Den kalla och blöta sommaren har tvingat folk att stanna inne under semestern. Efter att varenda videofilm och bok är avklarad så finns inte mycket annat att göra än lite ”nytta.” Man passar helt enkelt på att göra det som man gått och tänkt på så länge, men aldrig påbörjat, d v s tapetsera om i sovrummet, snygga till de tråkiga väggarna på toaletten, måla om barnens lekrum osv. Även om många nu köper nya tapeter, kakel och rustar mer än normalt, så har regnandet fått vissa konsekvenser för färghandlarna. Utomhusfärgen är det ingen som vill veta av.
Vid Leanders Måleri & Färg i Lindesberg står nu färgburkarna och samlar damm i väntan på bättre tider. –Vi hade en bra period i maj men när regnet kom så blev det tvärstopp. Nu är det mycket tapeter och kakel som går istället för utomhusfärgen, säger Ulf Andersson. Trots allt så har entreprenadsidan gått mycket bra och Leanders målarkillar har inte haft mindre att göra än normalt. -Vi har passat på och gjort allt utomhusarbete mellan regnskurarna, och i och med att det inte har varit någon blåst i samband med regnet så har det inte varit några problem.
Ser ljust på hösten
Utomhusfärgen är en viktig inkomst för handlarna under sommaren.
Men trots den uteblivna försäljningen så har man inte gett upp än.
Om vi får en fin höst så kan försäljningen komma igång och pågå en bra bit in i höstmånaderna. –Så länge temperaturen ligger över +5 grader dygnet runt så går det fint att måla utomhus, så det är inte för sent att måla, säger Ulf.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika lägger jag fokus på något himmelskt.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första mars. Hon heter Helena Randefelt och arbetar i dag som utvecklingsstrateg på Tillväxtförvaltningen.
– För mig är kultur en viktig pusselbit i att göra kommunen mer attraktiv – både att bo i, besöka och verka i. Det är en kärna i vår Vision 2040 som jag vill lyfta ännu mer, säger Helena Randefelt i ett pressmeddelande.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.
Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs kommun försökt hitta en ny, mer stadsnära, plats för den återvinningscentral som ska ersätta den gamla. Flera platser har undersökts och pekats ut som förslag, men den mest lämpliga anser man nu vara belägen mellan R50 och R68. Imorgon, tisdag ska kommunstyrelsen fatta beslut om planbesked för att kunna upprätta en ny detaljplan för området.