Det ser ut som om Greta Nilsson gjort det förut – målat i datorn. Men det är första gången! Hon provar på, när Kulturskolan Garnalia har Öppet Hus. Det är många som provar på, för det hörs musik, dansas och spelas ett drama i aulan.
– Vad är ett drama?, frågar ett förskolebarn och får veta att det är teater. Det är många barn runt om i klassrum, studior, korridorer och musikrum. Runt hundra besökare räknas in, mer än hälften av dem är barn. Under de här timmarna får några testa hur det är att uppträda inför publik. I tidstypiska kläder ( både 1500-tal och nutid) spelar en grupp upp pjäsen Gustav Vasa i framtiden – d v s de historiska figurerna agerar också i nutid. Scenen intas också under dagen av några som dansar.
Greta Nilsson är en av de äldre. Hon går i sjuan på Stadsskogsskolan och förklaringen till hennes handlag med datorn är att hon tecknar och målar – både i skolan och på fritiden – akvarell, olja, akryl… Lärarna är mycket glada för den nyhet som kommer till hösten. Det blir en konstskola för barnen.
– Vi kommer att ha en konstskola för dem som går i årskurserna 6 – 9. Det är viktigt att just den här åldersgruppen erbjuds något att göra, säger Andrea Behmrell. I den här gruppen får de prova på att jobba med olika medier – film, foto, dator, Photoshop. Det blir också bild och det erbjuds redan från årskurs 2 och uppåt. För tio gånger så erbjuder vi ett billigare introduktionspris.

Carin och Hannes Eriksson är sugna på att spela fiol. Ingrid Bernövall spelar cello annars, men här provar hon på trummorna. Foto: Hans Andersson
Många av barnen som vimlar runt på Kulturskolan Garnalia den här lördagen är redan musikanter. Bakom trummorna sitter åttaåriga Ingrid Bernövall som är här med lillebror Nils:
– Ja, vi är en musicerande familj, säger pappa Måns Uggla. Ingrid spelar cello och Nils provar på trumpet och själv har jag spelat trombon. Mamma Ulrika är kantor och körledare. Det är roligt att barnen kan komma hit och prova olika instrument.

Sofia Lundqvist visar Ludde Mosshagen hur man får luft i en tvärflöjt. Foto: Hans Andersson
I ett rum visar Sofia Lundqvist Ludde Mosshagen, 8 år, har man bäst får ljud i en tvärflöjt. Pappa Robin berättar att Ludde provat på piano och för något år sedan fick han en gitarr. I rummet intill testar Joel Hellsten en gitarr och mamma förhör sig med läraren Klas Friman hur man kan anmäla sig till en kurs på Garnalia.
Han är en av Lindesbergs mest kända kulturprofiler – revymakare, estradör och ett mycket välbekant ansikte på Kulturskolan Garnalia, där han arbetat i 24 år som teaterlärare. I somras tog Stefan beslutet att byta scen och anta nya utmaningar i en annan tjänst.
– Det var inte ett enkelt beslut att fatta och börja någon annanstans, framför allt på grund av eleverna och mina kollegor, som jag saknar, säger Stefan Jansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.