Makarna Lennart och Annelie Heintz fick uppleva total svamplycka. Foto: Privat
Lyssna på artikeln0:00 / 0:00
Makarna Heintz hittade en jätte i kantarellhavet
Det var när makarna Lennart och Annelie Heintz gav sig ut på sin sedvanliga svampjakt i skogarna utanför Gusselby i helgen, som de råkade på något utöver det vanliga. På långt håll såg de något jättelikt sticka upp ur havet av normalstora kantareller.
– Jag blev alldeles chockad, berättar Lennart Heinz.
Annons
Det var under den gångna helgen som makarna Lennart och Annelie Heintz fick uppleva total svamplycka när de i jakten på det gula skogsguldet påträffade en riktig gigant.
– Vi hade gått en stund i skogen när vi såg något 10 meter bort. Först trodde vi att det var någon konstig giftsvamp men när vi gick fram så insåg vi att det var den största kantarell som vi någonsin har sett. Jag blev alldeles chockad, berättar Lennart Heinz.
”Guldklimpen”. Foto: Privat
Paret, som är bosatta i Västerås, har en släktgård i Aspa utanför Lindesberg och brukar ofta plocka svamp i det området när de är på besök. För tillfället campar de på Gusselby Annorlunda, dit fyndet fick följa med efter svampturen och där drog till sig uppmärksamhet från de övriga på campingen.
– Folk på campingen blev så häpna när vi visade upp kantarellen.
Från kant till kant var den 17 cm och vägde 170 gram, det är helt galet!
Utöver den gigantiska kantarellen hittade makarna cirka 7-8 kg gula kantareller och 2 kilo taggsvamp under helgen.
– Det är jättemycket svamp i skogen i år, vi har hittat massor med kantareller, det finns överallt, konstaterar Lennart.
Nu ska svampen frysas in och kommer finnas på både varma mackor och i grytor under vintern.
– Vi är ett gäng på campingen som är ganska tajta, så vi kommer bjuda dem på varma mackor, vi har så mycket svamp nu så vi kan inte äta upp det själva, skrattar Lennart.
Avslutningsvis delar Lennart och Annelie med sig av ett tips till de som ger sig ut i skogen på kantarelljakt.
– Man ska leta i äldre granskog med mossa. Det får inte vara för mycket blåbärsris heller om man ska hitta gula kantareller.
Enligt Simon Rung, svampkonsulent, är det vädret som har skapat ett gynnsamt förhållande för just kantareller och även karljohanssvamp.
– Det var en varm start på sommaren som övergick till ett svalare väder med mycket regn, det har gjort att kantareller har fått de rätta förutsättningarna i år. Det var även mycket karljohanssvampar tidigare på sommaren, man brukar säga att det är ett så kallat ”karljohan-år”, berättar Simon Rung.
Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket ”Bergslagens själ”, något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta fram ett nytt platsvarumärke, som kopplas till Vision 2040 – ”med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”. Därför behöver man nu invånarnas hjälp, att få veta vad som är unikt och kännetecknar kommunen, i deras ögon.
– Vi vill ha berättelsen om Lindesberg från invånarnas perspektiv, från norr till söder, och vi behöver så många svar som möjligt, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
SOS Alarm varnar för falska sms om dödsfall
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades ...
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.