Onsdag kväll och en ny hemmamatch i arenan för LIF Lindesberg. Denna gång var det Rimbos tur att utmana hemmalaget om två åtråvärda poäng i serien. LIF – Rimbo bjuder ofta på heta och målrika matcher. Även denna match skulle bli en målrik historia där Rimbo kunde plocka hem segern efter 33-37 mot ett defensivt LIF.
Rimbo mot LIF är ofta en svängig och målrik historia. Detta skulle upprepas även denna match. I första halvlek turades båda lagen om att hålla ledningen i en jämn tillställning. Efter drygt halva första halvlek stod det 11 lika på resultattavlan. Lagen höll fortsatt jämna steg fram till de fem sista minuterna av halvleken, då Rimbo utnyttjade LIF:s slarv och ryckte till sig en 17-20-ledning i halvtid.
Som så många gånger förut är LIF inte med i början på andra halvlek. Rimbo kunde då tidigt i andra rycka till sig en sexmålsledning. LIF kom efter det aldrig riktigt tillbaka in i matchen. Rimbo kunde spela på deras ledning och slutresultatet stannade på 33-37.
– Vi får inte till det bakåt, vi läcker alldeles för mycket mål, säger en besviken Martin Boija och fortsätter:
– Vi måste ha mer energi från start i andra. Det är mycket inställning och vilja. Vi måste våga gå in i situationen och ta smällar för varandra. Målvakterna gör en bra match trots att vi släpper mycket mål idag, det är vi i försvaret som måste steppa upp.
Nästa match för LIF är borta mot Kungälv den 2 mars. LIF har ännu tre poäng ner till negativt kval, men två poäng hade varit mycket viktiga då man ökat gapet mot RP som nu ligger på kvalplatsen.
Matchfakta:
Slutresultat 33-37
Publik 555
Mål LIF: Axel Magnusson 7, Jesper Nilsson, Martin Boija 5, Bashkim Gashi, Albin Jälstam 4, Fatlum Ahmeti 3, Asso Eliassi, Jesper Jakobsson 2, Elias Andersson
Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan om vindkraftsetableing i Älgfallet. Utfallet blev ett solklart nej, med 61 procent av rösterna. Frågan ska nu vidare till kommunfullmäktige.
Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun att man fått stuva om i artistuppställningen. Den forne mellovinnaren John Lundvik ersätts av en annan mellovinnare, Martin Stenmarck.
– John Lundvik har dessvärre fått förhinder, vi vet inte riktigt vad som har hänt, men Martin Stenmarck ersätter honom, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
En butik i Gusselby har under natten till söndag utsatts för en stöld av hästsadlar. Enligt polisen har en eller flera gärningspersoner tagit sig in i butiken genom att krossa ett fönster.
– I nuläget finns det ingen misstänkt, vi har varit på plats och genomfört en teknisk undersökning, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
SLUTREPLIK: Daniel Badman – du skriver att det är viktigt att diskussionen vilar på fakta, så låt oss ta för oss av fakta.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
REPLIK: Hej Daniel Badman, Green Power Sweden – och alla berörda Lindebor. Intressant att du väljer att höra av dig just inför folkomröstningen, och efter vi skrev vår text för att stödja Lindeborna.
Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets kooperativ i Sverige 2025. Det avslöjades under prisceremonin som hölls på onsdagskvällen i Stockholm. Mirjam Björkman, Agneta Segerfeldt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel fick motta såväl diplom och blommor som den stora äran.
– Det är superhäftigt att vi vann, vi blev jättechockade, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.