Majoriteten av de som kommer att flytta in i Ålkilsbackens två åttavåningshus, kommer från en villa eller bostadsrätt. Detta kan konstateras i den pågående sammanställning som görs av Lindesbergsbostäder, Libo, som skall presenteras i sin helhet under våren 2016.
– Vi kan också se inflyttare från bland annat Örebro och Borås bland de som kommer bo i Ålkilsbacken, berättar bostadsförmedlare Annelie Bergqvist.
På Libo anses Ålkilsbackens 70 lägenheter nu vara uthyrda. I stort sett alla kontrakt är påskrivna och de fåtalet lägenheter som fortfarande endast är ”tingade” skall i närtid bli aktuella för kontraktskrivning med blivande hyresgäster.
Foto: Fredrik Norman
Med anledning av den bostadsbrist som råder – och har varit ett dunkel länge i Lindesberg – vill Libo utröna och dokumentera effekterna som ett bostadsprojekt av denna dignitet får. Det vill säga, hur det påverkar Lindesbergs kommun, den privata bostadsmarknaden och inflyttning från annan kommun.
– Det är ett pågående arbete, men vi kan redan nu se väldigt positiva saker i det som sammanställts så här långt. Bland annat kommer de flesta från en villa eller bostadsrätt, förklarar Annelie Bergqvist, som arbetar som bostadsförmedlare på Libo.
Hon påpekar att den effekten har varit önskad från flera håll, bland annat från politiken och mäklarfirmorna, och att se det på papper är en skön bekräftelse. Kortfattat: äldre generationer lämnar villorna för att yngre generationer skall kunna rota sig här.
– Vi ser även att inflyttning utifrån sker tack vare Ålkilsbacken. Det är fem hushåll som kommer utifrån, från bland annat Örebro och Borås, säger Bergqvist.
Det kommunala fastighetsbolaget siktar på att kunna presentera den färdiga sammanställningen under senvintern eller tidigt i vår.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.