Det ser ut som om Greta Nilsson gjort det förut – målat i datorn. Men det är första gången! Hon provar på, när Kulturskolan Garnalia har Öppet Hus. Det är många som provar på, för det hörs musik, dansas och spelas ett drama i aulan.
– Vad är ett drama?, frågar ett förskolebarn och får veta att det är teater. Det är många barn runt om i klassrum, studior, korridorer och musikrum. Runt hundra besökare räknas in, mer än hälften av dem är barn. Under de här timmarna får några testa hur det är att uppträda inför publik. I tidstypiska kläder ( både 1500-tal och nutid) spelar en grupp upp pjäsen Gustav Vasa i framtiden – d v s de historiska figurerna agerar också i nutid. Scenen intas också under dagen av några som dansar.
Greta Nilsson är en av de äldre. Hon går i sjuan på Stadsskogsskolan och förklaringen till hennes handlag med datorn är att hon tecknar och målar – både i skolan och på fritiden – akvarell, olja, akryl… Lärarna är mycket glada för den nyhet som kommer till hösten. Det blir en konstskola för barnen.
– Vi kommer att ha en konstskola för dem som går i årskurserna 6 – 9. Det är viktigt att just den här åldersgruppen erbjuds något att göra, säger Andrea Behmrell. I den här gruppen får de prova på att jobba med olika medier – film, foto, dator, Photoshop. Det blir också bild och det erbjuds redan från årskurs 2 och uppåt. För tio gånger så erbjuder vi ett billigare introduktionspris.

Carin och Hannes Eriksson är sugna på att spela fiol. Ingrid Bernövall spelar cello annars, men här provar hon på trummorna. Foto: Hans Andersson
Många av barnen som vimlar runt på Kulturskolan Garnalia den här lördagen är redan musikanter. Bakom trummorna sitter åttaåriga Ingrid Bernövall som är här med lillebror Nils:
– Ja, vi är en musicerande familj, säger pappa Måns Uggla. Ingrid spelar cello och Nils provar på trumpet och själv har jag spelat trombon. Mamma Ulrika är kantor och körledare. Det är roligt att barnen kan komma hit och prova olika instrument.

Sofia Lundqvist visar Ludde Mosshagen hur man får luft i en tvärflöjt. Foto: Hans Andersson
I ett rum visar Sofia Lundqvist Ludde Mosshagen, 8 år, har man bäst får ljud i en tvärflöjt. Pappa Robin berättar att Ludde provat på piano och för något år sedan fick han en gitarr. I rummet intill testar Joel Hellsten en gitarr och mamma förhör sig med läraren Klas Friman hur man kan anmäla sig till en kurs på Garnalia.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.