Coronapandemin ställde in ett stort antal matcher och halverade tävlingssäsongen för IFK Lindesbergs herrlag. Men trots det har föreningen vuxit under året, och kan nu redovisa 120 nya medlemmar, varav de flesta barn.
Precis som många andra idrottsföreningar drabbades även IFK Lindesberg när coronapandemin kom. Matcher ställdes in, ingen publik tilläts närvara på de matcher som kunde genomföras, och den nyetablerade gå-fotbollen fick pausas, då merparten av deltagarna tillhörde riskgruppen för att drabbas allvarligt av covid-19.
– Det var jättesynd, eftersom det var just den målgruppen vi hoppades kunna engagera i klubben. Men vi får ta nya tag efter pandemin, berättar ordförande Petter Carlsson.
Men trots ett minst sagt annorlunda år har föreningen vuxit, och det rejält. Ca 120 nya medlemmar har anslutit sig, vilket har gjort att de har kunnat starta nya lag och även utöka befintliga lag.
– Vi är en förening med ett väldigt stort åldersspann, våra yngsta medlemmar är 6 år och går på bollskola och de äldsta är en bit över 70 och spelar gå-fotboll, säger Petter.
I början av året startade man bland annat upp ett helt nytt flicklag för de som är födda 2010 samt 2011, och det är redan nu ett av de lag i klubben med flest spelare. Pojklaget i samma ålder har spelat ihop sedan 4 år tillbaka, och de är nu en så pass stor trupp att man har kunnat anmäla tre lag till tre olika nivåer under säsongen.
– Det gör vi för att få till så jämna matcher som möjligt, och för att kunna erbjuda en anpassad nivå för den enskilda individen och för laget. Lagen som vi tar ut för respektive nivå är inte statiska, så man kommer att få prova på alla nivåer, men olika mycket. Det viktiga är att alla får spela matcher, oavsett nivå, och att vi ger alla killar chans att utvecklas i sin egen takt, berättar tränaren Aleksandar Lazarevic och fortsätter:
– Det är viktigt att alla blir sedda, och trots att det tar mycket tid så ser jag varje match.
Lazarevic ingår även i den grupp som man har bildat för att utveckla klubbens ungdomsidrott, där man kommer att arbeta fram en egen ”IFK-modell”, för att skapa struktur över utbildningen för ungdomarna.
– Vi behöver ordning och reda, men det måste fortfarande vara roligt och lekfullt, avslutar han.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.