Onsdag kväll och en ny hemmamatch i arenan för LIF Lindesberg. Denna gång var det Rimbos tur att utmana hemmalaget om två åtråvärda poäng i serien. LIF – Rimbo bjuder ofta på heta och målrika matcher. Även denna match skulle bli en målrik historia där Rimbo kunde plocka hem segern efter 33-37 mot ett defensivt LIF.
Rimbo mot LIF är ofta en svängig och målrik historia. Detta skulle upprepas även denna match. I första halvlek turades båda lagen om att hålla ledningen i en jämn tillställning. Efter drygt halva första halvlek stod det 11 lika på resultattavlan. Lagen höll fortsatt jämna steg fram till de fem sista minuterna av halvleken, då Rimbo utnyttjade LIF:s slarv och ryckte till sig en 17-20-ledning i halvtid.
Som så många gånger förut är LIF inte med i början på andra halvlek. Rimbo kunde då tidigt i andra rycka till sig en sexmålsledning. LIF kom efter det aldrig riktigt tillbaka in i matchen. Rimbo kunde spela på deras ledning och slutresultatet stannade på 33-37.
– Vi får inte till det bakåt, vi läcker alldeles för mycket mål, säger en besviken Martin Boija och fortsätter:
– Vi måste ha mer energi från start i andra. Det är mycket inställning och vilja. Vi måste våga gå in i situationen och ta smällar för varandra. Målvakterna gör en bra match trots att vi släpper mycket mål idag, det är vi i försvaret som måste steppa upp.
Nästa match för LIF är borta mot Kungälv den 2 mars. LIF har ännu tre poäng ner till negativt kval, men två poäng hade varit mycket viktiga då man ökat gapet mot RP som nu ligger på kvalplatsen.
Matchfakta:
Slutresultat 33-37
Publik 555
Mål LIF: Axel Magnusson 7, Jesper Nilsson, Martin Boija 5, Bashkim Gashi, Albin Jälstam 4, Fatlum Ahmeti 3, Asso Eliassi, Jesper Jakobsson 2, Elias Andersson
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, men det visade sig snabbt att detta är Sveriges kanske mest otillgängliga arbetsplats. Här svarar man inte i telefon – man evakuerar från den.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till en adress i Gusselby där boende hade upptäckt en bil som brann på en parkering. Branden skall även ha orsakat skador på andra bilar som stod i närheten. Detta var den andra bilbranden i samma område på kort tid. Polisen tittar nu på ett eventuellt samband mellan de två händelserna.
– Det är självklart något vi tittar på, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.
Elever och personal på Lindbackaskolan blev på torsdagen inrymda i skolans lokaler.
– Vi vet ännu inte vad det gäller, men det stämmer att inrymningslarmet har utlösts, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.