Det är inte alls ovanligt att det spekuleras och gissas friskt om vem Manskörens hemliga artist är inför varje års Caprice. Nu har Manskören Harmoni valt göra ett koncept av detta genom en tävling i vilken man helt enkelt frågar allmänheten: ”Vem tror du är årets hemliga artist?”.
– Det skall bli roligt att se hur det här faller ut, kommenterar Roland Hellsing, som är ordförande för Manskören Harmoni och även initiativtagare till tävlingen.
Årets Caprice går av stapeln den 18:e april. Fram till dags dato har cirka 4000 biljetter sålts och endast några hundra återstår innan den berömda lappen finner sin lucka. På årets capricescen kommer publiken bland annat att få se och höra ”mellovinnaren” John Lundvik. Och sedan var det ju det där andra… det som det tisslas och tasslas om. Den hemliga artisten.
Med anledning av just capricens hemlighetsmakeri, är det inte ovanligt att det förekommer en del lösa spekulationer, men även vissa grundliga analyser baserade på vem som är i ropet just nu och varför etc. Nu har Manskören Harmoni valt att göra en kul grej av detta.
– Vi har kört igång en tävling där alla får vara med och gissa vem årets hemliga artist är. Vi tyckte det här kunde vara en rolig grej att prova på eftersom det är ganska vanligt att folk gissar vem det kan vara som kommer att dyka upp, ler Roland Hellsing.
Tävlingen pågår fram till dagen före capricen, det vill säga fram till den 17:e april kl. 23.59. Samtliga tävlingssvar skickas in per mail: caprice@harmoni.nu
– Vi kommer att dra två vinnare som får två biljetter vardera till nästa års Caprice, berättar Hellsing.
En annan nyhet inför årets Caprice, är att biljetten också fungerar som entrébiljett till en stor efterfest på Lindesbergs Stadshotell mellan kl. 22.00-02.00.
– Vi kör öppen bar och livemusik för alla som efter Capricen känner att de är uppe i varv och inte vill att kvällen skall ta slut. Det här är alltså en exklusiv tillställning som man helt enkelt måste ha en capricebiljett för att komma in till, påpekar Roland Hellsing.
Efterfesten tar in max 400 personer enligt klassikern först till kvarn.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som har prytts av bilder inskickade av kommuninvånare, har även innehållit nyttig information om återvinningscentraler och avfallssortering. Nu tackar man för den tid som varit och meddelar samtidigt att all viktig information även fortsättningsvis kommer att publiceras bland annat på kommunens hemsida.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
Under våren och sommaren har polisen genomfört en trygghetsundersökning i lokalpolisområde Lindesberg, vilket omfattar kommunerna Lindesberg, Nora och Ljusnarsberg. I ett inlägg på polisens Instagram meddelar man att resultatet från enkätundersökningen nu har sammanställts – och resultatet tolkas som positivt.
– Det glädjer mig och mina kollegor att se resultaten, som generellt visar en övervägande trygghet i samtliga delar av vårt lokalpolisområde, säger Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg.