Två mycket stora investeringar håller på att ta form i Lindesberg. Det ena är en stor arenahall och det andra en enormt bred industriväg och dragracingbana. -Budskapet utåt är att det händer mycket i Lindesberg och det är jätteviktigt att visa upp detta utanför kommungränsen också, säger Kjell-Eric som utsetts till samordnare för arenahallen och marknadsförare av industrirakan.
När Lindesbergs kommun nu satsar rejält på att markera namnet med fet och understruken text på Sverigekartan, så är det ytterst viktigt att satsningen inte blir halvdan efter färdigställandet. Allt måste klaffa och det skall skapa nyfikenhet och intresse ute i landet också. Det är här Kjell-Eric Eliasson kommer in i bilden.
-Min huvuduppgift är naturligtvis att se till att alla intressen får nyttja arenahallen efter det behov man har. Men jag har även som uppgift att ”promota” industrirakan, som precis som hallen skapat mycket stort intresse ute i landet redan nu. Man får inte ligga på latsidan nu när det händer så mycket, säger han och påpekar vikten av att marknadsföra Lindesberg som en kommun där det satsas på framtiden.
Partnerskap
Gällande arenahallen har Kjell-Eric delat upp de aktörer som skall in i hallen i tre sektorer: Den offentliga, ideella föreningar och näringslivet. Han pratar här om ett partnerskap mellan dessa tre sektorer, vilket enligt honom är det absolut starkaste och bästa sättet att samverka genom.
-Och det är så jag skall skapa en plattform i vilken samtliga aktörer får så mycket ”halltid” som det är möjligt. Jag kan redan nu konstatera att skolans behov ändå är störst och därför kommer få mest tid i hallen. Det handlar dock mest om dagtid så klart, säger Kjell-Eric.
Enligt hans uppgifter kan mellan 6-7 olika aktiviteter vara igång samtidigt i hallen. Detta innebär alltså att många aktörer kan samsas om hallen kvällstid och på helgerna.
-Hittills har arbetet gått väldigt bra och de människor som är involverade i detta, har varit mycket trevliga att ha och göra med. Så jag ser fram emot det fortsatta arbetet, det som närmast blir att träffa föreningslivet.
Viktigt med marknadsföringen
Industrirakan blir färdig redan i vår. Och det första evenemanget är redan spikat att ske i maj i regi av SHRA. Kjell-Eric Eliasson har redan varit i kontakt med klubben vid flera tillfällen.
-SHRA består av en grupp fantastiskt duktiga människor som brinner för sitt intresse. Jag har redan haft ett par sittningar med dem och diskuterat kring kommande händelser, säger han.
Men allt är inte motorvrål och däckskrik. Rakan är trots allt en ny och viktig pulsåder i industriområdet också.
-Det får vi inte glömma bort. Industrirakan skall marknadsföras rejält men inte enbart som en tävlingssträcka. Tanken är trots allt att företagsetableringar ska ske här.
Fotnot: Kjell-Eric Eliasson bor i Riddarhyttan och har tidigare bland annat arbetat som turistchef samt har goda erfarenheter av näringsliv och kultur och fritid.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.