En äldre man omkom på fredagsförmiddagen vid ett drunkningstillbud i Kåfalla. Enligt uppgift från polisen inträffade olyckan när mannen försökte rädda sin hund från den tunna isen på ån.
Räddningstjänsten fick larmet vid 11-tiden och begav sig omedelbart till olycksplatsen. Men då var det redan för sent, uppger räddningschef Zamo Kristensson.
Mannen, som snart skulle ha fyllt 70 år, var ute och jagade tillsammans med två andra personer under förmiddagen. Enligt polisens rekonstruktion av händelseförloppet sprang mannens hund iväg och ut på Sverkerstaåns tunna is. Mannen gav sig då ut på isen för att rädda sin hund från att falla i en vak. Tragedin var ett faktum. Den tunna isen bar inte för mannen och han föll ner i det kalla, strömmande vattnet.
De två andra personerna i jaktsällskapet upptäckte mannen ute i vattnet. De såg bara ett huvud och en arm stack upp ovan vattenytan, uppger närpolisen. Då var det redan för sent för att rädda mannens liv.
Räddningschefen varnar för isarna
Varierande temperaturer har gjort att många isar, speciellt i mindre vattendrag, är mycket dåliga och förrädiska nu. Även om isen ser bra ut på ytan så kan den vara rent livsfarlig att beträda, menar räddningschefen.
När temperaturen stiger äts isen upp underifrån och kan se säker ut när den i själva verket är rent livsfarlig att gå ut på.
Räddningschef Zamo Kristensson menar att man bör hålla sig borta från isarna helt och hållet när klimatet är så här.
-Vi vill ju inte ha fler sådana här tragiska händelser, avslutar han.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.