Efter en överlägsen seger mot IFK Askersund inom en distriktsmatch under försäsongen, så var det ett optimistiskt hemmalag på Fritidsbyn. IFK Lindesberg fick dessutom den bättre matchen med över 70% bollinnehav och flera chanser på rätt planhalva. Trots chanserna så blev det en match som slutade utan mål och ett nytt kryss i protokollet.
IFK Lindesberg hade lekstuga under försäsongen när man gjorde årets första möte med IFK Askersund. Trots att det ”bara” blev två gjorda mål i försäsongens distriktsmatch, så skulle Askersund vara mer förberedda när Division 5 skulle spelas igång.
Inför torsdagens möte hade Askersund spelat upp sig rejält och gästade Fritidsbyn som tabelltvåa. För IFK Lindesbergs del behövdes poäng för att inte hamna för långt efter i tabellen, vilket laget var optimistiska för.
Poäng blev det, men långt ifrån full utdelning. Matchen slutade mållös där IFK Lindesberg ännu en gång gör den bättre matchen, utan att få utdelning i straffområdet.
– Vi har en kamera som följer matchen och tar statistik. Efter matchen räknar den till att vi har 76% bollinnehav under matchen, varav 14 hörnor och 17 skott på mål. Vi har haft liknande statistik i tidigare matcher men då har vi fått in ett mål. Spelmässigt gör vi det vi ska och vi rullar ut Askersund som jag tycker var relativt likvärdiga från det tidigare mötet. Vi gör en bra match men det är fortfarande det sista i straffområdet som saknas, säger lagkapten Martin Eriksson.
Det oavgjorda resultatet på Fritidsbyns gräsplan blev säsongens fjärde kryss för IFK Lindesberg, som inte heller är helt nöjda med hemmaplanens skick.
– Det är inte kul att säga men hemmaplan är nog den sämsta planen vi har spelat på i år. Det gör det inte heller roligt på samma sätt att spela match när det är så. Den är väldigt svårspelad och gropig, vilket gör att bollen studsar åt alla håll. Man måste nästan göra en extra touch varje gång man har bollen. Det är inget som gynnar oss med tanke på att vi vill vara ett spelförande lag.
Resultat IFK Lindesberg-IFK Askersund
Slutresultat: 0-0 (0-0)
Publik: 190 personer
Mål: –
Nästa match: Torsdagen 8:e juni vs Kumla BK i Hagavallen med avspark kl. 19.00
En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.