IFK Lindesbergs pojklag födda 2010 överlämnade under tisdagen pengarna som de samlat in till minne av deras vän, Benjamin. Foto: Camilla Lagerman

Många och starka känslor när Barncancerfonden besökte pojklaget: ”Fantastisk grej”

Lördagen den 1 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne, som var ett samarbete mellan IFK Lindesbergs pojklag födda 2010 och LindeNytt. Syftet med cupen var att hedra och hylla lagets bortgångne vän Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 13 000 kronor till Barncancerfonden, som under tisdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Jag vill verkligen tacka er från hela Barncancerfonden och från djupet av mitt hjärta för det som ni har gjort, sade han till pojkarna.

Under tisdagskvällen samlades IFK Lindesbergs pojklag födda 2010 för att träna, men idag fick man även sällskap av Matti Tordsson, som är styrelseledamot i Barncancerfonden Mellansverige.

– Jag har fått höra om den här fotbollscupen som ni har spelat, Benjamins minne, och jag har också fått berättat för mig om Benjamin som var med i det här laget och som många av er kände. Vilken fantastisk grej ni har gjort, som har ordnat den här cupen, dragit in pengar och som skänker dem till Barncancerfonden. För det är ju så att när man kommer samman så här, tillsammans, kan man göra skillnad, man kan göra gott och göra skillnad på riktigt, sade han och vände sig till pojkarna.

Petter Carlsson, Matti Tordsson och Aleksander Lazarevic. Foto: Camilla Lagerman

De 22 pojkarna stod uppställda på en lång rad, alla med armarna om varandra. Trots att alla var lite pirriga och taggade på träning, var det helt knäpptyst i det stora fotbollstältet när Matti pratade.

– De här pengarna som ni skänker till Barncancerfonden kommer gå till familjer där ett barn är sjukt i cancer, familjer som har det jättejobbigt och behöver stöd, hjälp och uppmuntran. För att vi ska kunna göra det behövs pengar, och då kan ni känna att nu hjälper vi någon annan som har det svårt, med de här pengarna. Så jag vill verkligen tacka er från hela Barncancerfonden och från djupet av mitt hjärta för det som ni har gjort, och ni kommer ju fortsätta med Benjamins minne, och det tycker jag är en superbra grej. Ni kan fortsätta göra gott genom det och så blir Benjamin ihågkommen, sade han.

Även IFK Lindesbergs ordförande, Petter Carlsson, närvarade under tisdagskvällen och passade på att rikta några ord till pojklaget.

– Jag vill tacka er för att ni gjorde cupdagen till en sådan fantastisk dag, och att ni hade en så bra planeringsgrupp med era föräldrar som gjorde att dagen blev bra. Att ni kom på idén att det skulle genomföras, så ett stort tack från föreningen! Det var en jättebra dag för föreningen också, för vår sammanhållning.

Det blev en känslosam stund när checken överlämnades till Matti, och en känsla av stolthet infann sig bland pojkarna och deras tränare. Men givetvis var även saknaden av en kär vän påtagligt närvarande, något som tränare Aleksander Lazarevic uttryckte.

– Det är en saknad, vi saknar en del av laget hela tiden. Så länge jag är tränare för det här laget så kommer Benjamin alltid vara en del av det. Mer än halva gruppen har ju tränat med honom, och vi pratar om honom i omklädningsrummet ibland. Sedan saknar vi såklart Benjamins pappa som ledare, men han har en stående inbjudan att vara med som ledare.

Matheo Lazarevic och Noah Lagerman berättade om sin saknade vän. Foto: Camilla Lagerman

Under uppvärmningen fick LindeNytt en kort pratstund med två av pojkarna i laget, som ville berätta lite mer om vad Benjamin och cupen i hans minne betytt för dem.

– Att organisera cupen var jättebra, för då har man kvar minnet av Benjamin. Då kan man hedra honom samtidigt som man hjälper andra familjer som behöver det. Ingen ska behöva gå igenom det som Benjamin gjorde, berättade Matheo Lazarevic.

– Jag har känt Benjamin i väldigt många år, ungefär 8 år. Han var min bästa kompis och jag tyckte cupen var jättebra för då hjälper vi barnen som har cancer, sade Noah Lagerman.

Den 15 februari skulle Benjamin fyllt 13 år.

Benjamins minne kommer att spelas även i år, antingen i slutet av september eller i början av oktober.

Publicerad 7 februari 2023 klockan 19:36

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

16 år och nybliven världsmästare. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Sextonåriga Ellen är nybliven världsmästare – Downs-VM i judo på hemmaplan

Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.

7 augusti 2026 klockan 15:48 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Sol, jaktlycka och omfamnande natur

FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.

7 augusti 2026 klockan 13:27 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Charlie siktade mot stjärnorna och kom in – börjar rymdgymnasiet i Kiruna

Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att ...

Ett år med Vision 2040 – och jag känner att Lindesberg rör på sig

INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med ...

Barnen fick ett sommarlov med guldkant – tack vare generös donation

Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina ...

Arkivfoto: Fredrik Norman

Tåg i Bergslagen riktar hård kritik mot staten

Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.

4 augusti 2026 klockan 13:09 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Andreas Rosenqvist

Nadim Ghazale föreläser på Lindesbergs bibliotek

Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.

3 augusti 2026 klockan 14:29 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Centrumrestaurang i konkurs
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, fö...
3 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Säsongens provfiske genomfört – så gick det
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera...
31 juli 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Fullmåne och kärlek
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
31 juli 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Hunden på bilden har inget med den aktuella händelsen att göra. Genrebild.

Efter upprepade förelägganden – kvinna får djurförbud

En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.

29 juli 2026 klockan 13:59 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Amelie Boson och Emilia Nylin välkomnar alla till en ny säsong av Eftermiddagskaffe i trädgården. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Eftermiddagskaffe i trädgården gör comeback

Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.

29 juli 2026 klockan 09:54 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Nu blir det ännu mer hund hos Kotten – öppnar dagis i höst

Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax ...

Artikel innehåller bildspel Rejält sting i festivalen trots vädergudarnas svek

Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergå...

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Skogens guld och fågelspan

FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…

24 juli 2026 klockan 23:45 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Western Bunny gästar söndagens travtävlingar: ”Superkul”

På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens ...

Paul och Lara ger publiv till ”Hytta” igen

Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i ...

Cyklist i 70-årsåldern påkörd i centrala Lindesberg

UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. ...

”Vilka är det som varit oärliga Sundman och Andersson?”

SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den ...

Fullspäckad Pridevecka väntar i Lindesberg

Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 - fylld med aktiviteter för alla...

Vänsterpartiets löften är inte vatten värt

REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet ...

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Vänsterpartiet Lindesberg fortsätter verka för att akutkirurgi natt skall vara kvar

REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!

21 juli 2026 klockan 11:50 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ...
20 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Sundman och Andersson: ”Nu räddar vi lasarettet”
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid ...
20 juli 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Far och son fixar truckerfest
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett ...
17 juli 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-07-17

2026-07-16

2026-07-14

2026-07-13

2026-07-11

2026-07-10

2026-07-10

2026-07-08

2026-07-06

2026-07-06

2026-07-03

2026-07-02

2026-07-02

2026-07-01

2026-08-08 02:57