Den kalla och blöta sommaren har tvingat folk att stanna inne under semestern. Efter att varenda videofilm och bok är avklarad så finns inte mycket annat att göra än lite ”nytta.” Man passar helt enkelt på att göra det som man gått och tänkt på så länge, men aldrig påbörjat, d v s tapetsera om i sovrummet, snygga till de tråkiga väggarna på toaletten, måla om barnens lekrum osv. Även om många nu köper nya tapeter, kakel och rustar mer än normalt, så har regnandet fått vissa konsekvenser för färghandlarna. Utomhusfärgen är det ingen som vill veta av.
Vid Leanders Måleri & Färg i Lindesberg står nu färgburkarna och samlar damm i väntan på bättre tider. –Vi hade en bra period i maj men när regnet kom så blev det tvärstopp. Nu är det mycket tapeter och kakel som går istället för utomhusfärgen, säger Ulf Andersson. Trots allt så har entreprenadsidan gått mycket bra och Leanders målarkillar har inte haft mindre att göra än normalt. -Vi har passat på och gjort allt utomhusarbete mellan regnskurarna, och i och med att det inte har varit någon blåst i samband med regnet så har det inte varit några problem.
Ser ljust på hösten
Utomhusfärgen är en viktig inkomst för handlarna under sommaren.
Men trots den uteblivna försäljningen så har man inte gett upp än.
Om vi får en fin höst så kan försäljningen komma igång och pågå en bra bit in i höstmånaderna. –Så länge temperaturen ligger över +5 grader dygnet runt så går det fint att måla utomhus, så det är inte för sent att måla, säger Ulf.
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.