Det är fortfarande oklart vilka som skall styra Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden. Inget av blocken har fått egen majoritet. Dock har Socialdemokraterna gjort ett bättre val jämfört med 2006 och har därför fått det bästa utgångsläget med goda möjligheter att överta makten från allianspartierna, som har tappat mark.
Socialdemokraterna fick 42,6 % av rösterna – samtidigt som Centerpartiet förlorade mark sedan 2006 års val, från 23 % till 14 %. Men det alla talar om idag, är valets stora vinnare: Sverigedemokraterna.
Med 8,1 procent har Sverigedemokraterna blivit det fjärde största partiet i Lindesberg, med nästan dubbelt så många röster som Folkpartiet (4,1 %), Kristdemokraterna (3,8 %), Miljöpartiet (4,6 %) och Vänsterpartiet (4,3 %).
Socialdemokraterna är nöjda med sina egna framgångar i valdistrikten samtidigt som man ser en allvarlig utveckling – både i lokalpolitiken och på riksdagsnivå.
-Jag är naturligtvis glad över vårt resultat, att vi har fått ett ökat stöd från väljarna känns bra och det är tydligt att vår politik är orsaken till framgången, säger Ceder.
Men det är inte läge att jubla riktigt ännu, menar han.
-Det är ju inte helt klart, vi vet inte riktigt hur vågskålarna kommer att slå även om det är viss fördel för oss i nuläget. Vi får se efter samtalen med stödpartierna, säger Anders Ceder.
Sverigedemokraternas framgångar är enorma – och det på mycket kort tid. Utvecklingen oroar båda blocken.
-Oroväckande! Det återstår att se hur det påverkar politiken i Lindesberg, säger han.
Socialdemokraterna har fått 19 mandat, allianspartierna 18. I jakten på stöd från V och Mp har S ett bättre utgångsläge varför det lutar åt ett maktskifte i Lindesbergs kommun.
Anders Larsson, C, är naturligtvis inte särskilt nöjd med valresultatet. För det egna partiet innebar det fyra förlorade mandat. Ett jätteras.
-Det är tydligt att tuffa valkampanjer ger bättre stöd än levererade löften i slutänden. Vi stack inte ut hakan tillräckligt helt enkelt, konstaterar Larsson.
Även Anders Larsson ser med oro på valresultatet vad gäller Sd-framgångarna.
-Det är väldigt oroande.
Ni kan inte tänka er ett samarbete med Sd?
-Nej.
Inte heller Socialdemokraterna kan tänka sig ett sådant läge.
-Absolut inte! Skulle något block bjuda in dem för ett samarbete, då kommer jag nog att lämna kommunen, säger Ceder.
Länk: Fullständigt valresultat
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.