INSÄNDARE/DEBATT: Svar på Bengt Storbackas insändare i LindeNytt 2 oktober. Bengt Storbacka (S) frågar vad majoriteten (M, SD, KD, Lpo, L) egentligen vill. Svaret är enkelt, vi vill få ordning på Lindesbergs kommun!
Efter 12 år av socialdemokratiskt styre har man plötsligt en mängd bra idéer på hur man kan tackla både den ena och den andra samhällsutmaningen. Det är såklart positivt, och vi uppmuntrar till bra initiativ och god dialog, men det hade innevånare i Lindesbergs kommun och framförallt de socialdemokratiska väljarna velat se medan makten fortfarande var ett faktum. Men med de ekonomiska utmaningarna vi idag står inför blir det alltså inte trovärdigt när S spottar ur sig förslag efter förslag om saker de nu påstår sig vilja genomföra när dom haft all chans tidigare.
Att erbjuda goda möjligheter till arbete och utbildning för att säkra människors självförsörjning står högt upp på listan och är något vi jobbar med dagligen, men att vända skeppet är ett långt och idogt arbete som kräver tålamod och målmedvetenhet. Och för att förslag ska bli så skarpa och bra som möjligt med kvalitetssäkra underlag för alla förtroendevalda och kommuninnevånares bästa krävs det att man först utreder frågorna noggrant, vilket även en socialdemokrat kan förstå
KAA (kommunalt aktivitetsansvar) som Bengt Storbacka (S) hänvisar till är reglerat i skollagen. Skolverket beskriver det såhär:
Hemkommunen ska löpande hålla sig informerad om hur de ungdomar i kommunen som tillhör målgruppen för aktivitetsansvaret är sysselsatta. Kommunen ska erbjuda ungdomarna lämpliga individuella åtgärder. I första hand ska åtgärderna syfta till att ungdomarna börjar på eller återupptar en utbildning, i andra hand att de får en annan sysselsättning som exempelvis arbete.
Det finns alltså inga hinder med att arbeta med målgruppen på det sättet som Bengt Storbacka (S) föreslår i sitt ledamotsinitiativ.
Att fastna i en enskild arbetsmetod är för enkelspårigt då kommunen ska arbeta med dessa ungdomar i ett bredare spektrum för att kunna erbjuda en mängd olika insatser. Det vi behöver göra framåt är att säkerställa rutiner och tydlig ansvarsfördelning inom ramen för KAA och i det arbetet behöver
både barn -och utbildningsförvaltningen och tillväxtförvaltningen med arbetsmarknadsenhet och vuxenutbildning vara delaktiga.
Enligt våra källor är det idag en anställd inom kommunen som haft ansvaret för ungdomarna som omfattas av KAA men som nu är tjänstledig så frågan är högaktuell och det finns all anledning att se över arbetssätten från grunden för att det ska bli så bra som möjligt för dessa ungdomar.
Vi lyssnar gärna, men bollen är nu på vår planhalva. Ha tålamod och fortsätt tro på oss så kommer vi tillsammans att göra Lindesbergs kommun bra!
Conny Ärlerud (M), vice ordförande Tillväxtnämnden
Tom Persson (SD), ordförande Tillväxtnämnden
Lillemor Bodman (M), ordförande Barn -och utbildningsnämnden
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.