För tredje året i rad bjuder Amelie Bosson och barnbarnet Emma Nyberg in till Eftermiddagskaffe. Foto: Jennie Einarsson
Människor från alla håll samlas i Amelies trädgårdscafé
För tredje året i rad bjuder Amelie Bosson och barnbarnet Emma Nyberg in till Eftermiddagskaffe i Amelies mysiga bakgård på Kungsgatan 16 i Lindesberg. I den stämningsfyllda trädgården serveras hembakat fika med det lilla extra som lockar gäster från hela Örebro län.
– Vi har haft gäster från Kolsva och Köping som kom hit enbart för att besöka vårt café, man blir lite extra peppad då, berättar Amelie glatt.
Trots att premiäröppningen för årets sommarcafé fick en något trög start med ostadigt väder, lockade ändå Amelies lummiga trädgård en hel del besökare – och under säsongens andra helg strömmade besökare in från både när och fjärran.
– Igår kom det två par från Kolsva och Köping hit, de hade varit här ett par gånger i fjol och tänkte försöka komma fler gånger i år också. De berättade att de kom hit enkom för caféets skull, man blir lite extra peppad då. Idag har vi haft gäster från bland annat Örebro och Nora, det är jättekul, berättar Amelie och tillägger att det såklart även är väldigt roligt när de närboende dyker upp på besök.
– Det är självklart jättekul när vi har gäster som bor två kvarter härifrån, vi har till och med fått stammisar! En av våra gäster missade bara tre tillfällen i fjol och har hittills inte missat ett enda, det är jättehäftigt, utbrister Amelie glatt.
Helgens Eftermiddagsfika lockade mängder med gäster. Foto: Jennie Einarsson
Upplägget är som tidigare år, hembakat fika av Amelie Bosson med stor variation – allt från kakor och bullar till fina bakelser. Pavlovan, som funnits med sedan start, är fortfarande är en riktig storsäljare.
– Vi improviserar med nya recept allt eftersom. Förra året dök Key Lime Pie upp på fikamenyn och blev en favorit så den har vi även i år, berättar Amelie.
Eva och Anders Nyström hade rest från Örebro för att göra ett premiärbesök på sommarcaféet. Något som visade sig vara en riktig lyckträff för Eva som behöver specialkost.
– Vi hade hört talas om det här fiket och när vi kom hit upptäckte vi att det finns flera laktos- och glutenfria produkter som jag är i behov av. Det är något vi nästan aldrig hittar någonstans mer än chokladbollar och tråkiga biskvier, men här har de ju fantastiska bakverk. Idag testade vi Pavlovan, som var både vacker och väldigt god, berättar Eva Nyström glatt.
Eva och Anders Nyström från Örebro var mer än nöjda med sin utflykt. Foto: Jennie Einarsson
Det blev en riktigt trevlig eftermiddag för paret som var mer än nöjda med sin utflykt och ser fram emot att ta med sin familj för ett återbesök inom en snar framtid.
– Miljön är jättefin, en personlig trädgård med många fina växter och likaså att de har behållit huset med originaldetaljer. Sedan är det en jättetrevlig värdinna med barnbarn som månar om sina gäster, så jag blir alldeles varm i hjärtat. Jag tycker det är så underbart, gissa om vi kommer fler gånger. Vi ska ta med oss barn och barnbarn och vi ska sprida det till våra vänner, ett besök här är verkligen att rekommendera, säger Eva.
Pavlova har blivit något av en paradfika för sommarcaféet. Foto: Privat
Då bakverken gått åt som smör i solsken under helgen, väntar nu ett riktigt storbak för Amelie till kvällskvisten.
– Min känsla är att det kommer bli en hel del bakning nu eftersom det har varit lite bättre väder, skrattar Amelie och tillägger:
– Däremot så ska man veta att vi har plats för 20 personer under tak utomhus och för ytterligare 20 personer inomhus när det behövs, vi har både matrum och glasveranda så regnet är inget hinder om man vill fika här hos oss, avslutar Amelie.
Eftermiddagskaffe i trädgården har öppet torsdag-söndag kl. 13-17 fram till och med vecka 31.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Adam och Angelica. Foto: privat. Brunnstorps gård. Arkivbild, LindeNytt. Foto: Ida Lindkvist
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Mona Ek får hjälp att ställa upp en av de nio korgarna som nu är uppställda på Lindesbergs nya discgolfbana, strax utanför Fritidsbyn. Foto: Timmy Lundegård
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
FotoFredag: En stuga mitt ute i ingenstans
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till ...
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.