Två mycket stora investeringar håller på att ta form i Lindesberg. Det ena är en stor arenahall och det andra en enormt bred industriväg och dragracingbana. -Budskapet utåt är att det händer mycket i Lindesberg och det är jätteviktigt att visa upp detta utanför kommungränsen också, säger Kjell-Eric som utsetts till samordnare för arenahallen och marknadsförare av industrirakan.
När Lindesbergs kommun nu satsar rejält på att markera namnet med fet och understruken text på Sverigekartan, så är det ytterst viktigt att satsningen inte blir halvdan efter färdigställandet. Allt måste klaffa och det skall skapa nyfikenhet och intresse ute i landet också. Det är här Kjell-Eric Eliasson kommer in i bilden.
-Min huvuduppgift är naturligtvis att se till att alla intressen får nyttja arenahallen efter det behov man har. Men jag har även som uppgift att ”promota” industrirakan, som precis som hallen skapat mycket stort intresse ute i landet redan nu. Man får inte ligga på latsidan nu när det händer så mycket, säger han och påpekar vikten av att marknadsföra Lindesberg som en kommun där det satsas på framtiden.
Partnerskap
Gällande arenahallen har Kjell-Eric delat upp de aktörer som skall in i hallen i tre sektorer: Den offentliga, ideella föreningar och näringslivet. Han pratar här om ett partnerskap mellan dessa tre sektorer, vilket enligt honom är det absolut starkaste och bästa sättet att samverka genom.
-Och det är så jag skall skapa en plattform i vilken samtliga aktörer får så mycket ”halltid” som det är möjligt. Jag kan redan nu konstatera att skolans behov ändå är störst och därför kommer få mest tid i hallen. Det handlar dock mest om dagtid så klart, säger Kjell-Eric.
Enligt hans uppgifter kan mellan 6-7 olika aktiviteter vara igång samtidigt i hallen. Detta innebär alltså att många aktörer kan samsas om hallen kvällstid och på helgerna.
-Hittills har arbetet gått väldigt bra och de människor som är involverade i detta, har varit mycket trevliga att ha och göra med. Så jag ser fram emot det fortsatta arbetet, det som närmast blir att träffa föreningslivet.
Viktigt med marknadsföringen
Industrirakan blir färdig redan i vår. Och det första evenemanget är redan spikat att ske i maj i regi av SHRA. Kjell-Eric Eliasson har redan varit i kontakt med klubben vid flera tillfällen.
-SHRA består av en grupp fantastiskt duktiga människor som brinner för sitt intresse. Jag har redan haft ett par sittningar med dem och diskuterat kring kommande händelser, säger han.
Men allt är inte motorvrål och däckskrik. Rakan är trots allt en ny och viktig pulsåder i industriområdet också.
-Det får vi inte glömma bort. Industrirakan skall marknadsföras rejält men inte enbart som en tävlingssträcka. Tanken är trots allt att företagsetableringar ska ske här.
Fotnot: Kjell-Eric Eliasson bor i Riddarhyttan och har tidigare bland annat arbetat som turistchef samt har goda erfarenheter av näringsliv och kultur och fritid.
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.