Efter att ha förlorat stort i förra matchen mot Surahammar var Lindlövens IF revanschsugna och IFK Ore som var söndagens motståndare fick se sig besegrade med 8-7 i en svängig och offensiv match i Lindehov.
Det tog bara 41 sekunder innan Lindlöven kunde ta ledningen i söndagens match mot IFK Ore och det var Daniel Wallén som kunde sätta pucken i mål. Hemmalaget spelade med fart och skapade en hel del chanser. Efter 8.26 ökade de på ledningen till 2-0 genom Joakim Olsson Fromell. Drygt fyra minuter senare kom även 3-0, efter mål av backen Dick Ahlström. IFK Ore kämpade på och kunde med viss tur reducera två gånger om innan perioden var slut.
Lindlöven började den andra perioden på samma sätt som den första och kunde ännu en gång göra ett tidigt mål. Det var Patrik Säfström som snodde pucken i mittzon och kunde snyggt sätta 4-2 bakom Ores målvakt. Några minuter senare åkte Niklas Nooni ut två minuter för slashing och med en man mer på isen kunde IFK Ore reducera ännu en gång.
Två mål på 27 sekunder
Säfström gjorde sitt andra mål för matchen efter 5.35 och 27 sekunder senare kunde Patrik Larshans göra 6-3 till hemmalaget som tycktes gå mot en klar hemmaseger. Men gästerna gav inte upp och kunde titt som tätt ta sig in i anfallszon utan några större problem. Efter 7.12 kunde de göra 4-6 efter att ha utnyttjat ett slarv i mittzon. Efter drygt tio minuter fick Lindlöven ett gyllene läge att punktera matchen då IFK Ore:s Anders Gunnarsson fick matchstraff. Men precis som i de senaste matcherna hade ”Löven” svårt att göra mål i powerplay. Trots spel fem mot tre i drygt tre minuter kunde de inte få in pucken i mål.
I den tredje perioden kunde även Larshans göra sitt andra mål för kvällen efter en fin pass av Säfström, som gjorde en riktigt bra match. Segern såg säker ut, men så åkte Joakim Olsson Fromell på ett tveksamt matchstraff och Ore fick en chans att ta sig in i matchen igen. Och på mindre än två minuter kunde de göra tre mål och kvittera till 7-7. Då tog Lindlöven timeout, vilket nog var bra eftersom de såg vilsna och förvirrade ut på isen.
-Vi lät dem komma in i anfallszon alldeles för enkelt och vi måste bli aggressivare i vårt försvarsspel, förklarade Östlund som trots darrigt målvaktsspel inte bytte ut Pontus Josefsson i mål.
Efter timeouten ryckte de upp sig och kunde avgöra matchen med mindre än två minuter kvar genom Säfström, som stod för tre mål och 2 assists den här matchen.
Lindlövens IF – IFK Ore 8-7 (3-2, 3-2, 2-3)
Period 1: 1-0 0.41 Daniel Wallén (J. Olsson Fromell, M. Morén), 2-0 8.26 J. Olsson Fromell (E. Persson, K. Flygar), 3-0 12.43 Dick Ahlström (P. Säfström), 3-1 14.54 Marcus Bengtsson (M. Tomt), 3-2 17.14 Markus Palmberg (M. Tomt, M. Bengtsson)
Period 2: 4-2 2.01 Patrik Säfström (-), 4-3 4.28 PP Simon Friberg (M. Palmberg, M. Tomt), 5-3 5.35 Patrik Säfström (D. Olsson Fromell, E. Herlufsén), 6-3 6.02 Patrik Larshans (A. Magnusson, H. Lind), 6-4 7.12 Karl Hassel (M. Kellgren, O. Amnér)
Period 3: 7-4 5.32 Patrik Larshans (P. Säfström, H. Lind), 7-5 7.11 Oskar Amnér (-), 7-6 8.51 John Hammarstrand (M. Kellgren, M. Wypasek), 7-7 9.01 Marcys Bengtsson (O. Amnér, M. Tomt), 8-7 18.36 PP Patrik Säfström (N. Nooni, E. Herlufsén)
Skott: Lindlöven: 41 IFK Ore:34
Utvisningar: Lindlöven: 2×2, 1×5, 1×20 IFK Ore:3×2, 1×5, 1×20
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.