Omkring 300 människor hade samlats på Norrtullstorget i eftermiddags för att visa sitt stöd för bröderna Majdi och Adam Salama som riskerar utvisning till Ukraina. De flesta demonstranter var barn och ungdomar. Initiativtagaren Dennis Karabegovic var överväldigad av uppslutningen.- Det här är långt över förväntan och jag är jätteglad att det kom så många människor.
Det lokala engagemanget ser ut att vara mycket stort för bröderna Salamas öde. Efter en veckas intensiv kampanj i tidningar, tv och sociala medier arrangerade i kväll den lokala föreningen Ungdom mot rasism en stöddemonstration för Majdi och Adam. Polisen beräknade antalet demonstranter till mellan 250 – 300 stycken.

De flesta som slutit upp på torget var barn och ungdomar under 15 år. Flera av barnen hade snickrat ihop egna plakat i skolan med texter som ”Låt Majdi och Adam stanna”. Majdi och Adam själva var på plats var fullt upptagna med att svara på frågor från alla journalister som var på plats.

På mötet talade representanter från Ungdom mot rasism samt det oberoende nätverket Örebro för alla. Dessutom uppmanades deltagarna att skriva på namnlistor mot utvisningen och skänka pengar till pojkarna.
Polisens områdeschef Thomas Jäderqvist var också på plats med sex kollegor.
– Det är mycket ovanligt att demonstrationer av detta slag hålls i Lindesberg, säger Thomas Jäderqvist. Vi har under dagen haft väldigt bra dialog med arrangörerna och det var en lugn och fin demonstration.
Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, JO, för hanteringen i samband med ett överklagande av ett beslut om ekonomiskt bistånd. Bland annat ska en handläggare använt sin personliga Swish-app för att kontrollera en uppgift, något som saknade rättsliga grunder. JO konstaterar att nämndens hantering av överklagandet har brustit på flera sätt och nämnden kritiseras för det.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.