta barn.
Precis som många andra idrottsföreningar drabbades även IFK Lindesberg när coronapandemin kom. Matcher ställdes in, ingen publik tilläts närvara på de matcher som kunde genomföras, och den nyetablerade gå-fotbollen fick pausas, då merparten av deltagarna tillhörde riskgruppen för att drabbas allvarligt av covid-19.
– Det var jättesynd, eftersom det var just den målgruppen vi hoppades kunna engagera i klubben. Men vi får ta nya tag efter pandemin, berättar ordförande Petter Carlsson.
Men trots ett minst sagt annorlunda år har föreningen vuxit, och det rejält. Ca 120 nya medlemmar har anslutit sig, vilket har gjort att de har kunnat starta nya lag och även utöka befintliga lag.
– Vi är en förening med ett väldigt stort åldersspann, våra yngsta medlemmar är 6 år och går på bollskola och de äldsta är en bit över 70 och spelar gå-fotboll, säger Petter.
I början av året startade man bland annat upp ett helt nytt flicklag för de som är födda 2010 samt 2011, och det är redan nu ett av de lag i klubben med flest spelare. Pojklaget i samma ålder har spelat ihop sedan 4 år tillbaka, och de är nu en så pass stor trupp att man har kunnat anmäla tre lag till tre olika nivåer under säsongen.
– Det gör vi för att få till så jämna matcher som möjligt, och för att kunna erbjuda en anpassad nivå för den enskilda individen och för laget. Lagen som vi tar ut för respektive nivå är inte statiska, så man kommer att få prova på alla nivåer, men olika mycket. Det viktiga är att alla får spela matcher, oavsett nivå, och att vi ger alla killar chans att utvecklas i sin egen takt, berättar tränaren Aleksandar Lazarevic och fortsätter:
– Det är viktigt att alla blir sedda, och trots att det tar mycket tid så ser jag varje match.
Lazarevic ingår även i den grupp som man har bildat för att utveckla klubbens ungdomsidrott, där man kommer att arbeta fram en egen ”IFK-modell”, för att skapa struktur över utbildningen för ungdomarna.
– Vi behöver ordning och reda, men det måste fortfarande vara roligt och lekfullt, avslutar han.
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.