Omkring 300 människor hade samlats på Norrtullstorget i eftermiddags för att visa sitt stöd för bröderna Majdi och Adam Salama som riskerar utvisning till Ukraina. De flesta demonstranter var barn och ungdomar. Initiativtagaren Dennis Karabegovic var överväldigad av uppslutningen.- Det här är långt över förväntan och jag är jätteglad att det kom så många människor.
Det lokala engagemanget ser ut att vara mycket stort för bröderna Salamas öde. Efter en veckas intensiv kampanj i tidningar, tv och sociala medier arrangerade i kväll den lokala föreningen Ungdom mot rasism en stöddemonstration för Majdi och Adam. Polisen beräknade antalet demonstranter till mellan 250 – 300 stycken.

De flesta som slutit upp på torget var barn och ungdomar under 15 år. Flera av barnen hade snickrat ihop egna plakat i skolan med texter som ”Låt Majdi och Adam stanna”. Majdi och Adam själva var på plats var fullt upptagna med att svara på frågor från alla journalister som var på plats.

På mötet talade representanter från Ungdom mot rasism samt det oberoende nätverket Örebro för alla. Dessutom uppmanades deltagarna att skriva på namnlistor mot utvisningen och skänka pengar till pojkarna.
Polisens områdeschef Thomas Jäderqvist var också på plats med sex kollegor.
– Det är mycket ovanligt att demonstrationer av detta slag hålls i Lindesberg, säger Thomas Jäderqvist. Vi har under dagen haft väldigt bra dialog med arrangörerna och det var en lugn och fin demonstration.
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg har det första året på Idun vårdcentral i Storå handlat om problemlösning, nya arbetssätt och att bygga upp en verksamhet från grunden. Nu börjar rutinerna sätta sig och patienterna blir fler.
– Vi arbetar mycket med att lösa problem och hitta tydliga vägar. Det är tuffa utmaningar och det vi älskar att jobba med det. Det är vår hobby, säger Mia konradsson med ett leende.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.