Coronapandemin ställde in ett stort antal matcher och halverade tävlingssäsongen för IFK Lindesbergs herrlag. Men trots det har föreningen vuxit under året, och kan nu redovisa 120 nya medlemmar, varav de flesta barn.
Precis som många andra idrottsföreningar drabbades även IFK Lindesberg när coronapandemin kom. Matcher ställdes in, ingen publik tilläts närvara på de matcher som kunde genomföras, och den nyetablerade gå-fotbollen fick pausas, då merparten av deltagarna tillhörde riskgruppen för att drabbas allvarligt av covid-19.
– Det var jättesynd, eftersom det var just den målgruppen vi hoppades kunna engagera i klubben. Men vi får ta nya tag efter pandemin, berättar ordförande Petter Carlsson.
Men trots ett minst sagt annorlunda år har föreningen vuxit, och det rejält. Ca 120 nya medlemmar har anslutit sig, vilket har gjort att de har kunnat starta nya lag och även utöka befintliga lag.
– Vi är en förening med ett väldigt stort åldersspann, våra yngsta medlemmar är 6 år och går på bollskola och de äldsta är en bit över 70 och spelar gå-fotboll, säger Petter.
I början av året startade man bland annat upp ett helt nytt flicklag för de som är födda 2010 samt 2011, och det är redan nu ett av de lag i klubben med flest spelare. Pojklaget i samma ålder har spelat ihop sedan 4 år tillbaka, och de är nu en så pass stor trupp att man har kunnat anmäla tre lag till tre olika nivåer under säsongen.
– Det gör vi för att få till så jämna matcher som möjligt, och för att kunna erbjuda en anpassad nivå för den enskilda individen och för laget. Lagen som vi tar ut för respektive nivå är inte statiska, så man kommer att få prova på alla nivåer, men olika mycket. Det viktiga är att alla får spela matcher, oavsett nivå, och att vi ger alla killar chans att utvecklas i sin egen takt, berättar tränaren Aleksandar Lazarevic och fortsätter:
– Det är viktigt att alla blir sedda, och trots att det tar mycket tid så ser jag varje match.
Lazarevic ingår även i den grupp som man har bildat för att utveckla klubbens ungdomsidrott, där man kommer att arbeta fram en egen ”IFK-modell”, för att skapa struktur över utbildningen för ungdomarna.
– Vi behöver ordning och reda, men det måste fortfarande vara roligt och lekfullt, avslutar han.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.