Omkring 300 människor hade samlats på Norrtullstorget i eftermiddags för att visa sitt stöd för bröderna Majdi och Adam Salama som riskerar utvisning till Ukraina. De flesta demonstranter var barn och ungdomar. Initiativtagaren Dennis Karabegovic var överväldigad av uppslutningen.- Det här är långt över förväntan och jag är jätteglad att det kom så många människor.
Det lokala engagemanget ser ut att vara mycket stort för bröderna Salamas öde. Efter en veckas intensiv kampanj i tidningar, tv och sociala medier arrangerade i kväll den lokala föreningen Ungdom mot rasism en stöddemonstration för Majdi och Adam. Polisen beräknade antalet demonstranter till mellan 250 – 300 stycken.

De flesta som slutit upp på torget var barn och ungdomar under 15 år. Flera av barnen hade snickrat ihop egna plakat i skolan med texter som ”Låt Majdi och Adam stanna”. Majdi och Adam själva var på plats var fullt upptagna med att svara på frågor från alla journalister som var på plats.

På mötet talade representanter från Ungdom mot rasism samt det oberoende nätverket Örebro för alla. Dessutom uppmanades deltagarna att skriva på namnlistor mot utvisningen och skänka pengar till pojkarna.
Polisens områdeschef Thomas Jäderqvist var också på plats med sex kollegor.
– Det är mycket ovanligt att demonstrationer av detta slag hålls i Lindesberg, säger Thomas Jäderqvist. Vi har under dagen haft väldigt bra dialog med arrangörerna och det var en lugn och fin demonstration.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.