Per och Sanni Schalander, Wedevågs Herrgårds ägare. Foto: Ida Lindkvist
Många idéer för Wedevågs Herrgård
Per och Sanni Schalander, Wedevågs Herrgårds ägare. Foto: Ida Lindkvist
Många idéer för Wedevågs Herrgård
Paret Schalander är Wedevågs Herrgårds nya ägare, och för de är planerna och möjligheterna för den otroliga byggnaden många och nästintill obegränsade. Jazzkonserter, Bed & Breakfast, weekends för seniorer, bröllopsarrangemang, tidsenliga middagar och spännande barnkalas är några av de idéer som smids just nu.
Per och Sanni Schalander är ett nygift par som bor i Stockholm. De beskriver sig själva som drivande entreprenörer, fulla av idéer och energi. Och när de hörde talas om att en herrgård i Vedevåg var till salu bestämde de sig för att slå till.
– Det här ska bli en del av vårt liv, den roligaste delen. Här vill vi åldras med företaget och kombinera hobby med livsstil, säger Per men tillägger att alla i parets bekantskapskrets inte varit helt positiva.
– Vi är ju fått en hel del kritik och fått höra att vi är idioter. Men det här är ingen pengakarusell för oss, det är en livsstil och en familjegrej.
Ja, både Pers och Sannis familjer ska komma att inkluderas i herrgårdslivet, och detta gör de med glädje.
– Morsan är så supertaggad så hon kan inte sova om nätterna, säger Per och ler.
– Vi vill att det ska vara ett familjeföretag där våra familjer är med och hjälper oss att driva det här, berättar Sanni.
– Vi har köpt upp mycket kläder och letar konstant efter mer, berättar Per. Foto: Ida Lindkvist
Dagen till ära är både Per och Sanni klädda i tidsenliga kläder som smälter in i herrgårdens stora matsal, de olika inredda sovrummen och möblerna i röd och turkos plysch. Herrgårdsbyggnaden rymmer hela 22 rum och det är dörrar åt alla håll, vackra kristallkronor, ringlande trappor och stora konstverk på allvarliga, viktiga personer pryder väggarna. Här finns alla förutsättningar för att kunna ordna olika evenemang, fester och tillställningar, och när Sanni och Per berättar om sina planer inser man snart att det bara är fantasin som sätter gränser.
– Vi vill att herrgården ska bli en central punkt som är positiv för alla, konstaterar Per.
– Och vi fått ett otroligt positivt bemötande. Alla är så positiva, vi känner oss verkligen välkomna hit, det är jätteroligt!, säger Sanni.
Först på listan är att få igång husets Bed & Breakfast-verksamhet, och så snart klartecken har getts så drar det igång. Den 31 januari har man premiär för klassisk Afternoon Tea. Därtill flödar idéerna: jazzkonsert, arrangemang i samband med dop och bröllop, konferenser, middagar och seniorweekends. Barnkalas kommer man också kunna ha på Wedevågs Herrgård, och kanske blir det i den underjordiska källaren som ska renoveras.
– Vi har även fått höra att man firat midsommar härute i parken, och det fortsätter vi givetvis med. Julmarknad kommer vi också att ha den femte december, och till det söker vi knallar. Det finns fortfarande plats om man vill vara med, påminner Sanni.
– Och Afternoon Tea kommer vi att ha den sista söndagen varje månad. Då har man dessutom en chans att se herrgården, vi har förstått att det finns ett stort intresse att få se den. Vi vill gärna att ortsbefolkningen är mer delaktiga i oss, och vi i dem, säger Per.
HÄR! är Wedevågs Herrgårds hemsida, och HÄR! är deras Facebooksida.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Det norska kallblodet, Brenne Viktor, gästade Fornabodas säsongspremiär och imponerade rejält med ett nytt banrekord för 3-åriga kallblod. Foto: Anneli Lundegård
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
Övre raden från vänster: Zonordförande William Flormo, Lions Club Storå, Bengt-Göran Karlsson, Lions Club Lindesberg, Anna Ohlsson, Lions Club Storå, Raija Glatz och Inga-lill Senneryd, Lions Kristina.
Sittande från vänster: Toste Nilssson, Lions Club Hällefors och Leif Olofsson Lions Club Storå
Foto: Lions Club Storå
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Polisens tack efter lugn helg
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om ...
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
Mona Ek får hjälp att ställa upp en av de nio korgarna som nu är uppställda på Lindesbergs nya discgolfbana, strax utanför Fritidsbyn. Foto: Timmy Lundegård
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
FotoFredag: En stuga mitt ute i ingenstans
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till ...