Förslaget till budget 2015 för Lindesbergs kommun visar på en organisation som har stabil ekonomi och där inga större besparingar kommer att göras. Med över en miljard att fördela handlar nästa års satsningar främst om att lägga grunden för en befolkningsökning i kommunen.- Vi har ordning och reda på siffrorna, säger kommunstyrelsens ordförande Anders Ceder. Men en befolkningstillväxt är avgörande för kommunens framtida välfärd och därför måste vi satsa pengar på att det kan byggas nya bostäder och att infrastrukturen fungerar väl.
Under många år tampades Lindesbergs kommun med en besvärlig ekonomisk situation. Sedan några år tillbaka har budgeten varit i balans bland annat på grund av den skattehöjning som Socialdemokraterna genomförde. Planen att få ett överskott på ett par procent årligen har också infriats.
– Nu kommer vi att slutföra de sista pusselbitarna som behövs för att folk ska kunna flytta till Linde, förklarar Anders Ceder. Hela kommunkoncernen jobbar för samma mål som är att göra kommunen attraktivare och vi kommer att marknadsföra kommunen mer offensivt framöver.
Bland de satsningar som märks under 2015 är en kraftig förstärkning till den nya tillväxtförvaltningen. Det ska göras investeringar på infrastruktur på över 24 miljoner kronor under kommande år. Här hittas exempelvis de nya rondellerna på Fotbollsgatan och mellersta infarten på riksväg 50.
– Vi kommer att satsa på gång- och cykelvägar och en halv miljon till vägbidrag ute på landsbygden. Ombyggnaden av resecentrum kommer också att sättas igång nästa år.
En viktig pusselbit för att bana väg för nybyggande i Lindesberg är att kommunen har beslutade detaljplaner. Ett förslag till fördjupad översiktsplan över tätorten finns nu framtaget för beslut.
– Kommunen tänker avsätta 2,5 miljoner kronor till att, så snart det går, få fram detaljplaner i både Lindesberg och Frövi. Dessutom ska markundersökningar göras i Frövi så att vi får underlag till att planera byggandet där.
De största förvaltningarna inom kommunen hanterar barn- och utbildningsfrågor samt social verksamhet. Socialförvaltningen bland annat kommer att få medel för att anställa fler socialsekreterare. Ett nytt gruppboende ska även öppnas under 2015. Barn- och utbildningsnämnden får 4 miljoner kronor för att bland annat öka antalet lärartimmar.
– Det här är en stabil och framåtsyftande ekonomisk politik, menar Anders Ceder. Jag upplever en samsyn bland de politiska partierna och andra externa aktörer att den viktigaste fråga just nu är att underlätta för både befolkningstillväxt och företagsetableringar. Vi har över en miljard att disponera i kommunen och jag är nöjd med prioriteringarna för 2015.
Förslaget till budget för Lindesbergs kommun 2015 ska beslutas i fullmäktige den 16 december.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter en stark valrörelse. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.