Det ser ut som om Greta Nilsson gjort det förut – målat i datorn. Men det är första gången! Hon provar på, när Kulturskolan Garnalia har Öppet Hus. Det är många som provar på, för det hörs musik, dansas och spelas ett drama i aulan.
– Vad är ett drama?, frågar ett förskolebarn och får veta att det är teater. Det är många barn runt om i klassrum, studior, korridorer och musikrum. Runt hundra besökare räknas in, mer än hälften av dem är barn. Under de här timmarna får några testa hur det är att uppträda inför publik. I tidstypiska kläder ( både 1500-tal och nutid) spelar en grupp upp pjäsen Gustav Vasa i framtiden – d v s de historiska figurerna agerar också i nutid. Scenen intas också under dagen av några som dansar.
Greta Nilsson är en av de äldre. Hon går i sjuan på Stadsskogsskolan och förklaringen till hennes handlag med datorn är att hon tecknar och målar – både i skolan och på fritiden – akvarell, olja, akryl… Lärarna är mycket glada för den nyhet som kommer till hösten. Det blir en konstskola för barnen.
– Vi kommer att ha en konstskola för dem som går i årskurserna 6 – 9. Det är viktigt att just den här åldersgruppen erbjuds något att göra, säger Andrea Behmrell. I den här gruppen får de prova på att jobba med olika medier – film, foto, dator, Photoshop. Det blir också bild och det erbjuds redan från årskurs 2 och uppåt. För tio gånger så erbjuder vi ett billigare introduktionspris.

Carin och Hannes Eriksson är sugna på att spela fiol. Ingrid Bernövall spelar cello annars, men här provar hon på trummorna. Foto: Hans Andersson
Många av barnen som vimlar runt på Kulturskolan Garnalia den här lördagen är redan musikanter. Bakom trummorna sitter åttaåriga Ingrid Bernövall som är här med lillebror Nils:
– Ja, vi är en musicerande familj, säger pappa Måns Uggla. Ingrid spelar cello och Nils provar på trumpet och själv har jag spelat trombon. Mamma Ulrika är kantor och körledare. Det är roligt att barnen kan komma hit och prova olika instrument.

Sofia Lundqvist visar Ludde Mosshagen hur man får luft i en tvärflöjt. Foto: Hans Andersson
I ett rum visar Sofia Lundqvist Ludde Mosshagen, 8 år, har man bäst får ljud i en tvärflöjt. Pappa Robin berättar att Ludde provat på piano och för något år sedan fick han en gitarr. I rummet intill testar Joel Hellsten en gitarr och mamma förhör sig med läraren Klas Friman hur man kan anmäla sig till en kurs på Garnalia.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.