Det är fortfarande oklart vilka som skall styra Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden. Inget av blocken har fått egen majoritet. Dock har Socialdemokraterna gjort ett bättre val jämfört med 2006 och har därför fått det bästa utgångsläget med goda möjligheter att överta makten från allianspartierna, som har tappat mark.
Socialdemokraterna fick 42,6 % av rösterna – samtidigt som Centerpartiet förlorade mark sedan 2006 års val, från 23 % till 14 %. Men det alla talar om idag, är valets stora vinnare: Sverigedemokraterna.
Med 8,1 procent har Sverigedemokraterna blivit det fjärde största partiet i Lindesberg, med nästan dubbelt så många röster som Folkpartiet (4,1 %), Kristdemokraterna (3,8 %), Miljöpartiet (4,6 %) och Vänsterpartiet (4,3 %).
Socialdemokraterna är nöjda med sina egna framgångar i valdistrikten samtidigt som man ser en allvarlig utveckling – både i lokalpolitiken och på riksdagsnivå.
-Jag är naturligtvis glad över vårt resultat, att vi har fått ett ökat stöd från väljarna känns bra och det är tydligt att vår politik är orsaken till framgången, säger Ceder.
Men det är inte läge att jubla riktigt ännu, menar han.
-Det är ju inte helt klart, vi vet inte riktigt hur vågskålarna kommer att slå även om det är viss fördel för oss i nuläget. Vi får se efter samtalen med stödpartierna, säger Anders Ceder.
Sverigedemokraternas framgångar är enorma – och det på mycket kort tid. Utvecklingen oroar båda blocken.
-Oroväckande! Det återstår att se hur det påverkar politiken i Lindesberg, säger han.
Socialdemokraterna har fått 19 mandat, allianspartierna 18. I jakten på stöd från V och Mp har S ett bättre utgångsläge varför det lutar åt ett maktskifte i Lindesbergs kommun.
Anders Larsson, C, är naturligtvis inte särskilt nöjd med valresultatet. För det egna partiet innebar det fyra förlorade mandat. Ett jätteras.
-Det är tydligt att tuffa valkampanjer ger bättre stöd än levererade löften i slutänden. Vi stack inte ut hakan tillräckligt helt enkelt, konstaterar Larsson.
Även Anders Larsson ser med oro på valresultatet vad gäller Sd-framgångarna.
-Det är väldigt oroande.
Ni kan inte tänka er ett samarbete med Sd?
-Nej.
Inte heller Socialdemokraterna kan tänka sig ett sådant läge.
-Absolut inte! Skulle något block bjuda in dem för ett samarbete, då kommer jag nog att lämna kommunen, säger Ceder.
Länk: Fullständigt valresultat
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.