Coronapandemin ställde in ett stort antal matcher och halverade tävlingssäsongen för IFK Lindesbergs herrlag. Men trots det har föreningen vuxit under året, och kan nu redovisa 120 nya medlemmar, varav de flesta barn.
Precis som många andra idrottsföreningar drabbades även IFK Lindesberg när coronapandemin kom. Matcher ställdes in, ingen publik tilläts närvara på de matcher som kunde genomföras, och den nyetablerade gå-fotbollen fick pausas, då merparten av deltagarna tillhörde riskgruppen för att drabbas allvarligt av covid-19.
– Det var jättesynd, eftersom det var just den målgruppen vi hoppades kunna engagera i klubben. Men vi får ta nya tag efter pandemin, berättar ordförande Petter Carlsson.
Men trots ett minst sagt annorlunda år har föreningen vuxit, och det rejält. Ca 120 nya medlemmar har anslutit sig, vilket har gjort att de har kunnat starta nya lag och även utöka befintliga lag.
– Vi är en förening med ett väldigt stort åldersspann, våra yngsta medlemmar är 6 år och går på bollskola och de äldsta är en bit över 70 och spelar gå-fotboll, säger Petter.
I början av året startade man bland annat upp ett helt nytt flicklag för de som är födda 2010 samt 2011, och det är redan nu ett av de lag i klubben med flest spelare. Pojklaget i samma ålder har spelat ihop sedan 4 år tillbaka, och de är nu en så pass stor trupp att man har kunnat anmäla tre lag till tre olika nivåer under säsongen.
– Det gör vi för att få till så jämna matcher som möjligt, och för att kunna erbjuda en anpassad nivå för den enskilda individen och för laget. Lagen som vi tar ut för respektive nivå är inte statiska, så man kommer att få prova på alla nivåer, men olika mycket. Det viktiga är att alla får spela matcher, oavsett nivå, och att vi ger alla killar chans att utvecklas i sin egen takt, berättar tränaren Aleksandar Lazarevic och fortsätter:
– Det är viktigt att alla blir sedda, och trots att det tar mycket tid så ser jag varje match.
Lazarevic ingår även i den grupp som man har bildat för att utveckla klubbens ungdomsidrott, där man kommer att arbeta fram en egen ”IFK-modell”, för att skapa struktur över utbildningen för ungdomarna.
– Vi behöver ordning och reda, men det måste fortfarande vara roligt och lekfullt, avslutar han.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.