IFK Lindesbergs pojklag födda 2010 överlämnade under tisdagen pengarna som de samlat in till minne av deras vän, Benjamin. Foto: Camilla Lagerman

Många och starka känslor när Barncancerfonden besökte pojklaget: ”Fantastisk grej”

Lördagen den 1 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne, som var ett samarbete mellan IFK Lindesbergs pojklag födda 2010 och LindeNytt. Syftet med cupen var att hedra och hylla lagets bortgångne vän Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 13 000 kronor till Barncancerfonden, som under tisdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Jag vill verkligen tacka er från hela Barncancerfonden och från djupet av mitt hjärta för det som ni har gjort, sade han till pojkarna.

Under tisdagskvällen samlades IFK Lindesbergs pojklag födda 2010 för att träna, men idag fick man även sällskap av Matti Tordsson, som är styrelseledamot i Barncancerfonden Mellansverige.

– Jag har fått höra om den här fotbollscupen som ni har spelat, Benjamins minne, och jag har också fått berättat för mig om Benjamin som var med i det här laget och som många av er kände. Vilken fantastisk grej ni har gjort, som har ordnat den här cupen, dragit in pengar och som skänker dem till Barncancerfonden. För det är ju så att när man kommer samman så här, tillsammans, kan man göra skillnad, man kan göra gott och göra skillnad på riktigt, sade han och vände sig till pojkarna.

Petter Carlsson, Matti Tordsson och Aleksander Lazarevic. Foto: Camilla Lagerman

De 22 pojkarna stod uppställda på en lång rad, alla med armarna om varandra. Trots att alla var lite pirriga och taggade på träning, var det helt knäpptyst i det stora fotbollstältet när Matti pratade.

– De här pengarna som ni skänker till Barncancerfonden kommer gå till familjer där ett barn är sjukt i cancer, familjer som har det jättejobbigt och behöver stöd, hjälp och uppmuntran. För att vi ska kunna göra det behövs pengar, och då kan ni känna att nu hjälper vi någon annan som har det svårt, med de här pengarna. Så jag vill verkligen tacka er från hela Barncancerfonden och från djupet av mitt hjärta för det som ni har gjort, och ni kommer ju fortsätta med Benjamins minne, och det tycker jag är en superbra grej. Ni kan fortsätta göra gott genom det och så blir Benjamin ihågkommen, sade han.

Även IFK Lindesbergs ordförande, Petter Carlsson, närvarade under tisdagskvällen och passade på att rikta några ord till pojklaget.

– Jag vill tacka er för att ni gjorde cupdagen till en sådan fantastisk dag, och att ni hade en så bra planeringsgrupp med era föräldrar som gjorde att dagen blev bra. Att ni kom på idén att det skulle genomföras, så ett stort tack från föreningen! Det var en jättebra dag för föreningen också, för vår sammanhållning.

Det blev en känslosam stund när checken överlämnades till Matti, och en känsla av stolthet infann sig bland pojkarna och deras tränare. Men givetvis var även saknaden av en kär vän påtagligt närvarande, något som tränare Aleksander Lazarevic uttryckte.

– Det är en saknad, vi saknar en del av laget hela tiden. Så länge jag är tränare för det här laget så kommer Benjamin alltid vara en del av det. Mer än halva gruppen har ju tränat med honom, och vi pratar om honom i omklädningsrummet ibland. Sedan saknar vi såklart Benjamins pappa som ledare, men han har en stående inbjudan att vara med som ledare.

Matheo Lazarevic och Noah Lagerman berättade om sin saknade vän. Foto: Camilla Lagerman

Under uppvärmningen fick LindeNytt en kort pratstund med två av pojkarna i laget, som ville berätta lite mer om vad Benjamin och cupen i hans minne betytt för dem.

– Att organisera cupen var jättebra, för då har man kvar minnet av Benjamin. Då kan man hedra honom samtidigt som man hjälper andra familjer som behöver det. Ingen ska behöva gå igenom det som Benjamin gjorde, berättade Matheo Lazarevic.

– Jag har känt Benjamin i väldigt många år, ungefär 8 år. Han var min bästa kompis och jag tyckte cupen var jättebra för då hjälper vi barnen som har cancer, sade Noah Lagerman.

Den 15 februari skulle Benjamin fyllt 13 år.

