Det är fortfarande oklart vilka som skall styra Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden. Inget av blocken har fått egen majoritet. Dock har Socialdemokraterna gjort ett bättre val jämfört med 2006 och har därför fått det bästa utgångsläget med goda möjligheter att överta makten från allianspartierna, som har tappat mark.
Socialdemokraterna fick 42,6 % av rösterna – samtidigt som Centerpartiet förlorade mark sedan 2006 års val, från 23 % till 14 %. Men det alla talar om idag, är valets stora vinnare: Sverigedemokraterna.
Med 8,1 procent har Sverigedemokraterna blivit det fjärde största partiet i Lindesberg, med nästan dubbelt så många röster som Folkpartiet (4,1 %), Kristdemokraterna (3,8 %), Miljöpartiet (4,6 %) och Vänsterpartiet (4,3 %).
Socialdemokraterna är nöjda med sina egna framgångar i valdistrikten samtidigt som man ser en allvarlig utveckling – både i lokalpolitiken och på riksdagsnivå.
-Jag är naturligtvis glad över vårt resultat, att vi har fått ett ökat stöd från väljarna känns bra och det är tydligt att vår politik är orsaken till framgången, säger Ceder.
Men det är inte läge att jubla riktigt ännu, menar han.
-Det är ju inte helt klart, vi vet inte riktigt hur vågskålarna kommer att slå även om det är viss fördel för oss i nuläget. Vi får se efter samtalen med stödpartierna, säger Anders Ceder.
Sverigedemokraternas framgångar är enorma – och det på mycket kort tid. Utvecklingen oroar båda blocken.
-Oroväckande! Det återstår att se hur det påverkar politiken i Lindesberg, säger han.
Socialdemokraterna har fått 19 mandat, allianspartierna 18. I jakten på stöd från V och Mp har S ett bättre utgångsläge varför det lutar åt ett maktskifte i Lindesbergs kommun.
Anders Larsson, C, är naturligtvis inte särskilt nöjd med valresultatet. För det egna partiet innebar det fyra förlorade mandat. Ett jätteras.
-Det är tydligt att tuffa valkampanjer ger bättre stöd än levererade löften i slutänden. Vi stack inte ut hakan tillräckligt helt enkelt, konstaterar Larsson.
Även Anders Larsson ser med oro på valresultatet vad gäller Sd-framgångarna.
-Det är väldigt oroande.
Ni kan inte tänka er ett samarbete med Sd?
-Nej.
Inte heller Socialdemokraterna kan tänka sig ett sådant läge.
-Absolut inte! Skulle något block bjuda in dem för ett samarbete, då kommer jag nog att lämna kommunen, säger Ceder.
Länk: Fullständigt valresultat
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förändringar i det politiska landskapet. Sverigedemokraterna, Socialdemokraterna och Moderaterna tappar, medan Landsbygdspartiet Oberoende Lindesberg (LPO) ökar stort.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för…
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.