Tidigt på lördagsmorgonen misshandlades en man på Sandströms Gränd i Lindesberg. Polisen beskriver misshandeln som synnerligen brutal. Den misshandlade mannen uppger att han under fredagskvällen besökt en krog i stan. Tillsammans med två andra personer lämnade han krogen sent på kvällen och gick till en lägenhet på Sandströms Gränd tillsammans med dem. Efter en stund lämnade han lägenheten för att gå hem.
– När han går därifrån ser han genom ett fönster att en kvinnlig bekant står och samtalar med tre män i en lägenhet. Eftersom hon verkar vara i en knivig situation och då han känner henne, så går han in i den lägenheten för att se vad som står på och för att hjälpa till, berättar Bengt Eriksson vid närpolisen.
Efter en diskussion med de tre männen, som av allt att döma var en far och två söner, går han därifrån. Kort efteråt, inte långt därifrån, kommer en av de tre upp till honom och slår ett slag i ansiktet på honom. Därefter känner han att ytterligare en person slår honom. Efter det andra slaget ser han den äldre mannen komma fram till honom när han ligger ner på marken.
-Den äldre mannen, som uppges vara de yngre männen far, tar tag i hans ena fot och vrider om så hårt att den misshandlade både hör och känner att benet går av, säger Bengt Eriksson.
Den misshandlade vårdades under lördagen på Lindesbergs lasarett för bland annat ett benbrott och svullnader i ansiktet.
-Han har fått gipsa foten och smalbenet, uppger polisen som har ett relativt gott signalement på de misstänkta gärningsmännen.
Under tisdagseftermiddagen stoppade en polispatrull ett fordon på industriområdet i Lindesberg. Vid kontroll av fordonet fattade patrullen misstanke om att mannen, som är i 20-årsåldern, var påverkad av narkotika.
I november 2025 beslutade kommunstyrelsen att dess ordförande, Tomas Klockars (M), inte fick ha ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring. Under måndagen genomfördes mötet ändå, där Klockars representerade Moderaterna.
– I Lindesbergs kommun ska ingen nekas sina mänskliga rättigheter till information, säger Klockars i ett pressmeddelande.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
Längs gator och torg har nu stora snöhögar bildats av snöröjningen efter snöfallet som kom under onsdagsdygnet. För barn kan dessa verka lockande och inbjuda till lek, som att klättra eller gräva tunnlar. Det som kan uppfattas som oskyldigt kan dock snabbt bli farligt – därför går Lindesbergs kommun nu ut med en varning. Samtidigt uppmanas även fastighetsägare att underlätta arbetet med snöröjningen.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.