Anders Ceder spelar själv inte bingo, däremot visar han gärna upp bingobrickorna medan han hjälper till på Råsshallens parkering. Foto: Timmy Lundegård
Lyssna på artikeln0:00 / 0:00
Många tutade sig till pengar utanför Råsshallen
Att ta bilen en sommarkväll för att spela bingo är en genomkänd aktivitet. Bilbingo är omtyckt i större delen av landet och inom Lindesbergs Kommun så är Guldsmedshyttans tutglada aktivitet det enda. Under onsdagen höll man i vanlig ordning ännu en stämningsfull bingokväll med många ljudande tutor på Råsshallens parkering.
– Det är ett folknöje helt enkelt, säger Anders Ceder.
Annons
Varje onsdag under sommarmånaderna håller Guldsmedshytte SK ett populärt kvällsnöje utanför Råsshallen. Det klassiska bilbingot lockar många till Guldsmedshyttan, där man ges chansen att tuta sig till pengar. Bingokvällarna i Guldsmedshyttan är det enda bilbingot inom Lindesbergs Kommun och förutom Degerfors, så är man även ensamma om den omtyckta aktiviteten i Örebro Län.
Ann-Lis Karlsson (vid ratten) och Marie Vesterlund var på plats under onsdagen och hoppas att få in någon slant till semesterkassan. Foto: Timmy Lundegård
Att man är ett av två ställen i hela länet med ett bilbingoarrangemang gör att besökar- och bilantalet håller sig på höga nivåer. Nu under onsdagen uppskattade man en besökssiffra på cirka 350 personer.
– Det märks att vi är ensamma med bilbingo i norra delen av länet. Det kommer folk från olika ställen och framförallt mycket norrut. Förutom Lindesberg så kommer det mycket folk från Kopparberg och Riddarhyttan, så har det alltid varit, berättar Anders Ceder medan de ankommande bingospelarna testar sina tutor på sina parkerade bilar.
– Många av dem som besöker oss varje vecka är oftast sällskap. Det är folk som inte spelar bingo på vintern i bingohallar, för dem är det sommarbingo som gäller. Många träffas och pratar lite emellan. Vissa tar även med sig egen fika och har en lugn stund innan spelet börjar. Det är ett folknöje helt enkelt.
Moa Johnsson och John Ekblom från Lindesberg satte en enkel rad och belönades med 200 kronor. Bingobesöket var det första på länge för båda. Foto: Timmy Lundegård
Anders har länge hjälpt till med bilbingot och framförallt på parkeringen, där han hjälper många av de ankommande att hitta parkeringsplatser. Han är dessutom en allt-i-allo som märker av att onsdagarnas kvällsbingo blir allt populärare.
– Förut så räknade jag på att vi gör 40 arbetstimmar för en bingokväll. Det stämmer däremot inte längre, nu för tiden är det betydligt fler timmar. Tillsammans så är vi tre som säljer pennor och bingobrickor, en utropare, tre i kafeterian och två kontrollanter. Vi är ett gäng kan man ju säga.
Mats Eriksson är en av flera som säljer bingobrickor till de gästande. Trots ett gott säljande så hinner kön bli lång med en halvtimme till första spelet. Foto: Timmy Lundegård
Varje vecka lockas de spelande till en svårhämtad jackpot som delas ut till den spelare som kan fylla en hel bingoruta på den sista brickan, innan det 57:e bolldraget. Oturligt nog lyckades en vinnare att fylla en bingoruta på sin bricka med ett drag för mycket. Detta gör att onsdagens storvinst på 9 000 kronor går vidare till nästa veckas spel, då med en ökning till 11 000 kronor.
– När jackpoten höjs så märker man att det ökar med folk, framförallt i slutet av säsongen. Sista gången för året så kör vi alltid ut potten, den dagen märks det extra mycket. Då kan det nästan kännas kaosartat, fast ändå på ett roligt sätt, säger Anders Ceder.
Nu ska det bli mer fart på mobilsurfandet i Lindesberg. En ny 54 meter hög telemast har tagits i bruk i området Hagaberg och snart väntar ytterligare en satsning i centrum och Lindesberg Arena. Bakom detta står mobiloperatörerna Telenor och Tele2 med deras gemensamma bolag Net4Mobility.
– Det jättekul att vi här inom en väldigt kort tid kommer att ha byggt två nya basstationer i Lindesberg, det blir ett jättelyft för orten, säger Björn Lindberg, nätexpert på Tele2.
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
UPPDATERAD KL. 11.52. En lösdrivande båt upptäcktes på onsdagen ute på Stora Lindessjön. Initialt larmades räddningstjänsten om en befarad drunkning – något man snart kunde konstatera att så inte var fallet.
– Det rörde sig om en gummibåt. Räddningstjänsten har tagit med den in till land och har nu lämnat platsen, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen. Larmet inkom klockan 11.11.
Han är den nye kommunpolisen: ”Känns jättebra”
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrå...
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
FotoFredag: En ny plats
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare ...
Idun vårdcentral i Storå – ett år senare
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg ...