För en vecka sedan kunde vi berätta att en ny krog är på gång att etablera sig i Lindesberg. Det är Robert Cumussoy, 22, från Örebro som är i startgropen att öppna Bistro Bellman i lokalen där GK tidigare höll till. Och intresset att arbeta i den nya krogen är mycket stort.
Sedan någon vecka tillbaka har cirka 25 arbetssökande varit på intervju hos Robert Cumussoy. De flesta som sökt är unga och i första hand verkar tjänsten som bartender locka.
Men eftersom krogen i första hand vill satsa på en äldre publik med smak för god mat, så är man lite missnöjd med att så få sökt arbete som kock. Endast två personer har hört av sig.
-Vi behöver endast en ny kock eftersom vi redan har en person klar som ska sköta kvällsskiftet. Men hittills är det alltså få som sökt till köket, uppger Robert på torsdagsförmiddagen.
Men ännu återstår några dagar av tiden som Bistro Bellman söker folk. Senast den 20 februari ska ansökningarna ha lämnats in.
-På servitris/bartendersidan är det inte särskilt svårt eftersom vi har många att välja mellan, säger Robert med ett skratt.
-Men det vore trevligt om fler sökande för kocktjänsten hörde av sig, avslutar han.
Väntar på besked
Även om planerna är långt gångna återstår det viktigaste. Krogen väntar nämligen besked från kommunen angående utskänkningstillstånd innan det blir helt klart att Bistro Bellman öppnar i Linde. Enligt uppgift torde besked lämnas innan månadens slut.
Örebros sommarutställning OpenArt firar tioårsjubileum och bjuder nu in fem gästkommuner att delta 2026 – och Lindesbergs kommun är en av dessa. På Kulturenheten är man sprudlande glada över att äntligen få vara en del av Skandinaviens största konstutställning, som hålls 13 juni till 6 september, och ser fram emot en konstsommar utöver det vanliga.
– Nu hoppas vi att fler vill kroka arm med oss för att locka folk till Lindesberg. Vi vill att det blir en riktigt härlig sommar, säger Sara Sporre.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Natten till måndag larmades räddningstjänsten till Spannarboda i östra kommundelen med anledning av en villabrand med kraftig rökutveckling. Två personer skall ha andats in stora mängder rök och avfördes till sjukhus med ambulans för kontroll.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Den man i 35-årsåldern som anhölls i september, misstänkt för misshandel och barnfridsbrott, har nu dömts vid Örebro tingsrätt. Rätten dömde mannen till villkorlig dom samt 100 timmars samhällstjänst.
INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, och med det växer också behovet av trygga, tillgängliga och socialt inriktade boendeformer. Trygghetsboende – en boendeform som i dag finns i nästan hälften av Sveriges kommuner – borde vara en självklarhet även här. Att Lindesberg år 2025 fortfarande saknar ett enda trygghetsboende är inte bara olyckligt. Det är ett politiskt misslyckande.
I februari föll tingsrättens dom mot en 40-årig man, hemmahörande i Lindesberg, där han dömdes till fängelse i 1 år och 3 månader. Mannen dömdes då för flera fall av barnfridsbrott, grov kvinnofridskränkning, misshandel, ringa narkotikabrott samt våldsamt motstånd. Åklagaren överklagade dock domen till Göta Hovrätt som nu skärper straffet för mannen.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.