En äldre man omkom på fredagsförmiddagen vid ett drunkningstillbud i Kåfalla. Enligt uppgift från polisen inträffade olyckan när mannen försökte rädda sin hund från den tunna isen på ån.
Räddningstjänsten fick larmet vid 11-tiden och begav sig omedelbart till olycksplatsen. Men då var det redan för sent, uppger räddningschef Zamo Kristensson.
Mannen, som snart skulle ha fyllt 70 år, var ute och jagade tillsammans med två andra personer under förmiddagen. Enligt polisens rekonstruktion av händelseförloppet sprang mannens hund iväg och ut på Sverkerstaåns tunna is. Mannen gav sig då ut på isen för att rädda sin hund från att falla i en vak. Tragedin var ett faktum. Den tunna isen bar inte för mannen och han föll ner i det kalla, strömmande vattnet.
De två andra personerna i jaktsällskapet upptäckte mannen ute i vattnet. De såg bara ett huvud och en arm stack upp ovan vattenytan, uppger närpolisen. Då var det redan för sent för att rädda mannens liv.
Räddningschefen varnar för isarna
Varierande temperaturer har gjort att många isar, speciellt i mindre vattendrag, är mycket dåliga och förrädiska nu. Även om isen ser bra ut på ytan så kan den vara rent livsfarlig att beträda, menar räddningschefen.
När temperaturen stiger äts isen upp underifrån och kan se säker ut när den i själva verket är rent livsfarlig att gå ut på.
Räddningschef Zamo Kristensson menar att man bör hålla sig borta från isarna helt och hållet när klimatet är så här.
-Vi vill ju inte ha fler sådana här tragiska händelser, avslutar han.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.