Många idéer för Wedevågs Herrgård

Paret Schalander är Wedevågs Herrgårds nya ägare, och för de är planerna och möjligheterna för den otroliga byggnaden många och nästintill obegränsade. Jazzkonserter, Bed & Breakfast, weekends för seniorer, bröllopsarrangemang, tidsenliga middagar och spännande barnkalas är några av de idéer som smids just nu.

Per och Sanni Schalander är ett nygift par som bor i Stockholm. De beskriver sig själva som drivande entreprenörer, fulla av idéer och energi. Och när de hörde talas om att en herrgård i Vedevåg var till salu bestämde de sig för att slå till.

– Det här ska bli en del av vårt liv, den roligaste delen. Här vill vi åldras med företaget och kombinera hobby med livsstil, säger Per men tillägger att alla i parets bekantskapskrets inte varit helt positiva.

– Vi är ju fått en hel del kritik och fått höra att vi är idioter. Men det här är ingen pengakarusell för oss, det är en livsstil och en familjegrej.

Ja, både Pers och Sannis familjer ska komma att inkluderas i herrgårdslivet, och detta gör de med glädje.
– Morsan är så supertaggad så hon kan inte sova om nätterna, säger Per och ler.

– Vi vill att det ska vara ett familjeföretag där våra familjer är med och hjälper oss att driva det här, berättar Sanni.

- Vi har köpt upp mycket kläder och letar konstant efter mer, berättar Per. Foto: Ida Lindkvist
– Vi har köpt upp mycket kläder och letar konstant efter mer, berättar Per. Foto: Ida Lindkvist

Dagen till ära är både Per och Sanni klädda i tidsenliga kläder som smälter in i herrgårdens stora matsal, de olika inredda sovrummen och möblerna i röd och turkos plysch. Herrgårdsbyggnaden rymmer hela 22 rum och det är dörrar åt alla håll, vackra kristallkronor, ringlande trappor och stora konstverk på allvarliga, viktiga personer pryder väggarna. Här finns alla förutsättningar för att kunna ordna olika evenemang, fester och tillställningar, och när Sanni och Per berättar om sina planer inser man snart att det bara är fantasin som sätter gränser.
– Vi vill att herrgården ska bli en central punkt som är positiv för alla, konstaterar Per.

– Och vi fått ett otroligt positivt bemötande. Alla är så positiva, vi känner oss verkligen välkomna hit, det är jätteroligt!, säger Sanni.

Först på listan är att få igång husets Bed & Breakfast-verksamhet, och så snart klartecken har getts så drar det igång. Den 31 januari har man premiär för klassisk Afternoon Tea. Därtill flödar idéerna: jazzkonsert, arrangemang i samband med dop och bröllop, konferenser, middagar och seniorweekends. Barnkalas kommer man också kunna ha på Wedevågs Herrgård, och kanske blir det i den underjordiska källaren som ska renoveras.
– Vi har även fått höra att man firat midsommar härute i parken, och det fortsätter vi givetvis med. Julmarknad kommer vi också att ha den femte december, och till det söker vi knallar. Det finns fortfarande plats om man vill vara med, påminner Sanni.

– Och Afternoon Tea kommer vi att ha den sista söndagen varje månad. Då har man dessutom en chans att se herrgården, vi har förstått att det finns ett stort intresse att få se den. Vi vill gärna att ortsbefolkningen är mer delaktiga i oss, och vi i dem, säger Per.

 

 

HÄR! är Wedevågs Herrgårds hemsida, och HÄR! är deras Facebooksida.

Publicerad 30 september 2015 klockan 08:46

Ida Lindkvist , 0581-61 71 71 , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Sanna och Elisabeth, som arbetar inom park på fritid- och anläggningsenheten, vid korgen som är placerad i rondellen vid Lidl i Lindesberg. Foto: Lindesbergs kommun

Färgglad påsk i Lindesberg – ny dekoration i rondellen

Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.

2 april 2026 klockan 12:13 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Bilar vandaliserade vid akutmottagningen i Lindesberg

Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.

2 april 2026 klockan 10:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lindlöven vänder och kvitterar semifinalen – ödesmatch i Boden

Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för ...

Nystart för Gåvoboden – skapar mötesplats i Vedevåg

Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i ...

Lindlöven reducerar semifinalen – ny hemmamatch i morgon

Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från ...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Polisen i Lindesberg utreder uppmärksammad ”äggjakt”

Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.

30 mars 2026 klockan 11:16 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Jesper Broeng gjorde Lindlövens enda mål i den första semifinalsmatchen mot Boden i torsdags. Till måndagens möte är han på hemmaisen för att förhindra Boden från att sätta punkt för Lindlövens säsong. Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven vill förhindra Bodens finalplaner: ”Går fort i hockey”

Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.

29 mars 2026 klockan 22:14 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Stor innebandyfest i arenan som gav glädje: ”Jätteroligt!”
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större ...
28 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Smash Into Pieces
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför ...
28 mars 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Här överlämnar eleverna sin tavla till idolerna
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är ...
27 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Arkivfoto: Ida Lindkvist

Fler elever behöver klara matematiken i skolan

INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.

27 mars 2026 klockan 10:35 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

På höger och vänster sida om vägen ner till småbåtshamnen i Frövi planeras det för flerfamiljshus. Foto: Jennie EInarsson

Här förbereds för 90 nya bostäder vid vattnet

Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.

26 mars 2026 klockan 12:08 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Ny kvalseger för LIF Lindesberg – nu väntar slutkval

Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det ...

Artikel innehåller bildspel Lindeskolans unga företagare prisades vid årets pitchtävling

Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. ...

Nytt hot upptäcktes på Lindbackaskolan – ingen anmälan gjordes

I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på ...

Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande, Thomas Klockars, ordförande i kommunstyrelsen. Foto: Jennie Einarsson

Föreningar kan inte ta över Sandströms – kommunen utreder tre alternativ

Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.

25 mars 2026 klockan 11:47 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

34,5 miljoner i plusresultat för kommunen: ”Jag känner mig optimistisk”

För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i...

Vårstädningen drar igång i Lindesberg

Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. ...

Kraftig höjning av VA-taxorna är att vänta de kommande åren

Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre ...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: En kväll med Jon Henrik Fjällgren

I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk...

FotoFredag: Våren fortsätter att leverera

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.

Valborgsmässoaftonen i Lindesberg 2025. Arkivfoto: Freja Einarsson

Ingen eld på sjön – Valborgsfirandet uteblir

Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.

20 mars 2026 klockan 10:04 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Navet samlar byn – men hotas av stigande kostnader
Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det senaste året har verksamheten fått ett ...
19 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Lindlöven är klara för semifinal!
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram ...
18 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Här lyfts tornspiran på plats igen
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det ...
17 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-16

2026-03-16

2026-03-13

2026-03-13

2026-03-12

2026-03-11

2026-03-11

2026-03-11

2026-03-11

2026-03-10

2026-03-09

2026-03-09

2026-03-09

2026-03-08

2026-04-02 14:52