Det är inte alls ovanligt att det spekuleras och gissas friskt om vem Manskörens hemliga artist är inför varje års Caprice. Nu har Manskören Harmoni valt göra ett koncept av detta genom en tävling i vilken man helt enkelt frågar allmänheten: ”Vem tror du är årets hemliga artist?”.
– Det skall bli roligt att se hur det här faller ut, kommenterar Roland Hellsing, som är ordförande för Manskören Harmoni och även initiativtagare till tävlingen.
Årets Caprice går av stapeln den 18:e april. Fram till dags dato har cirka 4000 biljetter sålts och endast några hundra återstår innan den berömda lappen finner sin lucka. På årets capricescen kommer publiken bland annat att få se och höra ”mellovinnaren” John Lundvik. Och sedan var det ju det där andra… det som det tisslas och tasslas om. Den hemliga artisten.
Med anledning av just capricens hemlighetsmakeri, är det inte ovanligt att det förekommer en del lösa spekulationer, men även vissa grundliga analyser baserade på vem som är i ropet just nu och varför etc. Nu har Manskören Harmoni valt att göra en kul grej av detta.
– Vi har kört igång en tävling där alla får vara med och gissa vem årets hemliga artist är. Vi tyckte det här kunde vara en rolig grej att prova på eftersom det är ganska vanligt att folk gissar vem det kan vara som kommer att dyka upp, ler Roland Hellsing.
Tävlingen pågår fram till dagen före capricen, det vill säga fram till den 17:e april kl. 23.59. Samtliga tävlingssvar skickas in per mail: caprice@harmoni.nu
– Vi kommer att dra två vinnare som får två biljetter vardera till nästa års Caprice, berättar Hellsing.
En annan nyhet inför årets Caprice, är att biljetten också fungerar som entrébiljett till en stor efterfest på Lindesbergs Stadshotell mellan kl. 22.00-02.00.
– Vi kör öppen bar och livemusik för alla som efter Capricen känner att de är uppe i varv och inte vill att kvällen skall ta slut. Det här är alltså en exklusiv tillställning som man helt enkelt måste ha en capricebiljett för att komma in till, påpekar Roland Hellsing.
Efterfesten tar in max 400 personer enligt klassikern först till kvarn.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).