En man i 55-årsåldern blev under natten till fredag rånad på värdesaker av flera gärningsmän. Rånet skall ha skett i centrala Lindesberg vid midnatt.
– Vi tar gärna emot uppgifter från eventuella vittnen rörande den här händelsen, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Polisen larmades om rånet klockan 00.21. En man i 55-årsåldern skall strax före larmet ha blivit utsatt för ett rån då denne befann sig vid Lidl på Bergsmansgatan i centrala Lindesberg.
– Det skall ha varit flera personer som utförde rånet. Man har hotat mannen med våld, uppger Hedelin vid polisen.
Enligt uppgift skall ett tillhygge av något slag ha funnits med i bilden.
– Av utredningsskäl kan jag naturligtvis inte gå in på sådana detaljer, men gärningsmännen har haft något att hota med utöver det uttalade hotet, förklarar Lars Hedelin.
Det finns ett signalement på gärningsmännen – om än ett vagt sådant. Polisen är därför mycket angelägen om att få kontakt med eventuella vittnen som har rört sig i området vid tiden för rånet.
– Vi tar gärna emot uppgifter från eventuella vittnen rörande den här händelsen. Det går bra att ringa oss via 114 14 för att lämna vittnesuppgifter, säger Lars Hedelin.
Det finns inga uppgifter som säger att rånoffret skall ha skadats fysiskt.
En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.