Efter en överlägsen seger mot IFK Askersund inom en distriktsmatch under försäsongen, så var det ett optimistiskt hemmalag på Fritidsbyn. IFK Lindesberg fick dessutom den bättre matchen med över 70% bollinnehav och flera chanser på rätt planhalva. Trots chanserna så blev det en match som slutade utan mål och ett nytt kryss i protokollet.
IFK Lindesberg hade lekstuga under försäsongen när man gjorde årets första möte med IFK Askersund. Trots att det ”bara” blev två gjorda mål i försäsongens distriktsmatch, så skulle Askersund vara mer förberedda när Division 5 skulle spelas igång.
Inför torsdagens möte hade Askersund spelat upp sig rejält och gästade Fritidsbyn som tabelltvåa. För IFK Lindesbergs del behövdes poäng för att inte hamna för långt efter i tabellen, vilket laget var optimistiska för.
Poäng blev det, men långt ifrån full utdelning. Matchen slutade mållös där IFK Lindesberg ännu en gång gör den bättre matchen, utan att få utdelning i straffområdet.
– Vi har en kamera som följer matchen och tar statistik. Efter matchen räknar den till att vi har 76% bollinnehav under matchen, varav 14 hörnor och 17 skott på mål. Vi har haft liknande statistik i tidigare matcher men då har vi fått in ett mål. Spelmässigt gör vi det vi ska och vi rullar ut Askersund som jag tycker var relativt likvärdiga från det tidigare mötet. Vi gör en bra match men det är fortfarande det sista i straffområdet som saknas, säger lagkapten Martin Eriksson.
Det oavgjorda resultatet på Fritidsbyns gräsplan blev säsongens fjärde kryss för IFK Lindesberg, som inte heller är helt nöjda med hemmaplanens skick.
– Det är inte kul att säga men hemmaplan är nog den sämsta planen vi har spelat på i år. Det gör det inte heller roligt på samma sätt att spela match när det är så. Den är väldigt svårspelad och gropig, vilket gör att bollen studsar åt alla håll. Man måste nästan göra en extra touch varje gång man har bollen. Det är inget som gynnar oss med tanke på att vi vill vara ett spelförande lag.
Resultat IFK Lindesberg-IFK Askersund
Slutresultat: 0-0 (0-0)
Publik: 190 personer
Mål: –
Nästa match: Torsdagen 8:e juni vs Kumla BK i Hagavallen med avspark kl. 19.00
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.