Majoriteten föreslår att lägga ned program på Lindeskolan – vi har andra förslag
INSÄNDARE/DEBATT: Liggande förslag från majoriteten är att Lindeskolans Undersköterskeprogram pausas, att Estetiska programmet och Lastbil och mobila maskiner (tunga mek.) läggs ned. Det är ett mycket dåligt förslag!
Vi vill att Lindeskolan intensifierar rekryteringen till undersköterskeyrket tillsammans med Socialförvaltningen. Lindesbergs kommun ska stå upp för kreativa lösningar som lockar människor till jobb där vi har brist på personal. Gällande programmet för Lastbil och mobila maskiner vill vi att intagen fortsätter och att Lindeskolan utvecklar den utbildningen, inte lägger ned.
Bengt Storbacka (S). Foto: Jennie Einarsson
Vi Socialdemokrater verkar för att alla barn och unga i kommunen ska ha en bra möjlighet att komma i arbete. Vi införde feriearbete för alla. Vi införde Lindesteget när få sökte industriprogrammet. Omsorgen och transportbranschen behöver också folk!
Vi ser att det finns andra vägar att gå som både behåller programutbudet inklusive det Estetiska programmet. Vi erbjuder majoriteten ett förslag till beslut på Barn- och utbildningsnämnden 12 februari, som alla tjänar på, inklusive den kommunala ekonomin.
Sofie Krantz, ordförande för Socialdemokraterna i Lindesberg. Foto: Pressbild Socialdemokraterna
Dessutom ser vi att inflationen viker och arbetskraftsbristen består trots en del tillfälliga varsel i olika branscher. Hade inte nuvarande majoritet dessutom pausat bygget av Äldreboende och Återvinningscentral så hade kommunen även kunnat stimulera den lokala byggbranschen mer.
Lindesberg behöver politisk ledning som förstår arbetsmarknaden. Vi alla tillsammans har ett gemensamt ansvar för vår kommun. Vi bidrar gärna!
Bengt Storbacka, Oppositionsråd, (S) Sofié Krantz, Ordförande Socialdemokraterna Lindesbergs kommun
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Elin Axelsson (S). Foto: Lindesbergs kommun. Magnus Storm (C). Foto: Camilla Lagerman
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Guld till ReScan UF – bäst i Sverige 2026
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, ...
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
Sista sommaren med S:t Mary
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man ...