Det ser ut som om Greta Nilsson gjort det förut – målat i datorn. Men det är första gången! Hon provar på, när Kulturskolan Garnalia har Öppet Hus. Det är många som provar på, för det hörs musik, dansas och spelas ett drama i aulan.
– Vad är ett drama?, frågar ett förskolebarn och får veta att det är teater. Det är många barn runt om i klassrum, studior, korridorer och musikrum. Runt hundra besökare räknas in, mer än hälften av dem är barn. Under de här timmarna får några testa hur det är att uppträda inför publik. I tidstypiska kläder ( både 1500-tal och nutid) spelar en grupp upp pjäsen Gustav Vasa i framtiden – d v s de historiska figurerna agerar också i nutid. Scenen intas också under dagen av några som dansar.
Greta Nilsson är en av de äldre. Hon går i sjuan på Stadsskogsskolan och förklaringen till hennes handlag med datorn är att hon tecknar och målar – både i skolan och på fritiden – akvarell, olja, akryl… Lärarna är mycket glada för den nyhet som kommer till hösten. Det blir en konstskola för barnen.
– Vi kommer att ha en konstskola för dem som går i årskurserna 6 – 9. Det är viktigt att just den här åldersgruppen erbjuds något att göra, säger Andrea Behmrell. I den här gruppen får de prova på att jobba med olika medier – film, foto, dator, Photoshop. Det blir också bild och det erbjuds redan från årskurs 2 och uppåt. För tio gånger så erbjuder vi ett billigare introduktionspris.

Carin och Hannes Eriksson är sugna på att spela fiol. Ingrid Bernövall spelar cello annars, men här provar hon på trummorna. Foto: Hans Andersson
Många av barnen som vimlar runt på Kulturskolan Garnalia den här lördagen är redan musikanter. Bakom trummorna sitter åttaåriga Ingrid Bernövall som är här med lillebror Nils:
– Ja, vi är en musicerande familj, säger pappa Måns Uggla. Ingrid spelar cello och Nils provar på trumpet och själv har jag spelat trombon. Mamma Ulrika är kantor och körledare. Det är roligt att barnen kan komma hit och prova olika instrument.

Sofia Lundqvist visar Ludde Mosshagen hur man får luft i en tvärflöjt. Foto: Hans Andersson
I ett rum visar Sofia Lundqvist Ludde Mosshagen, 8 år, har man bäst får ljud i en tvärflöjt. Pappa Robin berättar att Ludde provat på piano och för något år sedan fick han en gitarr. I rummet intill testar Joel Hellsten en gitarr och mamma förhör sig med läraren Klas Friman hur man kan anmäla sig till en kurs på Garnalia.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen leddes av Lindesbergs Stjärnor med festligheter som musik och kluriga gåtor och markerade början på en fullspäckad vecka med aktiviteter. Socialnämndens ordförande, Tom Persson (SD), höll ett inledande tal där han betonade hur viktig veckan är för både personer med och utan funktionsnedsättning.
– Det är en vecka för att lära sig förstå varandra, ha roligt tillsammans och knyta nya vänskapsband, förkunnade han.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovägen, i höjd med avfarten till länsväg 249. Ingen person ska ha skadats fysiskt vid kollisionen, men det är stopp i trafiken in till Lindesberg för tillfället.
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.