För en vecka sedan kunde vi berätta att en ny krog är på gång att etablera sig i Lindesberg. Det är Robert Cumussoy, 22, från Örebro som är i startgropen att öppna Bistro Bellman i lokalen där GK tidigare höll till. Och intresset att arbeta i den nya krogen är mycket stort.
Sedan någon vecka tillbaka har cirka 25 arbetssökande varit på intervju hos Robert Cumussoy. De flesta som sökt är unga och i första hand verkar tjänsten som bartender locka.
Men eftersom krogen i första hand vill satsa på en äldre publik med smak för god mat, så är man lite missnöjd med att så få sökt arbete som kock. Endast två personer har hört av sig.
-Vi behöver endast en ny kock eftersom vi redan har en person klar som ska sköta kvällsskiftet. Men hittills är det alltså få som sökt till köket, uppger Robert på torsdagsförmiddagen.
Men ännu återstår några dagar av tiden som Bistro Bellman söker folk. Senast den 20 februari ska ansökningarna ha lämnats in.
-På servitris/bartendersidan är det inte särskilt svårt eftersom vi har många att välja mellan, säger Robert med ett skratt.
-Men det vore trevligt om fler sökande för kocktjänsten hörde av sig, avslutar han.
Väntar på besked
Även om planerna är långt gångna återstår det viktigaste. Krogen väntar nämligen besked från kommunen angående utskänkningstillstånd innan det blir helt klart att Bistro Bellman öppnar i Linde. Enligt uppgift torde besked lämnas innan månadens slut.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.