Den kalla och blöta sommaren har tvingat folk att stanna inne under semestern. Efter att varenda videofilm och bok är avklarad så finns inte mycket annat att göra än lite ”nytta.” Man passar helt enkelt på att göra det som man gått och tänkt på så länge, men aldrig påbörjat, d v s tapetsera om i sovrummet, snygga till de tråkiga väggarna på toaletten, måla om barnens lekrum osv. Även om många nu köper nya tapeter, kakel och rustar mer än normalt, så har regnandet fått vissa konsekvenser för färghandlarna. Utomhusfärgen är det ingen som vill veta av.
Vid Leanders Måleri & Färg i Lindesberg står nu färgburkarna och samlar damm i väntan på bättre tider. –Vi hade en bra period i maj men när regnet kom så blev det tvärstopp. Nu är det mycket tapeter och kakel som går istället för utomhusfärgen, säger Ulf Andersson. Trots allt så har entreprenadsidan gått mycket bra och Leanders målarkillar har inte haft mindre att göra än normalt. -Vi har passat på och gjort allt utomhusarbete mellan regnskurarna, och i och med att det inte har varit någon blåst i samband med regnet så har det inte varit några problem.
Ser ljust på hösten
Utomhusfärgen är en viktig inkomst för handlarna under sommaren.
Men trots den uteblivna försäljningen så har man inte gett upp än.
Om vi får en fin höst så kan försäljningen komma igång och pågå en bra bit in i höstmånaderna. –Så länge temperaturen ligger över +5 grader dygnet runt så går det fint att måla utomhus, så det är inte för sent att måla, säger Ulf.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Den tidigare riksdagsledamoten Daniel Andersson från Frövi meddelar att han efter 17 år som socialdemokrat nu väljer att gå över till Liberalerna – och därmed också byter block.
– Jag har känt mer och mer att jag inte längre känner mig hemma i det jag en gång gick med i. Det skulle vara ett osunt sätt att leva om man stod fast vid ett beslut man tog i 20-årsåldern och aldrig vågade utvärdera det, säger Daniel Andersson i en kommentar till LindeNytt.
INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. När den först presenterades saknades avgörande information. Man efterfrågade en analys av omvänd skolskjuts, en prövning av justerade upptagningsområden och förslag på hur riktad profilering skulle kunna stärka skolans attraktionskraft. Dessutom saknades beräkningar och underlag för ett kompensationspaket för Vedevåg – något som borde ha varit en självklar del från början.
En person fick på onsdagskvällen föras till sjukhus med ambulans sedan vederbörande inandats brandrök i samband med en incident på ett äldreboende i centrala Lindesberg.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).