Många tyckte till om politikernas måsten för 2007

Efter vår artikel om 10 måsten för Lindesbergs stad, en punktlista över åtgärder som våra politiker måste göra något åt, har en rad läsare tagit sig tid och skrivit till oss med synpunkter och egna förslag. Vi är naturligtvis tacksamma för alla åsikter och dessa publiceras lite längre ned i texten.

Men för att sammanfatta det hela i grova drag, så lutar mycket åt fenomenet ”gupp”. Kristinavägens gupp är ett återkommande inslag på saker våra invånare tycks reta sig på. Och mycket av detta beror troligtvis på att Centern gick ut väldigt friskt i valrörelsen då man sade sig ha för avsikt att göra något lika konkret som radikalt åt saken.
En annan sak som tycks ligga högt på önskelistan är bostadsfrågan. Centrala bostäder är en bristvara idag och det är A och O att möta upp efterfrågan på just centrala hyresfastigheter. Men också exploateringen strax utanför centrums gränser är viktig. Det nämnde vi också i vår artikel. Här har vi dock fått ett litet tillägg och ett påpekande från en skribent som varnar för riskerna med att överexploatera området runt sjön.
Vi skriver under på dennes insändare, utbyggnaden runt sjön får absolut inte förstöra det fina vi har. Området västerut, som insändaren talar om, är bra som det är och det ska bevaras för att vyn från Strandpromenaden sett inte ska förstöras. Området vi talade om i artikeln var södra änden av sjön, ett område som bland annat Anders Ceder tidigare pekat på som lämpligt för villabyggen i stil med konceptet Lindesby.

Läsarnas förslag:

Strandcafé. Övertala familjen Klingberg att få hyra/arrendera nedersta delen av deras trädgård samt det rustade huset längst ned på skolgatan till strandcafé.

Ta bort ”guppen” på kristinavägen. Det är i alla fall 30. Det är så trångt att vi med lastbil inte kan hålla sig på rätt sida när man skall svänga.

Lilla Lindesjön ser ut som en energiskog vid södra änden!
Röj det till flis om det blir is!?

Är dessa bara statspolitiker, är dit våra skattepengar går, vad får vi som inte bor i linde?

Försök att ordna en lokal tidning också som är läsbar.

En vettig utställningshall för konst, mindre mässor etc. En levande träffpunkt.

Centrumnära hyreslägenheter, eller varför inte ett helt nytt bostadsområde på tivoliplan, såsom förre stadsarktikten Hallen skissat´och som centerpartiet vill slå ett slag för.

Arbete till invandrare? Arbete till alla arbetslösa skall det väl vara, eller? Locka hit företag som kan etablera sig på orten.

Gör en ordentlig rastplats vid mellaninfarten till Linde med vägkrog mack och kiosk.

Att bygga nya bostäder är angeläget. Men det är viktigt att vara försiktig med byggnationen kring sjön. Södra och norra delen är ok men inte rakt västerut. Det är denna magiska vy sedd från stan som ger hela lindesberg dess själ. Att ifrån kungsgatans utblickar mot sjön se ett rent landskapsmotiv med till synes orörda skogar och ängar är en rent trolsk upplevelse i dygnets olika ljussättningar. skulle det på denna sidan sjön börja byggas hus, sättas gatlyktor osv bryts horisonten och sjön kommer snart att upplevas som en liten kringbyggd ankdamm.

Ta bort alla dessa vägbulor.

Att vi som inte är invandrare också ska ha samma rätt att få ett arbete som varit långtidsarbetslösa som jag tex har flyttat runt i sverige i hopp om att det ska finnas ett jobb till mej nu i snart tio år men sådant tas aldrig upp för jag har nu hunnit bli 44år vad har jag och andra med mej för chanser att få känna på att leva ett normalt liv och kunna på egen hand försörja min/våra familjer??????
det vore nått att trycka upp i ansiktet på politikerna/arbetsförmedlingen här eller hur för det är fan inte kul att höra hela tiden att man kostar skattebetalarna en massa pengar!!!!!!
PS. jag har blivit nekad ett antal ggr att få starta eget här i lindesberg pga att dom inte tror på mina affärsidéer bland annat det där ni tog upp ang badplatsen kaffe servering/kiosk på loppholmen

Att göra Kungsgatan till gårdsgata snarast? Borde inte vi näringsidkare på Kungsgatan säga vår synpunkt? Jag är av den uppfattningen att en gårdsgata bara blir en ”avstängd” gata, varken eller, så att säga. Och av erfarenhet från somrarna med gågata/gårdsgata ett irritations moment för våra kunder (kundreaktionerna har varit och är MÅNGA på somrarna)
LindeNytt svarar insändaren: En gårdsgata innebär inte att gatan på något vis blir avstängd. Dock får bilisterna anpassa sig lite mer eftersom det är fotgängaren som har företräde på gårdsgatan. Se exempel ”Bytesgatan” mellan Järnvägsgatan och Kristinavägen.
Regler för gårdsgata
*Fordon får inte föras med högre hastighet än gångfart.
*Fordon får inte parkeras på någon annan plats än särskilt anordnade parkeringsplatser.
*Fordonsförare har väjningsplikt mot gående.

Flera hus runt sjön. Underlätta för de privata markägarna runt Lindesjön att exploatera sin mark. Hjälp till med planer, vägar, vatten och avlopp. För varje tomt de lyckas sälja tjänar kommunen det mångdubbla i skatteinkomster på bygge och ny invånare.

Båtlivet har ni glömt. Det är ju båtarna som livar upp sjön. Underlätta för båtklubben att bygga båtbrygga nedanför kyrkan. Muddra upp bäckfåran nedanför Lindesby och bygg båtbrygga och bad där, så blir det lättare att sälja tomterna.

Flytta ned kommungubbarna till polishuset och tingshuset. Poliserna till vårdcentralen och vårdcentralen till kommunhuset. Gör bostäder av gamla Kirurgen. Det skulle sätta fart på stan och kommungubbarna fick träffa invånarna dagligen igen.

Publicerad 29 december 2006 klockan 11:35

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Foto: Camilla Lagerman

bildspel Det blir en Strålande Jul – med en touch av Ernst

Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.

25 november 2025 klockan 20:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons



Foto: Jennie Einarsson

bildspel Premiär för butiksägaren Charlotte Lundell på Charlottenlund: ”Jag blir väldigt känslosam”

Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.

25 november 2025 klockan 19:45 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

bildspel Martin Stenmarck: ”Lindesberg är vackert”

Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inte ...

bildspel Marcus och Martinus: ”Vi känner oss som hemma”

På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande ...

bildspel Dubbla silver och ett brons för hemmalaget i helgens judo-RM

Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksm...

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Inspelningen igång – första bilderna från Strålande Jul

Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.

24 november 2025 klockan 20:25 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Björn Persson fick ta emot sin biljett av kommundirektör Henrik Arenvang. Foto: Camilla Lagerman

Björn Persson blir hedersgäst under Strålande Jul

Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.

24 november 2025 klockan 13:35 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Bra snurr på julmarknaden i Frövi – trots ruggväder
Tomtar, kälkar, brända mandlar, fina hantverk och mycket mer fanns att hitta på Frövifors julmarknad, som arrangerades under dagarna två. Med ...
24 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Lindlöven håller sin femte nolla för säsongen: ”På rätt väg”
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som ...
23 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tränarens tankar inför matchen Arlanda Wings: ”Känns bra”
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart "Lelle" Hermansson inför nedsläppet...
22 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Varnar för plötslig ishalka

SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.

22 november 2025 klockan 11:27 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Här demonstrerar anhöriga och personal för äldreomsorgen

Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.

21 november 2025 klockan 14:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: Att jobba med naturligt ljus i skogen

Då har vintern anlänt och direkt när den första snön hade landat så började jag planera för ...

Rekordmånga utställare på årets julmarknad i Frövi

Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida...

Nominera en eldsjäl som hedersgäst under Strålande Jul

Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell ...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Är äldreomsorgen i Lindesbergs kommun ett sjunkande skepp?

INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?

20 november 2025 klockan 14:12 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Lindlövens insamlingssuccé – 8800 kronor till cancerforskning

Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster...

Från Zinkgruvan till sjökanten – här har stenkonstverket landat

Nu har ”Fallen Rocks” tagit plats på grönområdet vid Strandpromenaden, bakom badhuset...

bildspel Här pågår kommunens tomteverkstad inför Strålande Jul

Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för ...

Föräldrar rasar efter falsklarmen: ”Testar det live på våra barn”

Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både ...

Kommunens almanacka läggs ned – informationen finns kvar digitalt

Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under...

Nytt inrymningslarm på skola – orsaken okänd: ”Falsklarm”

Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det ...

Arkivbild: Jennie Einarsson

Sju föreningar stöttar kulturskolan – över 100 000 kronor insamlat: ”Gör skillnad”

Sju ideellt verksamma föreningar i Lindesbergs kommun har tillsammans samlat in över 100 000 kronor för att stötta elever vid Kulturskolan Garnalia. Tack vare bidragen har hittills 71 deltagaravgifter och 23 instrumenthyror kunnat betalas för barn och unga som annars inte haft möjlighet att delta i verksamheten, skriver den ideella föreningen Kulturskolans Vänner i Lindesberg i ett pressmeddelande.

18 november 2025 klockan 11:28 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Här får Lindesberg en helt ny julmarknad i år
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in ...
17 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Vedevågaren Markus just nu stekhet i musikalvärlden
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där ...
17 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Blandat resultat i Lindehov – första förlusten under söndagen
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som...
17 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-15

2025-11-15

2025-11-14

2025-11-14

2025-11-14

2025-11-14

2025-11-14

2025-11-13

2025-11-13

2025-11-12

2025-11-12

2025-11-12

2025-11-11

2025-11-10

2025-11-26 03:54