Den kalla och blöta sommaren har tvingat folk att stanna inne under semestern. Efter att varenda videofilm och bok är avklarad så finns inte mycket annat att göra än lite ”nytta.” Man passar helt enkelt på att göra det som man gått och tänkt på så länge, men aldrig påbörjat, d v s tapetsera om i sovrummet, snygga till de tråkiga väggarna på toaletten, måla om barnens lekrum osv. Även om många nu köper nya tapeter, kakel och rustar mer än normalt, så har regnandet fått vissa konsekvenser för färghandlarna. Utomhusfärgen är det ingen som vill veta av.
Vid Leanders Måleri & Färg i Lindesberg står nu färgburkarna och samlar damm i väntan på bättre tider. –Vi hade en bra period i maj men när regnet kom så blev det tvärstopp. Nu är det mycket tapeter och kakel som går istället för utomhusfärgen, säger Ulf Andersson. Trots allt så har entreprenadsidan gått mycket bra och Leanders målarkillar har inte haft mindre att göra än normalt. -Vi har passat på och gjort allt utomhusarbete mellan regnskurarna, och i och med att det inte har varit någon blåst i samband med regnet så har det inte varit några problem.
Ser ljust på hösten
Utomhusfärgen är en viktig inkomst för handlarna under sommaren.
Men trots den uteblivna försäljningen så har man inte gett upp än.
Om vi får en fin höst så kan försäljningen komma igång och pågå en bra bit in i höstmånaderna. –Så länge temperaturen ligger över +5 grader dygnet runt så går det fint att måla utomhus, så det är inte för sent att måla, säger Ulf.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.