En äldre man omkom på fredagsförmiddagen vid ett drunkningstillbud i Kåfalla. Enligt uppgift från polisen inträffade olyckan när mannen försökte rädda sin hund från den tunna isen på ån.
Räddningstjänsten fick larmet vid 11-tiden och begav sig omedelbart till olycksplatsen. Men då var det redan för sent, uppger räddningschef Zamo Kristensson.
Mannen, som snart skulle ha fyllt 70 år, var ute och jagade tillsammans med två andra personer under förmiddagen. Enligt polisens rekonstruktion av händelseförloppet sprang mannens hund iväg och ut på Sverkerstaåns tunna is. Mannen gav sig då ut på isen för att rädda sin hund från att falla i en vak. Tragedin var ett faktum. Den tunna isen bar inte för mannen och han föll ner i det kalla, strömmande vattnet.
De två andra personerna i jaktsällskapet upptäckte mannen ute i vattnet. De såg bara ett huvud och en arm stack upp ovan vattenytan, uppger närpolisen. Då var det redan för sent för att rädda mannens liv.
Räddningschefen varnar för isarna
Varierande temperaturer har gjort att många isar, speciellt i mindre vattendrag, är mycket dåliga och förrädiska nu. Även om isen ser bra ut på ytan så kan den vara rent livsfarlig att beträda, menar räddningschefen.
När temperaturen stiger äts isen upp underifrån och kan se säker ut när den i själva verket är rent livsfarlig att gå ut på.
Räddningschef Zamo Kristensson menar att man bör hålla sig borta från isarna helt och hållet när klimatet är så här.
-Vi vill ju inte ha fler sådana här tragiska händelser, avslutar han.
Örebros sommarutställning OpenArt firar tioårsjubileum och bjuder nu in fem gästkommuner att delta 2026 – och Lindesbergs kommun är en av dessa. På Kulturenheten är man sprudlande glada över att äntligen få vara en del av Skandinaviens största konstutställning, som hålls 13 juni till 6 september, och ser fram emot en konstsommar utöver det vanliga.
– Nu hoppas vi att fler vill kroka arm med oss för att locka folk till Lindesberg. Vi vill att det blir en riktigt härlig sommar, säger Sara Sporre.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Natten till måndag larmades räddningstjänsten till Spannarboda i östra kommundelen med anledning av en villabrand med kraftig rökutveckling. Två personer skall ha andats in stora mängder rök och avfördes till sjukhus med ambulans för kontroll.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Den man i 35-årsåldern som anhölls i september, misstänkt för misshandel och barnfridsbrott, har nu dömts vid Örebro tingsrätt. Rätten dömde mannen till villkorlig dom samt 100 timmars samhällstjänst.
INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, och med det växer också behovet av trygga, tillgängliga och socialt inriktade boendeformer. Trygghetsboende – en boendeform som i dag finns i nästan hälften av Sveriges kommuner – borde vara en självklarhet även här. Att Lindesberg år 2025 fortfarande saknar ett enda trygghetsboende är inte bara olyckligt. Det är ett politiskt misslyckande.
I februari föll tingsrättens dom mot en 40-årig man, hemmahörande i Lindesberg, där han dömdes till fängelse i 1 år och 3 månader. Mannen dömdes då för flera fall av barnfridsbrott, grov kvinnofridskränkning, misshandel, ringa narkotikabrott samt våldsamt motstånd. Åklagaren överklagade dock domen till Göta Hovrätt som nu skärper straffet för mannen.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.