Benjamins minne kommer att spelas även i år, antingen i slutet av september eller i början av oktober.

Publicerad 7 februari 2023 klockan 19:36

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Camilla Lagerman

Brand utanför Lindesberg: ”Snabb spridning”

UPPDATERAD KL. 14.08: Det brinner just nu i området Östra Hagen, Gusselby/Aspa, utanför Lindesberg. Enligt polisen skall det röra sig om en kontrollerad eldning som har spridit sig till terrängen.
– Det blåser ganska kraftigt på platsen och elden sprider sig snabbt, uppger operatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.

6 april 2025 klockan 13:31 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Annons



Foto: Jennie Einarsson

Preliminär tidsplan satt – då kan Storå vårdcentral övertas

I november 2024 beslutades det att Mia Konradsson, genom företaget Konradsson och Bäck Primärvård AB, skulle ta över driften av vårdcentralerna i Storå och Frövi. I slutet av januari i år invigdes även den efterlängtade Freya vårdcentral i Frövi. Nu meddelar Mia Konradsson att det också finns en preliminär tidsplan för när hon kommer att ta över rodret för Storå vårdcentral – datumet är satt till 1 oktober 2025.
– Det är väldigt roligt, man får verkligen en fantastisk position att påverka primärvården väldigt konkret, säger Mia Konradsson till LindeNytt.

5 april 2025 klockan 10:44 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

FotoFredag: På span efter kärlekskranka tuppar – orrspelen 2025 har börjat

Klockan 03.00 på fredagsmorgonen ljöd larmet. Det var dags att ge sig ut i ...

Nya planer på att återstarta industritekniska programmet på Lindeskolan

Den 17 april 2019 blev Industritekniska programmet på Lindeskolan certifierat som ett...

Man gripen – misstänks ha misshandlat kvinna inför barn

En man i 35-årsåldern greps på fredagsmorgonen av polis misstänkt för misshandel av sin ...

Andebordet var ett populärt inslag under kvällen. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Energier från andra sidan i fokus under paranormal afton

Under onsdagskvällen fylldes Brasserie All In i Lindesberg av nyfikna besökare som ville utforska andevärlden och dess energier. Med hjälp av Birgitta Fagerhill och Sara Aspling, båda medium, gavs möjligheten att testa sina egna förmågor, men också gå på spökjakt i de anrika lokalerna.
– Men det är lite som att fiska, det är ju inte alltid man får napp, det finns aldrig några garantier, säger Birgitta.

3 april 2025 klockan 15:29 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Arkivfoto: Fredrik Norman

Nu växer samarbetet mellan biblioteken i länet

Bergslagsbibblan växer med fem nya kommuner. Under april och maj ansluter ytterligare fem bibliotek från nio av länets kommuner till Bergslagsbibblan. Målet är att förbättra och erbjuda en mer likvärdig och hållbar biblioteksservice till invånarna i kommunerna.
– Det innebär att invånarna kommer att få bättre tillgång till media, och vi kommer kunna erbjuda snabbare leveranser mellan biblioteken som ingår i samarbetet, förklarar Helena Blixt, samordnare på Lindesbergs stadsbibliotek.

3 april 2025 klockan 14:57 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Holkmästarna i Löa till SM-final – igen: ”Väldigt glada”
Löa friskola har blivit något av specialister när det gäller att bygga spektakulära fågelholkar. För tredje året i rad har skolan nämligen ...
2 april 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Till minne av Andreas Carlsson
Måndagen den 1 april 2024 fick de beskedet som alla föräldrar fruktar - deras son hade omkommit i en fruktansvärt tragisk olycka. På dagen ett å...
1 april 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Ökad brandrisk när kvicksilvret stiger
Nu väntar tre dagar i följd med dagstemperaturer omkring 16 grader. Det må vara första april just idag, men uppgiften kommer från SMHI och ...
1 april 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Man gripen efter misstänkt misshandel i Vedevåg

En man i 45-årsåldern greps under måndagen misstänkt för att ha misshandlat en annan man med ett tillhygge. Den misstänkta misshandeln skall ha ägt rum i Vedevåg vid 15-tiden på måndagseftermiddagen.

