Förslaget till budget 2015 för Lindesbergs kommun visar på en organisation som har stabil ekonomi och där inga större besparingar kommer att göras. Med över en miljard att fördela handlar nästa års satsningar främst om att lägga grunden för en befolkningsökning i kommunen.- Vi har ordning och reda på siffrorna, säger kommunstyrelsens ordförande Anders Ceder. Men en befolkningstillväxt är avgörande för kommunens framtida välfärd och därför måste vi satsa pengar på att det kan byggas nya bostäder och att infrastrukturen fungerar väl.
Under många år tampades Lindesbergs kommun med en besvärlig ekonomisk situation. Sedan några år tillbaka har budgeten varit i balans bland annat på grund av den skattehöjning som Socialdemokraterna genomförde. Planen att få ett överskott på ett par procent årligen har också infriats.
– Nu kommer vi att slutföra de sista pusselbitarna som behövs för att folk ska kunna flytta till Linde, förklarar Anders Ceder. Hela kommunkoncernen jobbar för samma mål som är att göra kommunen attraktivare och vi kommer att marknadsföra kommunen mer offensivt framöver.
Bland de satsningar som märks under 2015 är en kraftig förstärkning till den nya tillväxtförvaltningen. Det ska göras investeringar på infrastruktur på över 24 miljoner kronor under kommande år. Här hittas exempelvis de nya rondellerna på Fotbollsgatan och mellersta infarten på riksväg 50.
– Vi kommer att satsa på gång- och cykelvägar och en halv miljon till vägbidrag ute på landsbygden. Ombyggnaden av resecentrum kommer också att sättas igång nästa år.
En viktig pusselbit för att bana väg för nybyggande i Lindesberg är att kommunen har beslutade detaljplaner. Ett förslag till fördjupad översiktsplan över tätorten finns nu framtaget för beslut.
– Kommunen tänker avsätta 2,5 miljoner kronor till att, så snart det går, få fram detaljplaner i både Lindesberg och Frövi. Dessutom ska markundersökningar göras i Frövi så att vi får underlag till att planera byggandet där.
De största förvaltningarna inom kommunen hanterar barn- och utbildningsfrågor samt social verksamhet. Socialförvaltningen bland annat kommer att få medel för att anställa fler socialsekreterare. Ett nytt gruppboende ska även öppnas under 2015. Barn- och utbildningsnämnden får 4 miljoner kronor för att bland annat öka antalet lärartimmar.
– Det här är en stabil och framåtsyftande ekonomisk politik, menar Anders Ceder. Jag upplever en samsyn bland de politiska partierna och andra externa aktörer att den viktigaste fråga just nu är att underlätta för både befolkningstillväxt och företagsetableringar. Vi har över en miljard att disponera i kommunen och jag är nöjd med prioriteringarna för 2015.
Förslaget till budget för Lindesbergs kommun 2015 ska beslutas i fullmäktige den 16 december.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.