Under lågkonjunkturen 2009 rådde något av en byggboom i Lindesberg. Vi talade då med en rad byggfirmor och alla sa samma sak, nämligen att det var något av en högkonjunktur för dem. Ett år har gått sedan dess och faktum är att byggandet tagit ännu mer fart nu.
På Stadsarkitektkontoret i Lindesberg har man fått in totalt 436 bygglovsärenden hittills i år. Det är drygt 100 fler än i fjol samma tid – när det alltså rådde byggfeber i trakterna. Margareta Karlsson på Stadsarkitektkontoret, berättar att de allra flesta inkommer med handlingarna i maj eftersom man har ett stoppdatum där för att garantera byggherrarna beslut innan semestern. De flesta bygglovsansökningarna gäller tillbyggnader som t ex garage etc.
Men det förekommer naturligtvis också en del nyproduktioner, som synes på bilden. Här byggs ett nytt hus så strandnära det går att komma i Lindesberg: Örebrovägen, mellan Stora- och Lilla Lindessjön.
Hos bygghandeln drar man slutsatsen så här långt, att många nyttjar ROT-avdraget för att rusta sina villor med nytt tak och nya fönster. Men med anledning av bygglovsärendena hos Stadsarkitektkontoret, förväntar man sig ökad försäljning av virke när alla sätter igång med sina ”semesterprojekt”.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.