Det är fortfarande oklart vilka som skall styra Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden. Inget av blocken har fått egen majoritet. Dock har Socialdemokraterna gjort ett bättre val jämfört med 2006 och har därför fått det bästa utgångsläget med goda möjligheter att överta makten från allianspartierna, som har tappat mark.
Socialdemokraterna fick 42,6 % av rösterna – samtidigt som Centerpartiet förlorade mark sedan 2006 års val, från 23 % till 14 %. Men det alla talar om idag, är valets stora vinnare: Sverigedemokraterna.
Med 8,1 procent har Sverigedemokraterna blivit det fjärde största partiet i Lindesberg, med nästan dubbelt så många röster som Folkpartiet (4,1 %), Kristdemokraterna (3,8 %), Miljöpartiet (4,6 %) och Vänsterpartiet (4,3 %).
Socialdemokraterna är nöjda med sina egna framgångar i valdistrikten samtidigt som man ser en allvarlig utveckling – både i lokalpolitiken och på riksdagsnivå.
-Jag är naturligtvis glad över vårt resultat, att vi har fått ett ökat stöd från väljarna känns bra och det är tydligt att vår politik är orsaken till framgången, säger Ceder.
Men det är inte läge att jubla riktigt ännu, menar han.
-Det är ju inte helt klart, vi vet inte riktigt hur vågskålarna kommer att slå även om det är viss fördel för oss i nuläget. Vi får se efter samtalen med stödpartierna, säger Anders Ceder.
Sverigedemokraternas framgångar är enorma – och det på mycket kort tid. Utvecklingen oroar båda blocken.
-Oroväckande! Det återstår att se hur det påverkar politiken i Lindesberg, säger han.
Socialdemokraterna har fått 19 mandat, allianspartierna 18. I jakten på stöd från V och Mp har S ett bättre utgångsläge varför det lutar åt ett maktskifte i Lindesbergs kommun.
Anders Larsson, C, är naturligtvis inte särskilt nöjd med valresultatet. För det egna partiet innebar det fyra förlorade mandat. Ett jätteras.
-Det är tydligt att tuffa valkampanjer ger bättre stöd än levererade löften i slutänden. Vi stack inte ut hakan tillräckligt helt enkelt, konstaterar Larsson.
Även Anders Larsson ser med oro på valresultatet vad gäller Sd-framgångarna.
-Det är väldigt oroande.
Ni kan inte tänka er ett samarbete med Sd?
-Nej.
Inte heller Socialdemokraterna kan tänka sig ett sådant läge.
-Absolut inte! Skulle något block bjuda in dem för ett samarbete, då kommer jag nog att lämna kommunen, säger Ceder.
Länk: Fullständigt valresultat
Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara personal från hemtjänsten, detta skriver man på sin hemsida.
– Fråga alltid efter legitimation om du känner dig det minsta osäker, skriver man.
FOTOKRÖNIKA: Just den här veckan har varit ett fantastiskt tillfälle för många att få se norrsken – även långt ner i södra Sverige. Men… Det finns alltid ett ”men” när man ska fota himlen.
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala medier. Nu går Tempo i Storå ut med ett lugnande besked: Daimstruten kommer att fortsätta finnas kvar i butikssortimentet, men under en annan tillverkare.
– Nu när det är ute i nyheterna kan jag meddela att Daimstruten inte kommer att försvinna, informerar butiksägaren Dennis Norström.
En av Sveriges mest omtyckta artister kommer till Lindesberg i höst. Den 4 oktober intar Sarah Dawn Finer scenen i Lindeskolans aula för att ge en konsert som arrangeras i samarbete med barnrättsorganisationen Erikshjälpen, med målet att kvällen ska göra skillnad för utsatta barn och deras familjer.
– De här konserterna vi gör tillsammans med Sarah Dawn Finer är oerhört betydelsefulla för oss som organisation. Hon är en fantastisk artist och vi ser väldigt mycket fram emot att få besöka Lindesberg, säger Samuel Åhl, eventansvarig på Erikshjälpen.
Fellingsbro Frövi IK har under natten till måndag utsatts för ett inbrott i ishallen och kafeterian. Detta är det andra inbrottet inom loppet av två veckor, och nu går föreningen ut på sociala medier för att varna allmänheten och samtidigt vädja om hjälp gällande iakttagelser rörande de två inbrotten.
Den 7–8 mars är det dags för årets upplaga av Lindesbergs kommuns största kulturevenemang – Vinterspår. I år är evenemanget större än någonsin, med hela 155 utställare på 33 platser som är utmärkta på Vinterspårs karta, från Ramsberg i norr till Fellingsbro i söder. Här finns chans att uppleva en potpurri av kulturskapande med måleri, silversmide, nåltovning, musikunderhållning, trådlöjd och mycket, mycket mer.
Nu har du möjlighet att söka eller nominera kandidater till Lindesbergs kommuns Byggnadspris, Kulturstipendium och Föreningsledarstipendium. Alla kan söka stipendierna eller nominera kandidater.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.