Anders Ceder spelar själv inte bingo, däremot visar han gärna upp bingobrickorna medan han hjälper till på Råsshallens parkering. Foto: Timmy Lundegård
Många tutade sig till pengar utanför Råsshallen
Att ta bilen en sommarkväll för att spela bingo är en genomkänd aktivitet. Bilbingo är omtyckt i större delen av landet och inom Lindesbergs Kommun så är Guldsmedshyttans tutglada aktivitet det enda. Under onsdagen höll man i vanlig ordning ännu en stämningsfull bingokväll med många ljudande tutor på Råsshallens parkering.
– Det är ett folknöje helt enkelt, säger Anders Ceder.
Varje onsdag under sommarmånaderna håller Guldsmedshytte SK ett populärt kvällsnöje utanför Råsshallen. Det klassiska bilbingot lockar många till Guldsmedshyttan, där man ges chansen att tuta sig till pengar. Bingokvällarna i Guldsmedshyttan är det enda bilbingot inom Lindesbergs Kommun och förutom Degerfors, så är man även ensamma om den omtyckta aktiviteten i Örebro Län.
Ann-Lis Karlsson (vid ratten) och Marie Vesterlund var på plats under onsdagen och hoppas att få in någon slant till semesterkassan. Foto: Timmy Lundegård
Att man är ett av två ställen i hela länet med ett bilbingoarrangemang gör att besökar- och bilantalet håller sig på höga nivåer. Nu under onsdagen uppskattade man en besökssiffra på cirka 350 personer.
– Det märks att vi är ensamma med bilbingo i norra delen av länet. Det kommer folk från olika ställen och framförallt mycket norrut. Förutom Lindesberg så kommer det mycket folk från Kopparberg och Riddarhyttan, så har det alltid varit, berättar Anders Ceder medan de ankommande bingospelarna testar sina tutor på sina parkerade bilar.
– Många av dem som besöker oss varje vecka är oftast sällskap. Det är folk som inte spelar bingo på vintern i bingohallar, för dem är det sommarbingo som gäller. Många träffas och pratar lite emellan. Vissa tar även med sig egen fika och har en lugn stund innan spelet börjar. Det är ett folknöje helt enkelt.
Moa Johnsson och John Ekblom från Lindesberg satte en enkel rad och belönades med 200 kronor. Bingobesöket var det första på länge för båda. Foto: Timmy Lundegård
Anders har länge hjälpt till med bilbingot och framförallt på parkeringen, där han hjälper många av de ankommande att hitta parkeringsplatser. Han är dessutom en allt-i-allo som märker av att onsdagarnas kvällsbingo blir allt populärare.
– Förut så räknade jag på att vi gör 40 arbetstimmar för en bingokväll. Det stämmer däremot inte längre, nu för tiden är det betydligt fler timmar. Tillsammans så är vi tre som säljer pennor och bingobrickor, en utropare, tre i kafeterian och två kontrollanter. Vi är ett gäng kan man ju säga.
Mats Eriksson är en av flera som säljer bingobrickor till de gästande. Trots ett gott säljande så hinner kön bli lång med en halvtimme till första spelet. Foto: Timmy Lundegård
Varje vecka lockas de spelande till en svårhämtad jackpot som delas ut till den spelare som kan fylla en hel bingoruta på den sista brickan, innan det 57:e bolldraget. Oturligt nog lyckades en vinnare att fylla en bingoruta på sin bricka med ett drag för mycket. Detta gör att onsdagens storvinst på 9 000 kronor går vidare till nästa veckas spel, då med en ökning till 11 000 kronor.
– När jackpoten höjs så märker man att det ökar med folk, framförallt i slutet av säsongen. Sista gången för året så kör vi alltid ut potten, den dagen märks det extra mycket. Då kan det nästan kännas kaosartat, fast ändå på ett roligt sätt, säger Anders Ceder.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Byggstarten för det planerade bostadsprojektet med 69 lägenheter i Rådhuskvarteret var planerad till maj 2025. På grund av ett överklagande har projektet blivit försenat och beslutet vilar nu hos Mark- och miljödomstolen. På det kommunala fastighetsbolaget finns ändå goda förhoppningar om att snart kunna sätta spaden i marken.
– Vi står startklara med entreprenörer så fort vi får besked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
På tisdagskvällen larmades polis till området Rya utanför Lindesberg med anledning av en singelolycka. På plats kunde patrullen konstatera att fordonet åkt av vägen och hamnat i en privat villaträdgård.
– Föraren skall ha missbedömt korsningen, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
Det låter positivt inför Lindlövens sista hemmamatch inom HockeyEttans grundserie. Med fri entré så hoppas hemmalaget även att få extra stöd från läktaren. Arkivfoto: Hasse Persson
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.
Under en helt vanlig vinterpromenad med hundarna fick Agneta Segerfelt syn på något helt oväntat. Längs sänkan där vattnet rinner från Vretsjön in mot byn hade mängder av jättelika isformationer i bärnstensfärg bildats och fångade solljuset på ett nästan magiskt sätt. Nu vill hon dela upplevelsen med fler.
– Det var väldigt vackert och spektakulärt, så jag tänkte att det kunde vara kul om fler fick se det än bara vi som bor här i Ramsberg, säger Agneta Segerfelt.
Jessica Roch driver det nystartade cateringföretaget "Mat på fat". Barnen William och Lina är två av Jessicas största supporters. Foto: Jennie Einarsson
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
Visa din kärlek – bli fotad av LindeNytt
Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kä...