31 mars 2025 klockan 22:44 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Björn Johansson gör segergest efter bronset. Foto: privat

Björns pistageglass kammade hem SM-brons: ”Väldigt roligt”

På fredagseftermiddagen stod det klart att det lokala glassföretaget ”En får tacka” i Danshyttan, Storå, återigen tilldelats en ädel valör i Glass-SM, som gick av stapel vid Stockholmsmässan under dagen. Med sin unika fårglass kammade man hem ett brons i kategorin ”Pistage”. 
– Det känns väldigt roligt, det är en ny smak som jag inte har gjort förut, men den gick hem, säger Björn Johansson till LindeNytt.

28 mars 2025 klockan 19:47 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Manskören öppnar läktare för att undvika lapp på luckan

Biljettförsäljningen till 2025 års Caprice med Manskören Harmoni har rusat ända sedan plåtarna...

FotoFredag: Ugglornas högtid är här!

De är de allra första vårfåglarna. De börjar att ropa under natten redan under den tidiga vårvintern. Jag talar om ...

VVS-företag varnar för telefonbluff: ”Jättetråkigt”

Det lokala företaget Lindesbergs VVS/EL AB uppger att de återigen har blivit utsatta för ...

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Spårspring skapar oro och förseningar i tågtrafiken

Under 2024 rapporterades 370 incidenter där obehöriga befunnit sig på spårområdet inom Tåg i Bergslagens trafik. Detta ledde till sammanlagt 67 timmars förseningar i tågtrafiken, vilket är en kraftig ökning jämfört med året innan, skriver Tåg i Bergslagen i ett pressmeddelande. Att gena över spåren skapar även en ökad risk för påkörningar, och därför vill man nu uppmärksamma allmänheten på de allvarliga konsekvenser det kan innebära när man beträder spåret.
– Vi vill lyfta fram detta problem eftersom spårspring inte bara är livsfarligt, utan även orsakar stora förseningar och skapar en svår arbetsmiljö för lokförare, kommenterar Gabriel Andersson, pressansvarig på Tåg i Bergslagen.

27 mars 2025 klockan 11:01 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

bildspel Årets unga företagare prisades på Lindeskolans pitchtävling

Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. ...

Hejda centraliseringen i tid – NU!

INSÄNDARE/DEBATT: Ytterligare försämring för människor, ekonomi och miljö i Bergslagen är aktuellt I Lindesberg ...

Därför lyser det rött

Den nya gatubelysningen i området Torphyttan har väckt frågor från allmänheten. Ett par av armaturerna ger nämligen ifrån sig ett...

Framgångar för lokalt metalband: ”Häftig upplevelse”

Det var kärleken till hårdrock som förde de fyra bandmedlemmarna i Frövi/Örebro-bandet ...

Minus 100 miljoner blev noll: ”Inte läge att andas ut”

Det befarade underskottet på cirka 100 miljoner kronor blev tillslut ett nollresultat när ...

En till sjukhus efter singelolycka i Vedevåg

En äldre man är avförd med ambulans till sjukhus efter en singelolycka i Vedevåg. - Mannen var vaken och ...

TV: Se Saras film på lodjuret

I skogarna vid Resta, strax utanför Ramsberg, fick Sara Lindlöf i förra veckan syn på ett lodjur som lugnt spatserade bland träden.
– Jag hade ju bara sett lodjur på djurpark innan, så det var jättehäftigt att få se på riktigt! säger hon till LindeNytt.

25 mars 2025 klockan 12:19 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Skräcklopp i Gammelbo tog form när ”Draculas likvagn” hittades i byn
För fjärde året i rad arrangeras den populära och festliga gå- eller löptävlingen i Gammelbo i norra kommundelen. Förberedelserna är nu i ...
24 mars 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Efter förvirringen – åter tillåtet att elda trädgårdsavfall
Förra året skapade förändringarna i avfallsförordningen stor förvirring, särskilt när det handlade om majbrasor och eldning av trädgå...
24 mars 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Misstänkt ”zombiekalv” har repat sig: ”Stora framsteg”
Det blev en tuff start i livet för en liten kalv från Harparboda Gård i Spannarboda. Vid födseln var kalven kraftigt medtagen, hade vattenskalle ...
21 mars 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-03-21

2025-03-21

2025-03-21

2025-03-21

2025-03-20

2025-03-20

2025-03-20

2025-03-19

2025-03-19

2025-03-19

2025-03-19

2025-03-18

2025-03-18

2025-03-18

Evenemangstips
RSS
Polishändelser i Örebro län
2025-04-07 05:14