Med ett fortsatt skadat lag så fortsätter LIF Lindesberg att stärka upp i uppställningen. Simon Ongeri är det nya namnet som LIF har lånat in från Handbollsliga-laget HK Aranäs, en ung och talangfull målvakt som hoppas på utveckling med matcher i Allsvenskan medan Lindelaget hoppas på fina prestationer i kassen.
En tuff match ska spelas i Arenan under morgondagen. Tabellsexan HIF Karlskrona gästar Lindesberg där hemmalaget LIF ännu står skadedrabbat.
I försök att göra laget starkare har Lindelaget tagit in spelare, både via tillfälliga lån men även med spelare som är med under resterande säsongen.
Hemmasonen Joakim Bååk och inlånade Daniel Björk är två exempel och inför morgondagens match förstärker man med den unga målvakten Simon Onegeri från HK Aranäs.
– Vi har haft en bra dialog med Ricky Nordahl och upplägget är att Simon tränar med Aranäs två dagar i veckan och med LIF två dagar samt matcher. Efter utlåningen går Simon tillbaka till HK Aranäs där han har kontrakt även nästa säsong, säjer HK Aranäs tränare Jerry Hallbäck.
22-åriga Onegeri har sedan tidigare gjort två säsonger med Aranäs A-lagstrupp och har i sin ungdom haft träningstillfällen med ungdomslandslaget 98/99.
På bästa sändningstid med närmare en miljon tittare, klockan 20:00, på självaste julafton sänder TV4 sin mycket uppskattade julkonsert Strålande Jul. Tidigare år har den spelats in i kyrkor i bland annat Umeå och Vingåker, men i år spelas den in i Lindesberg arena.
– Vi får inte hit Melodifestivalen, men vi får hit Strålande Jul, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag bor i Lindesberg men kan fortfarande inte se vad som gäller beträffande parkering. Kommer man inte från Lindesberg förstår man heller inte hur det kan vara ”Fordonstrafik förbjuden” på en gata full av bilar och parkeringsplatser. Att det är för att ha enkelriktad trafik kan jag förstå men alla förstår inte det. Jag frågade en om han sett skylten. Svaret var ”Det kan väl inte vara fordonstrafik förbjuden med parkeringsplatser och bilar som åker”. Vad enkelt allt hade varit med den skylt som visar att gatan är enkelriktad. Den hade även besökare kunnat förstå.
En fristående byggnad som använts som soprum för närliggande flerfamiljshus, blev på måndagen totalförstört i en brand. Då ingen naturlig orsak till branden kunnat konstateras, har polisen upprättat en anmälan.
Det blev en bronsmedalj för lindetjejen Maja Svensson, som i helgen representerade Sverige i yrket frisör vid Yrkes-EM i Danmark.
– Jag blev chockad när de ropade upp mitt namn på bronsplatsen. Det var en obeskrivlig känsla, säger Maja Svensson till LindeNytt.
INSÄNDARE/DEBATT: I spåren av nedläggningen av bruket i Guldsmedshyttan tycks ingen reflektera över vad som föranledde en lönsam verksamhet med 600 år i ryggen att lägga ner sin produktion och flytta till Kina. Kan vi tillåta oss själva att faktiskt granska vad som hänt, eller är detta en sådan katastrof som inte får utredas?
Genom en fördjupad och långsiktig samverkan med Funktionsrätt Örebro län stärker nu Region Örebro län sitt arbete med funktionshinderfrågor. Satsningen består av två delar, dels ett extra bidrag för 2025 samt en långsiktig överenskommelse som ska säkerställa ett hållbart och nära samarbete framöver.
– Det här är ett värdefullt stöd som gör det möjligt för oss att fortsätta lyfta våra medlemmars erfarenheter och behov, säger Jan-Olov Carlsson, ordförande i Funktionsrätt Örebro län i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: När en medborgare upptäcker allvarliga oegentligheter, är man beroende av att statens skyddsnät och kontrollfunktioner fungerar. En moralisk bankman som anmäler, med risk för sitt jobb. En samvetsgrann undersköterska, med risk för repressalier. Men vad händer när dessa myndigheter inte bara struntar i att utreda solklara problem eller ännu värre när de aktivt motarbetar den som anmält?
Strax efter klockan halv åtta på söndagskvällen larmades räddningstjänsten till en adress i Storå, där en villa stod i lågor. Enligt uppgift från SOS Alarm finns det indikationer på att byggnaden är helt övertänd.
– Styrkor från flera stationer är på plats och förstärkning är på väg från Kopparberg, uppger larmoperatör vid SOS Alarm.