Makarna Lennart och Annelie Heintz fick uppleva total svamplycka. Foto: Privat
Makarna Heintz hittade en jätte i kantarellhavet
Det var när makarna Lennart och Annelie Heintz gav sig ut på sin sedvanliga svampjakt i skogarna utanför Gusselby i helgen, som de råkade på något utöver det vanliga. På långt håll såg de något jättelikt sticka upp ur havet av normalstora kantareller.
– Jag blev alldeles chockad, berättar Lennart Heinz.
Det var under den gångna helgen som makarna Lennart och Annelie Heintz fick uppleva total svamplycka när de i jakten på det gula skogsguldet påträffade en riktig gigant.
– Vi hade gått en stund i skogen när vi såg något 10 meter bort. Först trodde vi att det var någon konstig giftsvamp men när vi gick fram så insåg vi att det var den största kantarell som vi någonsin har sett. Jag blev alldeles chockad, berättar Lennart Heinz.
”Guldklimpen”. Foto: Privat
Paret, som är bosatta i Västerås, har en släktgård i Aspa utanför Lindesberg och brukar ofta plocka svamp i det området när de är på besök. För tillfället campar de på Gusselby Annorlunda, dit fyndet fick följa med efter svampturen och där drog till sig uppmärksamhet från de övriga på campingen.
– Folk på campingen blev så häpna när vi visade upp kantarellen.
Från kant till kant var den 17 cm och vägde 170 gram, det är helt galet!
Utöver den gigantiska kantarellen hittade makarna cirka 7-8 kg gula kantareller och 2 kilo taggsvamp under helgen.
– Det är jättemycket svamp i skogen i år, vi har hittat massor med kantareller, det finns överallt, konstaterar Lennart.
Nu ska svampen frysas in och kommer finnas på både varma mackor och i grytor under vintern.
– Vi är ett gäng på campingen som är ganska tajta, så vi kommer bjuda dem på varma mackor, vi har så mycket svamp nu så vi kan inte äta upp det själva, skrattar Lennart.
Avslutningsvis delar Lennart och Annelie med sig av ett tips till de som ger sig ut i skogen på kantarelljakt.
– Man ska leta i äldre granskog med mossa. Det får inte vara för mycket blåbärsris heller om man ska hitta gula kantareller.
Enligt Simon Rung, svampkonsulent, är det vädret som har skapat ett gynnsamt förhållande för just kantareller och även karljohanssvamp.
– Det var en varm start på sommaren som övergick till ett svalare väder med mycket regn, det har gjort att kantareller har fått de rätta förutsättningarna i år. Det var även mycket karljohanssvampar tidigare på sommaren, man brukar säga att det är ett så kallat ”karljohan-år”, berättar Simon Rung.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
FotoFredag: När mobilkameran får göra jobbet
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo - men ibland, om det är en lång promenad till...
Bildextra: JA-Galan 2026
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.