För en vecka sedan kunde vi berätta att en ny krog är på gång att etablera sig i Lindesberg. Det är Robert Cumussoy, 22, från Örebro som är i startgropen att öppna Bistro Bellman i lokalen där GK tidigare höll till. Och intresset att arbeta i den nya krogen är mycket stort.
Sedan någon vecka tillbaka har cirka 25 arbetssökande varit på intervju hos Robert Cumussoy. De flesta som sökt är unga och i första hand verkar tjänsten som bartender locka.
Men eftersom krogen i första hand vill satsa på en äldre publik med smak för god mat, så är man lite missnöjd med att så få sökt arbete som kock. Endast två personer har hört av sig.
-Vi behöver endast en ny kock eftersom vi redan har en person klar som ska sköta kvällsskiftet. Men hittills är det alltså få som sökt till köket, uppger Robert på torsdagsförmiddagen.
Men ännu återstår några dagar av tiden som Bistro Bellman söker folk. Senast den 20 februari ska ansökningarna ha lämnats in.
-På servitris/bartendersidan är det inte särskilt svårt eftersom vi har många att välja mellan, säger Robert med ett skratt.
-Men det vore trevligt om fler sökande för kocktjänsten hörde av sig, avslutar han.
Väntar på besked
Även om planerna är långt gångna återstår det viktigaste. Krogen väntar nämligen besked från kommunen angående utskänkningstillstånd innan det blir helt klart att Bistro Bellman öppnar i Linde. Enligt uppgift torde besked lämnas innan månadens slut.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.