För en månad sedan deklarerade Lindesbergs Stadshotell att man tackar nej till fortsatt drift av Café Oscar. Kort därefter gick Utvecklingsenheten på Lindesbergs kommun ut för att finna en ny aktör som kan tänka sig att ta över efter hotellet – och nu har man fått en handfull intressenter att välja mellan.
Totalt fem intresseanmälningar har landat på Utvecklingsenheten från personer som kan tänka sig att ta över driften av Café Oscar nu i vår. Utvecklingsenhetens Anne Resare berättar att man inom kort skall kalla intressenterna till möte – intervjuer – för att informera om detaljerna som gäller för verksamheten. Anne bedömer underlaget man har fått in som bra.
-Det är både lokala aktörer och personer utifrån som visat intresse för Café Oscar, säger Anne.
Och nu är det relativt bråttom att få träffa samtliga eftersom våren lurar runt knuten.
-Ja, nog brinner det lite i knutarna nu. Vi måste ju få klart med en ny aktör så snart som möjligt så att verksamheten kan komma igång nu när våren och sommaren närmar sig, säger hon.
I morgon, onsdag, skall Anne Resare sätta sig ner med personalen på turistbyrån för en sista genomgång innan intressenterna kallas till möte.
Fotnot: Minst två utomstående aktörer har inkommit med sina intresseanmälningar, dessa kommer från Stockholm respektive Örebro.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.