Anders Ceder spelar själv inte bingo, däremot visar han gärna upp bingobrickorna medan han hjälper till på Råsshallens parkering. Foto: Timmy Lundegård
Många tutade sig till pengar utanför Råsshallen
Att ta bilen en sommarkväll för att spela bingo är en genomkänd aktivitet. Bilbingo är omtyckt i större delen av landet och inom Lindesbergs Kommun så är Guldsmedshyttans tutglada aktivitet det enda. Under onsdagen höll man i vanlig ordning ännu en stämningsfull bingokväll med många ljudande tutor på Råsshallens parkering.
– Det är ett folknöje helt enkelt, säger Anders Ceder.
Varje onsdag under sommarmånaderna håller Guldsmedshytte SK ett populärt kvällsnöje utanför Råsshallen. Det klassiska bilbingot lockar många till Guldsmedshyttan, där man ges chansen att tuta sig till pengar. Bingokvällarna i Guldsmedshyttan är det enda bilbingot inom Lindesbergs Kommun och förutom Degerfors, så är man även ensamma om den omtyckta aktiviteten i Örebro Län.
Ann-Lis Karlsson (vid ratten) och Marie Vesterlund var på plats under onsdagen och hoppas att få in någon slant till semesterkassan. Foto: Timmy Lundegård
Att man är ett av två ställen i hela länet med ett bilbingoarrangemang gör att besökar- och bilantalet håller sig på höga nivåer. Nu under onsdagen uppskattade man en besökssiffra på cirka 350 personer.
– Det märks att vi är ensamma med bilbingo i norra delen av länet. Det kommer folk från olika ställen och framförallt mycket norrut. Förutom Lindesberg så kommer det mycket folk från Kopparberg och Riddarhyttan, så har det alltid varit, berättar Anders Ceder medan de ankommande bingospelarna testar sina tutor på sina parkerade bilar.
– Många av dem som besöker oss varje vecka är oftast sällskap. Det är folk som inte spelar bingo på vintern i bingohallar, för dem är det sommarbingo som gäller. Många träffas och pratar lite emellan. Vissa tar även med sig egen fika och har en lugn stund innan spelet börjar. Det är ett folknöje helt enkelt.
Moa Johnsson och John Ekblom från Lindesberg satte en enkel rad och belönades med 200 kronor. Bingobesöket var det första på länge för båda. Foto: Timmy Lundegård
Anders har länge hjälpt till med bilbingot och framförallt på parkeringen, där han hjälper många av de ankommande att hitta parkeringsplatser. Han är dessutom en allt-i-allo som märker av att onsdagarnas kvällsbingo blir allt populärare.
– Förut så räknade jag på att vi gör 40 arbetstimmar för en bingokväll. Det stämmer däremot inte längre, nu för tiden är det betydligt fler timmar. Tillsammans så är vi tre som säljer pennor och bingobrickor, en utropare, tre i kafeterian och två kontrollanter. Vi är ett gäng kan man ju säga.
Mats Eriksson är en av flera som säljer bingobrickor till de gästande. Trots ett gott säljande så hinner kön bli lång med en halvtimme till första spelet. Foto: Timmy Lundegård
Varje vecka lockas de spelande till en svårhämtad jackpot som delas ut till den spelare som kan fylla en hel bingoruta på den sista brickan, innan det 57:e bolldraget. Oturligt nog lyckades en vinnare att fylla en bingoruta på sin bricka med ett drag för mycket. Detta gör att onsdagens storvinst på 9 000 kronor går vidare till nästa veckas spel, då med en ökning till 11 000 kronor.
– När jackpoten höjs så märker man att det ökar med folk, framförallt i slutet av säsongen. Sista gången för året så kör vi alltid ut potten, den dagen märks det extra mycket. Då kan det nästan kännas kaosartat, fast ändå på ett roligt sätt, säger Anders Ceder.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
TV4:s julkonsert, Strålande Jul, spelas in i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman
På bästa sändningstid med närmare en miljon tittare, klockan 20:00, på självaste julafton sänder TV4 sin mycket uppskattade julkonsert Strålande Jul. Tidigare år har den spelats in i kyrkor i bland annat Umeå och Vingåker, men i år spelas den in i Lindesberg arena.
– Vi får inte hit Melodifestivalen, men vi får hit Strålande Jul, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag bor i Lindesberg men kan fortfarande inte se vad som gäller beträffande parkering. Kommer man inte från Lindesberg förstår man heller inte hur det kan vara ”Fordonstrafik förbjuden” på en gata full av bilar och parkeringsplatser. Att det är för att ha enkelriktad trafik kan jag förstå men alla förstår inte det. Jag frågade en om han sett skylten. Svaret var ”Det kan väl inte vara fordonstrafik förbjuden med parkeringsplatser och bilar som åker”. Vad enkelt allt hade varit med den skylt som visar att gatan är enkelriktad. Den hade även besökare kunnat förstå.
17 september 2025 klockan 10:27 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
En fristående byggnad som använts som soprum för närliggande flerfamiljshus, blev på måndagen totalförstört i en brand. Då ingen naturlig orsak till branden kunnat konstateras, har polisen upprättat en anmälan.
Det blev en bronsmedalj för lindetjejen Maja Svensson, som i helgen representerade Sverige i yrket frisör vid Yrkes-EM i Danmark.
– Jag blev chockad när de ropade upp mitt namn på bronsplatsen. Det var en obeskrivlig känsla, säger Maja Svensson till LindeNytt.
FotoFredag: Blodmåne
I söndags gavs tillfälle att få uppleva en total månförmörkelse. Det innebär att hela månen passerar genom jordens skugga och då får en rö...
INSÄNDARE/DEBATT: I spåren av nedläggningen av bruket i Guldsmedshyttan tycks ingen reflektera över vad som föranledde en lönsam verksamhet med 600 år i ryggen att lägga ner sin produktion och flytta till Kina. Kan vi tillåta oss själva att faktiskt granska vad som hänt, eller är detta en sådan katastrof som inte får utredas?
12 september 2025 klockan 10:49 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Genom en fördjupad och långsiktig samverkan med Funktionsrätt Örebro län stärker nu Region Örebro län sitt arbete med funktionshinderfrågor. Satsningen består av två delar, dels ett extra bidrag för 2025 samt en långsiktig överenskommelse som ska säkerställa ett hållbart och nära samarbete framöver.
– Det här är ett värdefullt stöd som gör det möjligt för oss att fortsätta lyfta våra medlemmars erfarenheter och behov, säger Jan-Olov Carlsson, ordförande i Funktionsrätt Örebro län i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: När en medborgare upptäcker allvarliga oegentligheter, är man beroende av att statens skyddsnät och kontrollfunktioner fungerar. En moralisk bankman som anmäler, med risk för sitt jobb. En samvetsgrann undersköterska, med risk för repressalier. Men vad händer när dessa myndigheter inte bara struntar i att utreda solklara problem eller ännu värre när de aktivt motarbetar den som anmält?
10 september 2025 klockan 12:27 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Strax efter klockan halv åtta på söndagskvällen larmades räddningstjänsten till en adress i Storå, där en villa stod i lågor. Enligt uppgift från SOS Alarm finns det indikationer på att byggnaden är helt övertänd.
– Styrkor från flera stationer är på plats och förstärkning är på väg från Kopparberg, uppger larmoperatör vid SOS Alarm.