Anders Ceder spelar själv inte bingo, däremot visar han gärna upp bingobrickorna medan han hjälper till på Råsshallens parkering. Foto: Timmy Lundegård
Många tutade sig till pengar utanför Råsshallen
Att ta bilen en sommarkväll för att spela bingo är en genomkänd aktivitet. Bilbingo är omtyckt i större delen av landet och inom Lindesbergs Kommun så är Guldsmedshyttans tutglada aktivitet det enda. Under onsdagen höll man i vanlig ordning ännu en stämningsfull bingokväll med många ljudande tutor på Råsshallens parkering.
– Det är ett folknöje helt enkelt, säger Anders Ceder.
Varje onsdag under sommarmånaderna håller Guldsmedshytte SK ett populärt kvällsnöje utanför Råsshallen. Det klassiska bilbingot lockar många till Guldsmedshyttan, där man ges chansen att tuta sig till pengar. Bingokvällarna i Guldsmedshyttan är det enda bilbingot inom Lindesbergs Kommun och förutom Degerfors, så är man även ensamma om den omtyckta aktiviteten i Örebro Län.
Ann-Lis Karlsson (vid ratten) och Marie Vesterlund var på plats under onsdagen och hoppas att få in någon slant till semesterkassan. Foto: Timmy Lundegård
Att man är ett av två ställen i hela länet med ett bilbingoarrangemang gör att besökar- och bilantalet håller sig på höga nivåer. Nu under onsdagen uppskattade man en besökssiffra på cirka 350 personer.
– Det märks att vi är ensamma med bilbingo i norra delen av länet. Det kommer folk från olika ställen och framförallt mycket norrut. Förutom Lindesberg så kommer det mycket folk från Kopparberg och Riddarhyttan, så har det alltid varit, berättar Anders Ceder medan de ankommande bingospelarna testar sina tutor på sina parkerade bilar.
– Många av dem som besöker oss varje vecka är oftast sällskap. Det är folk som inte spelar bingo på vintern i bingohallar, för dem är det sommarbingo som gäller. Många träffas och pratar lite emellan. Vissa tar även med sig egen fika och har en lugn stund innan spelet börjar. Det är ett folknöje helt enkelt.
Moa Johnsson och John Ekblom från Lindesberg satte en enkel rad och belönades med 200 kronor. Bingobesöket var det första på länge för båda. Foto: Timmy Lundegård
Anders har länge hjälpt till med bilbingot och framförallt på parkeringen, där han hjälper många av de ankommande att hitta parkeringsplatser. Han är dessutom en allt-i-allo som märker av att onsdagarnas kvällsbingo blir allt populärare.
– Förut så räknade jag på att vi gör 40 arbetstimmar för en bingokväll. Det stämmer däremot inte längre, nu för tiden är det betydligt fler timmar. Tillsammans så är vi tre som säljer pennor och bingobrickor, en utropare, tre i kafeterian och två kontrollanter. Vi är ett gäng kan man ju säga.
Mats Eriksson är en av flera som säljer bingobrickor till de gästande. Trots ett gott säljande så hinner kön bli lång med en halvtimme till första spelet. Foto: Timmy Lundegård
Varje vecka lockas de spelande till en svårhämtad jackpot som delas ut till den spelare som kan fylla en hel bingoruta på den sista brickan, innan det 57:e bolldraget. Oturligt nog lyckades en vinnare att fylla en bingoruta på sin bricka med ett drag för mycket. Detta gör att onsdagens storvinst på 9 000 kronor går vidare till nästa veckas spel, då med en ökning till 11 000 kronor.
– När jackpoten höjs så märker man att det ökar med folk, framförallt i slutet av säsongen. Sista gången för året så kör vi alltid ut potten, den dagen märks det extra mycket. Då kan det nästan kännas kaosartat, fast ändå på ett roligt sätt, säger Anders Ceder.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Vd Mikael Karlsson och Therese Larsson som ansvarar för livsmedelsavdelningen. Foto: Camilla Lagerman
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
De tre närvarande från Ramsbergs Ryttarkamrater som emottog priset är från vänster Inger Zanders, Margareta Sundman och längst till höger Carina Lundkvist. Foto: Anna Hedrén
I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i Ramsberg överlämnade Britt Davidsson, ordförande i Ramsbergs Hembygdsförening ut diplom till tre närvarande representanter för Ramsbergs Ryttarkamrater, Inger Zanders, Margareta Sundman och Carina Lundkvist, som hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Det var applåder och hurrarop från alla i församlingshemmet, berättar Anna Hedrén, Ramsbergs Hembygdsförening.
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
Det blev succé på hemmaplan för LIF Lindesberg där fyra av föreningens åtta anmälda lag får segerjubla som finalvinnare. Här syns de vinnande P14 och P16-lagen. Foto: Timmy Lundegård
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.