INSÄNDARE/DEBATT: Svar på Bengt Storbackas insändare i LindeNytt 2 oktober. Bengt Storbacka (S) frågar vad majoriteten (M, SD, KD, Lpo, L) egentligen vill. Svaret är enkelt, vi vill få ordning på Lindesbergs kommun!
Efter 12 år av socialdemokratiskt styre har man plötsligt en mängd bra idéer på hur man kan tackla både den ena och den andra samhällsutmaningen. Det är såklart positivt, och vi uppmuntrar till bra initiativ och god dialog, men det hade innevånare i Lindesbergs kommun och framförallt de socialdemokratiska väljarna velat se medan makten fortfarande var ett faktum. Men med de ekonomiska utmaningarna vi idag står inför blir det alltså inte trovärdigt när S spottar ur sig förslag efter förslag om saker de nu påstår sig vilja genomföra när dom haft all chans tidigare.
Att erbjuda goda möjligheter till arbete och utbildning för att säkra människors självförsörjning står högt upp på listan och är något vi jobbar med dagligen, men att vända skeppet är ett långt och idogt arbete som kräver tålamod och målmedvetenhet. Och för att förslag ska bli så skarpa och bra som möjligt med kvalitetssäkra underlag för alla förtroendevalda och kommuninnevånares bästa krävs det att man först utreder frågorna noggrant, vilket även en socialdemokrat kan förstå
KAA (kommunalt aktivitetsansvar) som Bengt Storbacka (S) hänvisar till är reglerat i skollagen. Skolverket beskriver det såhär:
Hemkommunen ska löpande hålla sig informerad om hur de ungdomar i kommunen som tillhör målgruppen för aktivitetsansvaret är sysselsatta. Kommunen ska erbjuda ungdomarna lämpliga individuella åtgärder. I första hand ska åtgärderna syfta till att ungdomarna börjar på eller återupptar en utbildning, i andra hand att de får en annan sysselsättning som exempelvis arbete.
Det finns alltså inga hinder med att arbeta med målgruppen på det sättet som Bengt Storbacka (S) föreslår i sitt ledamotsinitiativ.
Att fastna i en enskild arbetsmetod är för enkelspårigt då kommunen ska arbeta med dessa ungdomar i ett bredare spektrum för att kunna erbjuda en mängd olika insatser. Det vi behöver göra framåt är att säkerställa rutiner och tydlig ansvarsfördelning inom ramen för KAA och i det arbetet behöver
både barn -och utbildningsförvaltningen och tillväxtförvaltningen med arbetsmarknadsenhet och vuxenutbildning vara delaktiga.
Enligt våra källor är det idag en anställd inom kommunen som haft ansvaret för ungdomarna som omfattas av KAA men som nu är tjänstledig så frågan är högaktuell och det finns all anledning att se över arbetssätten från grunden för att det ska bli så bra som möjligt för dessa ungdomar.
Vi lyssnar gärna, men bollen är nu på vår planhalva. Ha tålamod och fortsätt tro på oss så kommer vi tillsammans att göra Lindesbergs kommun bra!
Conny Ärlerud (M), vice ordförande Tillväxtnämnden
Tom Persson (SD), ordförande Tillväxtnämnden
Lillemor Bodman (M), ordförande Barn -och utbildningsnämnden
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som slog till på årets första dag. Men det var värt det…
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.