För tredje året i rad bjuder Amelie Bosson och barnbarnet Emma Nyberg in till Eftermiddagskaffe. Foto: Jennie Einarsson
Människor från alla håll samlas i Amelies trädgårdscafé
För tredje året i rad bjuder Amelie Bosson och barnbarnet Emma Nyberg in till Eftermiddagskaffe i Amelies mysiga bakgård på Kungsgatan 16 i Lindesberg. I den stämningsfyllda trädgården serveras hembakat fika med det lilla extra som lockar gäster från hela Örebro län.
– Vi har haft gäster från Kolsva och Köping som kom hit enbart för att besöka vårt café, man blir lite extra peppad då, berättar Amelie glatt.
Trots att premiäröppningen för årets sommarcafé fick en något trög start med ostadigt väder, lockade ändå Amelies lummiga trädgård en hel del besökare – och under säsongens andra helg strömmade besökare in från både när och fjärran.
– Igår kom det två par från Kolsva och Köping hit, de hade varit här ett par gånger i fjol och tänkte försöka komma fler gånger i år också. De berättade att de kom hit enkom för caféets skull, man blir lite extra peppad då. Idag har vi haft gäster från bland annat Örebro och Nora, det är jättekul, berättar Amelie och tillägger att det såklart även är väldigt roligt när de närboende dyker upp på besök.
– Det är självklart jättekul när vi har gäster som bor två kvarter härifrån, vi har till och med fått stammisar! En av våra gäster missade bara tre tillfällen i fjol och har hittills inte missat ett enda, det är jättehäftigt, utbrister Amelie glatt.
Helgens Eftermiddagsfika lockade mängder med gäster. Foto: Jennie Einarsson
Upplägget är som tidigare år, hembakat fika av Amelie Bosson med stor variation – allt från kakor och bullar till fina bakelser. Pavlovan, som funnits med sedan start, är fortfarande är en riktig storsäljare.
– Vi improviserar med nya recept allt eftersom. Förra året dök Key Lime Pie upp på fikamenyn och blev en favorit så den har vi även i år, berättar Amelie.
Eva och Anders Nyström hade rest från Örebro för att göra ett premiärbesök på sommarcaféet. Något som visade sig vara en riktig lyckträff för Eva som behöver specialkost.
– Vi hade hört talas om det här fiket och när vi kom hit upptäckte vi att det finns flera laktos- och glutenfria produkter som jag är i behov av. Det är något vi nästan aldrig hittar någonstans mer än chokladbollar och tråkiga biskvier, men här har de ju fantastiska bakverk. Idag testade vi Pavlovan, som var både vacker och väldigt god, berättar Eva Nyström glatt.
Eva och Anders Nyström från Örebro var mer än nöjda med sin utflykt. Foto: Jennie Einarsson
Det blev en riktigt trevlig eftermiddag för paret som var mer än nöjda med sin utflykt och ser fram emot att ta med sin familj för ett återbesök inom en snar framtid.
– Miljön är jättefin, en personlig trädgård med många fina växter och likaså att de har behållit huset med originaldetaljer. Sedan är det en jättetrevlig värdinna med barnbarn som månar om sina gäster, så jag blir alldeles varm i hjärtat. Jag tycker det är så underbart, gissa om vi kommer fler gånger. Vi ska ta med oss barn och barnbarn och vi ska sprida det till våra vänner, ett besök här är verkligen att rekommendera, säger Eva.
Pavlova har blivit något av en paradfika för sommarcaféet. Foto: Privat
Då bakverken gått åt som smör i solsken under helgen, väntar nu ett riktigt storbak för Amelie till kvällskvisten.
– Min känsla är att det kommer bli en hel del bakning nu eftersom det har varit lite bättre väder, skrattar Amelie och tillägger:
– Däremot så ska man veta att vi har plats för 20 personer under tak utomhus och för ytterligare 20 personer inomhus när det behövs, vi har både matrum och glasveranda så regnet är inget hinder om man vill fika här hos oss, avslutar Amelie.
Eftermiddagskaffe i trädgården har öppet torsdag-söndag kl. 13-17 fram till och med vecka 31.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
LIF Lindesberg brukar ha ett glatt humör när man säkrar två poäng men den här gången var det en ännu större glädje som hördes och syntes. Truppen är klara för det kommande kvalet till Allsvenskan. Foto: Hasse Persson
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Byggstarten för det planerade bostadsprojektet med 69 lägenheter i Rådhuskvarteret var planerad till maj 2025. På grund av ett överklagande har projektet blivit försenat och beslutet vilar nu hos Mark- och miljödomstolen. På det kommunala fastighetsbolaget finns ändå goda förhoppningar om att snart kunna sätta spaden i marken.
– Vi står startklara med entreprenörer så fort vi får besked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Bilist hamnade i villaträdgård
På tisdagskvällen larmades polis till området Rya utanför Lindesberg med anledning av en singelolycka. På plats kunde patrullen konstatera att ...
Öppet för ansökan till årets Drömjobb
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfä...
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.
INSÄNDARE/DEBATT: Det ska kosta att bo i Lindesberg – lite mer än kommunalskatten – vi ska ha parkeringsavgift – det vill kommunstyrelsen.
16 februari 2026 klockan 15:47 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Alla hjärtans dag – Lindesberg visar kärlek
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina m...
FotoFredag: Fågelmix
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora ...