På lördagskvällen inträffade flera fall av misshandel i och omkring centrala Lindesberg. På Kristinavägen blev en man i 30-årsåldern misshandlad av två killar, 19 och 20 år gamla. Den misshandlade knuffades omkull och fick sedan motta ett flertal sparkar när han låg på marken. En polispatrull kunde gripa en av de misstänkta kort efter. Den andre kom självmant in till stationen senare på kvällen. Båda är hemmahörande i Lindesberg.
På en pizzeria i stan började två personer bråka med personalen under kvällen. Bland annat började de kasta pizza omkring sig, varför de blev utkastade därifrån. Bråkmakarna har polisanmält personalen för misshandel, men enligt polisen är deras version av vad som hände troligtvis inte särskilt trovärdig.
På Lindeskolans område kom två kompisar i delo med varandra under kvällen. Det hela slutade med slagsmål som ledde till att den ene polisanmälde den andre. Polisen kommenterar fallet med att de troligtvis ångrar såväl bråket som anmälan nu i efterhand. Båda är hemmahörande i Karlskoga.
På promenadstråket ute vid Pälsärmen blev två personer misshandlade av en aggressiv deltagare i cruisingen. De misshandlade, ett par i 18-20-årsåldern, gick och tittade på alla bilar när en deltagare plötsligt börjar gapa mot dem. När paret frågar varför han skriker åt dem hoppade han ur bilen och pucklar på både killen och tjejen.
Ingen av dem är hemmahörande i Lindesbergs kommun.
I flugparken inträffade en misshandel under kvällen när flera Lindesbergare kom ihop sig med varandra. En ung kille skadades i detta slagsmål.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.