Majoriteten av de som kommer att flytta in i Ålkilsbackens två åttavåningshus, kommer från en villa eller bostadsrätt. Detta kan konstateras i den pågående sammanställning som görs av Lindesbergsbostäder, Libo, som skall presenteras i sin helhet under våren 2016.
– Vi kan också se inflyttare från bland annat Örebro och Borås bland de som kommer bo i Ålkilsbacken, berättar bostadsförmedlare Annelie Bergqvist.
På Libo anses Ålkilsbackens 70 lägenheter nu vara uthyrda. I stort sett alla kontrakt är påskrivna och de fåtalet lägenheter som fortfarande endast är ”tingade” skall i närtid bli aktuella för kontraktskrivning med blivande hyresgäster.
Foto: Fredrik Norman
Med anledning av den bostadsbrist som råder – och har varit ett dunkel länge i Lindesberg – vill Libo utröna och dokumentera effekterna som ett bostadsprojekt av denna dignitet får. Det vill säga, hur det påverkar Lindesbergs kommun, den privata bostadsmarknaden och inflyttning från annan kommun.
– Det är ett pågående arbete, men vi kan redan nu se väldigt positiva saker i det som sammanställts så här långt. Bland annat kommer de flesta från en villa eller bostadsrätt, förklarar Annelie Bergqvist, som arbetar som bostadsförmedlare på Libo.
Hon påpekar att den effekten har varit önskad från flera håll, bland annat från politiken och mäklarfirmorna, och att se det på papper är en skön bekräftelse. Kortfattat: äldre generationer lämnar villorna för att yngre generationer skall kunna rota sig här.
– Vi ser även att inflyttning utifrån sker tack vare Ålkilsbacken. Det är fem hushåll som kommer utifrån, från bland annat Örebro och Borås, säger Bergqvist.
Det kommunala fastighetsbolaget siktar på att kunna presentera den färdiga sammanställningen under senvintern eller tidigt i vår.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Gymnasiechef Staffan Hörnberg fick en kunglig avtackning. Foto: Camilla Lagerman
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Ny korsning ska avlasta villagata från trafik
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att ...
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.