På torsdagsmorgonen presenterades grundförslaget av stadsförnyelse- projektet som pågått sedan drygt ett år tillbaka. I första hand är det två kvarter i centrala Lindesberg som berörs av förslaget, som redan fått mycket positiv respons. Det är kvarteren vid systembolaget och söderut som man kommer att börja med. –Vi måste börja någonstans, och vi får väl börja i något mindre skala, kommenterar Måns Hallén och påpekar att övriga kvarter i centrum förhoppningsvis kan komma att få liknande skönhetsbehandling i framtiden. Kristinavägen, vid den aktuella sträckan, kommer att göras något smalare då gång och cykelbanan ska få mera svängrum. Därför kommer man att ha en hastighetsbegränsning på 30 km/h. För att ge plats åt trafiken kommer parkeringsmöjligheterna på den västra sidan att försvinna. Man hänvisas till den motsatta sidan, eller tvärgator om man måste parkera sin bil.
Tillsammans med Erik Käll, landskapsarkitekt, har Måns Hallén in i minsta detalj byggt upp ett förslag där bl a en grönare bild av stan kommer att målas upp. Efter Kristinavägens gång- och cykelbanan ska en allé av lindar planteras, och tillsammans med gatubelysning med en lite annorlunda armatur kommer det skapa en helt annan trivsel och atmosfär, menar Hallén. Hans förhoppning är att även butikerna som berörs av ombyggnaden ska vara med och bidra och skapa sin prägel på sträckan. Det kan vara bord och stolar, eller liknande inslag som fräschar upp och gör det mera trivsamt utanför butikerna. Muren som idag stänger inne Flugparken från centrum kommer att rivas och hela parkområdet kommer att öppnas för att skapa något av en samlingsplats.
Med största sannolikhet kommer projektet att påbörjas i höst, men det är ännu mycket som ska beslutas och noggrant kollas innan klubban går i bordet. Måns Hallén berättar att han med största försiktighet byggt upp ett förslag som inte ska skära sig med övriga delar av staden. Liknande projekt genomförs runt om i Sverige och Hallén berättar att han sett såväl skräckexempel som bra genomförda arbeten. Det ska vara fräscht och nytt, men ändå passa in i stadsbilden.
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.