För tredje året i rad bjuder Amelie Bosson och barnbarnet Emma Nyberg in till Eftermiddagskaffe. Foto: Jennie Einarsson
Människor från alla håll samlas i Amelies trädgårdscafé
För tredje året i rad bjuder Amelie Bosson och barnbarnet Emma Nyberg in till Eftermiddagskaffe i Amelies mysiga bakgård på Kungsgatan 16 i Lindesberg. I den stämningsfyllda trädgården serveras hembakat fika med det lilla extra som lockar gäster från hela Örebro län.
– Vi har haft gäster från Kolsva och Köping som kom hit enbart för att besöka vårt café, man blir lite extra peppad då, berättar Amelie glatt.
Trots att premiäröppningen för årets sommarcafé fick en något trög start med ostadigt väder, lockade ändå Amelies lummiga trädgård en hel del besökare – och under säsongens andra helg strömmade besökare in från både när och fjärran.
– Igår kom det två par från Kolsva och Köping hit, de hade varit här ett par gånger i fjol och tänkte försöka komma fler gånger i år också. De berättade att de kom hit enkom för caféets skull, man blir lite extra peppad då. Idag har vi haft gäster från bland annat Örebro och Nora, det är jättekul, berättar Amelie och tillägger att det såklart även är väldigt roligt när de närboende dyker upp på besök.
– Det är självklart jättekul när vi har gäster som bor två kvarter härifrån, vi har till och med fått stammisar! En av våra gäster missade bara tre tillfällen i fjol och har hittills inte missat ett enda, det är jättehäftigt, utbrister Amelie glatt.
Helgens Eftermiddagsfika lockade mängder med gäster. Foto: Jennie Einarsson
Upplägget är som tidigare år, hembakat fika av Amelie Bosson med stor variation – allt från kakor och bullar till fina bakelser. Pavlovan, som funnits med sedan start, är fortfarande är en riktig storsäljare.
– Vi improviserar med nya recept allt eftersom. Förra året dök Key Lime Pie upp på fikamenyn och blev en favorit så den har vi även i år, berättar Amelie.
Eva och Anders Nyström hade rest från Örebro för att göra ett premiärbesök på sommarcaféet. Något som visade sig vara en riktig lyckträff för Eva som behöver specialkost.
– Vi hade hört talas om det här fiket och när vi kom hit upptäckte vi att det finns flera laktos- och glutenfria produkter som jag är i behov av. Det är något vi nästan aldrig hittar någonstans mer än chokladbollar och tråkiga biskvier, men här har de ju fantastiska bakverk. Idag testade vi Pavlovan, som var både vacker och väldigt god, berättar Eva Nyström glatt.
Eva och Anders Nyström från Örebro var mer än nöjda med sin utflykt. Foto: Jennie Einarsson
Det blev en riktigt trevlig eftermiddag för paret som var mer än nöjda med sin utflykt och ser fram emot att ta med sin familj för ett återbesök inom en snar framtid.
– Miljön är jättefin, en personlig trädgård med många fina växter och likaså att de har behållit huset med originaldetaljer. Sedan är det en jättetrevlig värdinna med barnbarn som månar om sina gäster, så jag blir alldeles varm i hjärtat. Jag tycker det är så underbart, gissa om vi kommer fler gånger. Vi ska ta med oss barn och barnbarn och vi ska sprida det till våra vänner, ett besök här är verkligen att rekommendera, säger Eva.
Pavlova har blivit något av en paradfika för sommarcaféet. Foto: Privat
Då bakverken gått åt som smör i solsken under helgen, väntar nu ett riktigt storbak för Amelie till kvällskvisten.
– Min känsla är att det kommer bli en hel del bakning nu eftersom det har varit lite bättre väder, skrattar Amelie och tillägger:
– Däremot så ska man veta att vi har plats för 20 personer under tak utomhus och för ytterligare 20 personer inomhus när det behövs, vi har både matrum och glasveranda så regnet är inget hinder om man vill fika här hos oss, avslutar Amelie.
Eftermiddagskaffe i trädgården har öppet torsdag-söndag kl. 13-17 fram till och med vecka 31.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Mikael Stark, Leif Carlsson, Mikael Enström och William Flormo från Lions Club Storå överlämnade en rejäl summa till diakon Susanne Lindblom. Foto: Linde bergslags församling
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande julhelgen. Årets gåva är den största i klubbens historia och kommer väl till pass då allt fler söker stöd från församlingen – inte minst i juletider.
– Det är en gåva som betyder otroligt mycket för de utsatta familjer som bor här i området och som inte har mat för dagen, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.
INSÄNDARE/DEBATT: På kommunfullmäktige den 10 november hade Elin Axelsson (S) ställt en interpellation till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). Interpellationen handlade om en inbjudan till dialog med den nationella samordnaren för frivillig återvandring. På regeringens hemsida står följande: ”Återvandringsbidraget ger personer som av olika skäl inte trivs eller blivit tillräckligt integrerade i det svenska samhället en chans till en nystart i sitt hemland.” Bidraget är alltså helt frivilligt och inte kopplat till tvång så som det framställs i interpellationen.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.
Hyrorna för LIBO:s hyresgäster höjs med 3,37 procent från och med den 1 januari 2026. Detta står klart efter att den hyresförhandling som påkallats av Fastighetsägarna MittNord mellan Lindesbergsbostäder och Hyresgästföreningen nu är avslutad.
– Positivt är att vi nådde en uppgörelse i god tid och att det inte blir någon retroaktiv hyra 2026. Det hade varit dåligt för både oss och våra hyresgäster, säger LIBO:s vd Mikael Kihlberg i ett pressmeddelande.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
28 november 2025 klockan 13:37 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Lindbackaskolan i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Tomtar, kälkar, brända mandlar, fina hantverk och mycket mer fanns att hitta på Frövifors julmarknad, som arrangerades under dagarna två. Med blott en vecka kvar till första advent passade besökarna på att ladda upp med julstämning – trots att ”julvädret” lyste med sin frånvaro. I en mysig maskinhall kunde besökarna testa sin lycka på chokladhjulet, som sköttes av ett gäng smånissar.
– Vi har jätteroligt, och sen får vi fika som tack för hjälpen, berättar Jennifer, Edwin, Nathalie, Annie och Tage.