Förslaget till budget 2015 för Lindesbergs kommun visar på en organisation som har stabil ekonomi och där inga större besparingar kommer att göras. Med över en miljard att fördela handlar nästa års satsningar främst om att lägga grunden för en befolkningsökning i kommunen.- Vi har ordning och reda på siffrorna, säger kommunstyrelsens ordförande Anders Ceder. Men en befolkningstillväxt är avgörande för kommunens framtida välfärd och därför måste vi satsa pengar på att det kan byggas nya bostäder och att infrastrukturen fungerar väl.
Under många år tampades Lindesbergs kommun med en besvärlig ekonomisk situation. Sedan några år tillbaka har budgeten varit i balans bland annat på grund av den skattehöjning som Socialdemokraterna genomförde. Planen att få ett överskott på ett par procent årligen har också infriats.
– Nu kommer vi att slutföra de sista pusselbitarna som behövs för att folk ska kunna flytta till Linde, förklarar Anders Ceder. Hela kommunkoncernen jobbar för samma mål som är att göra kommunen attraktivare och vi kommer att marknadsföra kommunen mer offensivt framöver.
Bland de satsningar som märks under 2015 är en kraftig förstärkning till den nya tillväxtförvaltningen. Det ska göras investeringar på infrastruktur på över 24 miljoner kronor under kommande år. Här hittas exempelvis de nya rondellerna på Fotbollsgatan och mellersta infarten på riksväg 50.
– Vi kommer att satsa på gång- och cykelvägar och en halv miljon till vägbidrag ute på landsbygden. Ombyggnaden av resecentrum kommer också att sättas igång nästa år.
En viktig pusselbit för att bana väg för nybyggande i Lindesberg är att kommunen har beslutade detaljplaner. Ett förslag till fördjupad översiktsplan över tätorten finns nu framtaget för beslut.
– Kommunen tänker avsätta 2,5 miljoner kronor till att, så snart det går, få fram detaljplaner i både Lindesberg och Frövi. Dessutom ska markundersökningar göras i Frövi så att vi får underlag till att planera byggandet där.
De största förvaltningarna inom kommunen hanterar barn- och utbildningsfrågor samt social verksamhet. Socialförvaltningen bland annat kommer att få medel för att anställa fler socialsekreterare. Ett nytt gruppboende ska även öppnas under 2015. Barn- och utbildningsnämnden får 4 miljoner kronor för att bland annat öka antalet lärartimmar.
– Det här är en stabil och framåtsyftande ekonomisk politik, menar Anders Ceder. Jag upplever en samsyn bland de politiska partierna och andra externa aktörer att den viktigaste fråga just nu är att underlätta för både befolkningstillväxt och företagsetableringar. Vi har över en miljard att disponera i kommunen och jag är nöjd med prioriteringarna för 2015.
Förslaget till budget för Lindesbergs kommun 2015 ska beslutas i fullmäktige den 16 december.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.