Ny fredagsfinal i Idol betyder också nytt veckotema, och den här gången blev det ännu ett helt nytt och obeprövat sådant.
”Mamma och pappa väljer” heter temat, och precis som det låter är det alltså idolernas föräldrar som fått välja låtar sina barn, något som kan vara både på gott och ont.
I kvällens sändning fick vi stifta bekantskap med Chris mamma och pappa, som förra veckan fick den tuffa uppgiften att välja vilken låt han skulle uppträda med, och nog drog de en lättnadens suck när de såg sonens reaktion, man kan nog inte bli mer nöjd än så.
Valet föll på Matt Corbys ”Resolution, och det var garanterat fler än Chris som tackade dem för det valet.
När Chris klev in på scenen tillsammans med sin gitarr och började sjunga, steg jublet i publiken.
Även juryn var med på noterna den här gången, till och med Nikki hade bara positiva saker att säga om Lindesbergsidolen.
– Förra veckan var inte bra, då var det inte Chris Kläfford på scen, ikväll är det Chris Kläfford på scen, och då blir det väldigt, väldigt bra! sade Nikki.
Mamma och pappa vet bäst brukar det ju heta, och med all rätt måste man säga efter den här kvällen.
Chris tog sig vidare efter kvällens magiska succéframträdande, med orden: ”Veckans comeback!”
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.