Per och Sanni Schalander, Wedevågs Herrgårds ägare. Foto: Ida Lindkvist
Många idéer för Wedevågs Herrgård
Per och Sanni Schalander, Wedevågs Herrgårds ägare. Foto: Ida Lindkvist
Många idéer för Wedevågs Herrgård
Paret Schalander är Wedevågs Herrgårds nya ägare, och för de är planerna och möjligheterna för den otroliga byggnaden många och nästintill obegränsade. Jazzkonserter, Bed & Breakfast, weekends för seniorer, bröllopsarrangemang, tidsenliga middagar och spännande barnkalas är några av de idéer som smids just nu.
Per och Sanni Schalander är ett nygift par som bor i Stockholm. De beskriver sig själva som drivande entreprenörer, fulla av idéer och energi. Och när de hörde talas om att en herrgård i Vedevåg var till salu bestämde de sig för att slå till.
– Det här ska bli en del av vårt liv, den roligaste delen. Här vill vi åldras med företaget och kombinera hobby med livsstil, säger Per men tillägger att alla i parets bekantskapskrets inte varit helt positiva.
– Vi är ju fått en hel del kritik och fått höra att vi är idioter. Men det här är ingen pengakarusell för oss, det är en livsstil och en familjegrej.
Ja, både Pers och Sannis familjer ska komma att inkluderas i herrgårdslivet, och detta gör de med glädje.
– Morsan är så supertaggad så hon kan inte sova om nätterna, säger Per och ler.
– Vi vill att det ska vara ett familjeföretag där våra familjer är med och hjälper oss att driva det här, berättar Sanni.
– Vi har köpt upp mycket kläder och letar konstant efter mer, berättar Per. Foto: Ida Lindkvist
Dagen till ära är både Per och Sanni klädda i tidsenliga kläder som smälter in i herrgårdens stora matsal, de olika inredda sovrummen och möblerna i röd och turkos plysch. Herrgårdsbyggnaden rymmer hela 22 rum och det är dörrar åt alla håll, vackra kristallkronor, ringlande trappor och stora konstverk på allvarliga, viktiga personer pryder väggarna. Här finns alla förutsättningar för att kunna ordna olika evenemang, fester och tillställningar, och när Sanni och Per berättar om sina planer inser man snart att det bara är fantasin som sätter gränser.
– Vi vill att herrgården ska bli en central punkt som är positiv för alla, konstaterar Per.
– Och vi fått ett otroligt positivt bemötande. Alla är så positiva, vi känner oss verkligen välkomna hit, det är jätteroligt!, säger Sanni.
Först på listan är att få igång husets Bed & Breakfast-verksamhet, och så snart klartecken har getts så drar det igång. Den 31 januari har man premiär för klassisk Afternoon Tea. Därtill flödar idéerna: jazzkonsert, arrangemang i samband med dop och bröllop, konferenser, middagar och seniorweekends. Barnkalas kommer man också kunna ha på Wedevågs Herrgård, och kanske blir det i den underjordiska källaren som ska renoveras.
– Vi har även fått höra att man firat midsommar härute i parken, och det fortsätter vi givetvis med. Julmarknad kommer vi också att ha den femte december, och till det söker vi knallar. Det finns fortfarande plats om man vill vara med, påminner Sanni.
– Och Afternoon Tea kommer vi att ha den sista söndagen varje månad. Då har man dessutom en chans att se herrgården, vi har förstått att det finns ett stort intresse att få se den. Vi vill gärna att ortsbefolkningen är mer delaktiga i oss, och vi i dem, säger Per.
HÄR! är Wedevågs Herrgårds hemsida, och HÄR! är deras Facebooksida.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
LIF Lindesberg var överlägsna mot Gimonäs Umeå under söndagen. Foto: Hasse Persson
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
Nu på lördag välkomnar Kulturskolan Garnalia in till en familjeföreställning fylld med spänning, äventyr och dramatik i årets musikal – ”Tant Agatas tallrikar. Handlingen beskrivs som en blandning av Berättelsen om Narnia och Astrid Lindgrens kända saga om Nils Karlsson-Pyssling, där roliga karaktärer möts i en fantasivärld genom en oväntad portal. Allt mynnar ut i ett lyckligt slut där – som namnet antyder – tant Agatas tallrikar står i centrum.
Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första mars. Hon heter Helena Randefelt och arbetar i dag som utvecklingsstrateg på Tillväxtförvaltningen.
– För mig är kultur en viktig pusselbit i att göra kommunen mer attraktiv – både att bo i, besöka och verka i. Det är en kärna i vår Vision 2040 som jag vill lyfta ännu mer, säger Helena Randefelt i ett pressmeddelande.
Vem tycker du förtjänar årets pedagogiska pris?
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I...
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.
Efter fyra raka förluster så var det ett uppväxlat Lindlöven som klev in på isen inför dubbla matcher om mycket viktiga poäng. Till lördagen höll man även säsongens åttonde nolla. Foto: Hasse Persson
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje år – mina favoritvägar är otillgängliga på grund av snö eller dåligt väglag. Trots det fick veckan ett ljusare inslag i form av ett kärt återseende med ett mycket vackert djur.
Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.
Frövikatterna plockade medaljer i Conventum
Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med ...