För en månad sedan deklarerade Lindesbergs Stadshotell att man tackar nej till fortsatt drift av Café Oscar. Kort därefter gick Utvecklingsenheten på Lindesbergs kommun ut för att finna en ny aktör som kan tänka sig att ta över efter hotellet – och nu har man fått en handfull intressenter att välja mellan.
Totalt fem intresseanmälningar har landat på Utvecklingsenheten från personer som kan tänka sig att ta över driften av Café Oscar nu i vår. Utvecklingsenhetens Anne Resare berättar att man inom kort skall kalla intressenterna till möte – intervjuer – för att informera om detaljerna som gäller för verksamheten. Anne bedömer underlaget man har fått in som bra.
-Det är både lokala aktörer och personer utifrån som visat intresse för Café Oscar, säger Anne.
Och nu är det relativt bråttom att få träffa samtliga eftersom våren lurar runt knuten.
-Ja, nog brinner det lite i knutarna nu. Vi måste ju få klart med en ny aktör så snart som möjligt så att verksamheten kan komma igång nu när våren och sommaren närmar sig, säger hon.
I morgon, onsdag, skall Anne Resare sätta sig ner med personalen på turistbyrån för en sista genomgång innan intressenterna kallas till möte.
Fotnot: Minst två utomstående aktörer har inkommit med sina intresseanmälningar, dessa kommer från Stockholm respektive Örebro.
Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm ”Tyst faller snön” får världspremiär på Göteborg Film Festival, som drar igång den 23 januari. Filmen är uttagen till programsektionen Nordic Light, som lyfter aktuella långfilmer från Norden, och tävlar även om Angelospriset, som årligen delas ut av Svenska kyrkan.
– Vi ser fram emot att visa filmen och möta publiken i Göteborg. Det känns väldigt fint att få medverka på festivalen igen, säger regissören Malin Dahl.
UPPDATERAD: Vid 15-tiden på tisdagen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till mellersta infarten med anledning av en trafikolycka med två personbilar inblandade. Enligt polisen rörde det sig om en sidokrock. Inga allvarligare personskador har rapporterats från platsen.
– Den ena bilen stod kvar på vägen, den andra låg i diket. En av de inblandade klagade på smärta i ena handen, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, JO, för hanteringen i samband med ett överklagande av ett beslut om ekonomiskt bistånd. Bland annat ska en handläggare använt sin personliga Swish-app för att kontrollera en uppgift, något som saknade rättsliga grunder. JO konstaterar att nämndens hantering av överklagandet har brustit på flera sätt och nämnden kritiseras för det.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt på måndagsmorgonen möttes hon av en stängd och nedsläckt förskola. Utanför stod ytterligare en förälder med barn, som även hon var frågande till vad som pågick.
– Vi kunde inte hitta personal någonstans. Vi stod ute och väntade i kylan i över 20 minuter. Till slut fick jag ringa jobbet och meddela att jag inte kunde komma, förklarar Selema irriterat.