Det är inte alls ovanligt att det spekuleras och gissas friskt om vem Manskörens hemliga artist är inför varje års Caprice. Nu har Manskören Harmoni valt göra ett koncept av detta genom en tävling i vilken man helt enkelt frågar allmänheten: ”Vem tror du är årets hemliga artist?”.
– Det skall bli roligt att se hur det här faller ut, kommenterar Roland Hellsing, som är ordförande för Manskören Harmoni och även initiativtagare till tävlingen.
Årets Caprice går av stapeln den 18:e april. Fram till dags dato har cirka 4000 biljetter sålts och endast några hundra återstår innan den berömda lappen finner sin lucka. På årets capricescen kommer publiken bland annat att få se och höra ”mellovinnaren” John Lundvik. Och sedan var det ju det där andra… det som det tisslas och tasslas om. Den hemliga artisten.
Med anledning av just capricens hemlighetsmakeri, är det inte ovanligt att det förekommer en del lösa spekulationer, men även vissa grundliga analyser baserade på vem som är i ropet just nu och varför etc. Nu har Manskören Harmoni valt att göra en kul grej av detta.
– Vi har kört igång en tävling där alla får vara med och gissa vem årets hemliga artist är. Vi tyckte det här kunde vara en rolig grej att prova på eftersom det är ganska vanligt att folk gissar vem det kan vara som kommer att dyka upp, ler Roland Hellsing.
Tävlingen pågår fram till dagen före capricen, det vill säga fram till den 17:e april kl. 23.59. Samtliga tävlingssvar skickas in per mail: caprice@harmoni.nu
– Vi kommer att dra två vinnare som får två biljetter vardera till nästa års Caprice, berättar Hellsing.
En annan nyhet inför årets Caprice, är att biljetten också fungerar som entrébiljett till en stor efterfest på Lindesbergs Stadshotell mellan kl. 22.00-02.00.
– Vi kör öppen bar och livemusik för alla som efter Capricen känner att de är uppe i varv och inte vill att kvällen skall ta slut. Det här är alltså en exklusiv tillställning som man helt enkelt måste ha en capricebiljett för att komma in till, påpekar Roland Hellsing.
Efterfesten tar in max 400 personer enligt klassikern först till kvarn.
För en vecka sedan så fick jag syn på ett par rävvalpar som sprang ute på en åkermark. Jag har alltid velat ha bilder på rävvalpar så jag kontaktade omedelbart markägaren och frågade om tillstånd att sätta mig på span där – och det gick bra. De var bara glada över informationen och tacksamma över att jag frågade.
Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, Lindessjön och Dalkarlshytteån. Kolla i vinnarlistan om just ditt namn finns med.
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.
För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Jag börjar denna veckas fotokrönika med att önska er alla en glad midsommar. Mitt midsommarfirande startade faktiskt redan klockan 01.30 i natt. Då var det nämligen dags att åka iväg på en fotoresa med min kompis. På vägen till slutdestinationen så hade jag planerat in ett stopp som bara var ett måste. Det är nämligen så att för tredje gången någonsin så har en Wilsonbeckasin (Amerikansk Beckasin) observerats i Sverige. Jag ville försöka fotografera denna fågel.