För en månad sedan deklarerade Lindesbergs Stadshotell att man tackar nej till fortsatt drift av Café Oscar. Kort därefter gick Utvecklingsenheten på Lindesbergs kommun ut för att finna en ny aktör som kan tänka sig att ta över efter hotellet – och nu har man fått en handfull intressenter att välja mellan.
Totalt fem intresseanmälningar har landat på Utvecklingsenheten från personer som kan tänka sig att ta över driften av Café Oscar nu i vår. Utvecklingsenhetens Anne Resare berättar att man inom kort skall kalla intressenterna till möte – intervjuer – för att informera om detaljerna som gäller för verksamheten. Anne bedömer underlaget man har fått in som bra.
-Det är både lokala aktörer och personer utifrån som visat intresse för Café Oscar, säger Anne.
Och nu är det relativt bråttom att få träffa samtliga eftersom våren lurar runt knuten.
-Ja, nog brinner det lite i knutarna nu. Vi måste ju få klart med en ny aktör så snart som möjligt så att verksamheten kan komma igång nu när våren och sommaren närmar sig, säger hon.
I morgon, onsdag, skall Anne Resare sätta sig ner med personalen på turistbyrån för en sista genomgång innan intressenterna kallas till möte.
Fotnot: Minst två utomstående aktörer har inkommit med sina intresseanmälningar, dessa kommer från Stockholm respektive Örebro.
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ner under nästa vecka 39 och startas upp under vecka 41, i samband med detta kan störningarna uppstå meddelar företaget.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.