Det ser ut som om Greta Nilsson gjort det förut – målat i datorn. Men det är första gången! Hon provar på, när Kulturskolan Garnalia har Öppet Hus. Det är många som provar på, för det hörs musik, dansas och spelas ett drama i aulan.
– Vad är ett drama?, frågar ett förskolebarn och får veta att det är teater. Det är många barn runt om i klassrum, studior, korridorer och musikrum. Runt hundra besökare räknas in, mer än hälften av dem är barn. Under de här timmarna får några testa hur det är att uppträda inför publik. I tidstypiska kläder ( både 1500-tal och nutid) spelar en grupp upp pjäsen Gustav Vasa i framtiden – d v s de historiska figurerna agerar också i nutid. Scenen intas också under dagen av några som dansar.
Greta Nilsson är en av de äldre. Hon går i sjuan på Stadsskogsskolan och förklaringen till hennes handlag med datorn är att hon tecknar och målar – både i skolan och på fritiden – akvarell, olja, akryl… Lärarna är mycket glada för den nyhet som kommer till hösten. Det blir en konstskola för barnen.
– Vi kommer att ha en konstskola för dem som går i årskurserna 6 – 9. Det är viktigt att just den här åldersgruppen erbjuds något att göra, säger Andrea Behmrell. I den här gruppen får de prova på att jobba med olika medier – film, foto, dator, Photoshop. Det blir också bild och det erbjuds redan från årskurs 2 och uppåt. För tio gånger så erbjuder vi ett billigare introduktionspris.

Carin och Hannes Eriksson är sugna på att spela fiol. Ingrid Bernövall spelar cello annars, men här provar hon på trummorna. Foto: Hans Andersson
Många av barnen som vimlar runt på Kulturskolan Garnalia den här lördagen är redan musikanter. Bakom trummorna sitter åttaåriga Ingrid Bernövall som är här med lillebror Nils:
– Ja, vi är en musicerande familj, säger pappa Måns Uggla. Ingrid spelar cello och Nils provar på trumpet och själv har jag spelat trombon. Mamma Ulrika är kantor och körledare. Det är roligt att barnen kan komma hit och prova olika instrument.

Sofia Lundqvist visar Ludde Mosshagen hur man får luft i en tvärflöjt. Foto: Hans Andersson
I ett rum visar Sofia Lundqvist Ludde Mosshagen, 8 år, har man bäst får ljud i en tvärflöjt. Pappa Robin berättar att Ludde provat på piano och för något år sedan fick han en gitarr. I rummet intill testar Joel Hellsten en gitarr och mamma förhör sig med läraren Klas Friman hur man kan anmäla sig till en kurs på Garnalia.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.