Efter en överlägsen seger mot IFK Askersund inom en distriktsmatch under försäsongen, så var det ett optimistiskt hemmalag på Fritidsbyn. IFK Lindesberg fick dessutom den bättre matchen med över 70% bollinnehav och flera chanser på rätt planhalva. Trots chanserna så blev det en match som slutade utan mål och ett nytt kryss i protokollet.
IFK Lindesberg hade lekstuga under försäsongen när man gjorde årets första möte med IFK Askersund. Trots att det ”bara” blev två gjorda mål i försäsongens distriktsmatch, så skulle Askersund vara mer förberedda när Division 5 skulle spelas igång.
Inför torsdagens möte hade Askersund spelat upp sig rejält och gästade Fritidsbyn som tabelltvåa. För IFK Lindesbergs del behövdes poäng för att inte hamna för långt efter i tabellen, vilket laget var optimistiska för.
Poäng blev det, men långt ifrån full utdelning. Matchen slutade mållös där IFK Lindesberg ännu en gång gör den bättre matchen, utan att få utdelning i straffområdet.
– Vi har en kamera som följer matchen och tar statistik. Efter matchen räknar den till att vi har 76% bollinnehav under matchen, varav 14 hörnor och 17 skott på mål. Vi har haft liknande statistik i tidigare matcher men då har vi fått in ett mål. Spelmässigt gör vi det vi ska och vi rullar ut Askersund som jag tycker var relativt likvärdiga från det tidigare mötet. Vi gör en bra match men det är fortfarande det sista i straffområdet som saknas, säger lagkapten Martin Eriksson.
Det oavgjorda resultatet på Fritidsbyns gräsplan blev säsongens fjärde kryss för IFK Lindesberg, som inte heller är helt nöjda med hemmaplanens skick.
– Det är inte kul att säga men hemmaplan är nog den sämsta planen vi har spelat på i år. Det gör det inte heller roligt på samma sätt att spela match när det är så. Den är väldigt svårspelad och gropig, vilket gör att bollen studsar åt alla håll. Man måste nästan göra en extra touch varje gång man har bollen. Det är inget som gynnar oss med tanke på att vi vill vara ett spelförande lag.
Resultat IFK Lindesberg-IFK Askersund
Slutresultat: 0-0 (0-0)
Publik: 190 personer
Mål: –
Nästa match: Torsdagen 8:e juni vs Kumla BK i Hagavallen med avspark kl. 19.00
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.