Onsdag kväll och en ny hemmamatch i arenan för LIF Lindesberg. Denna gång var det Rimbos tur att utmana hemmalaget om två åtråvärda poäng i serien. LIF – Rimbo bjuder ofta på heta och målrika matcher. Även denna match skulle bli en målrik historia där Rimbo kunde plocka hem segern efter 33-37 mot ett defensivt LIF.
Rimbo mot LIF är ofta en svängig och målrik historia. Detta skulle upprepas även denna match. I första halvlek turades båda lagen om att hålla ledningen i en jämn tillställning. Efter drygt halva första halvlek stod det 11 lika på resultattavlan. Lagen höll fortsatt jämna steg fram till de fem sista minuterna av halvleken, då Rimbo utnyttjade LIF:s slarv och ryckte till sig en 17-20-ledning i halvtid.
Som så många gånger förut är LIF inte med i början på andra halvlek. Rimbo kunde då tidigt i andra rycka till sig en sexmålsledning. LIF kom efter det aldrig riktigt tillbaka in i matchen. Rimbo kunde spela på deras ledning och slutresultatet stannade på 33-37.
– Vi får inte till det bakåt, vi läcker alldeles för mycket mål, säger en besviken Martin Boija och fortsätter:
– Vi måste ha mer energi från start i andra. Det är mycket inställning och vilja. Vi måste våga gå in i situationen och ta smällar för varandra. Målvakterna gör en bra match trots att vi släpper mycket mål idag, det är vi i försvaret som måste steppa upp.
Nästa match för LIF är borta mot Kungälv den 2 mars. LIF har ännu tre poäng ner till negativt kval, men två poäng hade varit mycket viktiga då man ökat gapet mot RP som nu ligger på kvalplatsen.
Matchfakta:
Slutresultat 33-37
Publik 555
Mål LIF: Axel Magnusson 7, Jesper Nilsson, Martin Boija 5, Bashkim Gashi, Albin Jälstam 4, Fatlum Ahmeti 3, Asso Eliassi, Jesper Jakobsson 2, Elias Andersson
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den styrande politiska minoriteten, M, SD och KD, årsredovisningen för 2025, som nu visar ett positivt resultat.
– Vi har 34,5 miljoner på sista raden, vilket är 11,1 miljoner bättre än budgeterat resultat. Om man jämför med 2024 då vi hade ett resultat på -26,2 miljoner, så är det en jätteförändring som har gjorts, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).