Det är inte alls ovanligt att det spekuleras och gissas friskt om vem Manskörens hemliga artist är inför varje års Caprice. Nu har Manskören Harmoni valt göra ett koncept av detta genom en tävling i vilken man helt enkelt frågar allmänheten: ”Vem tror du är årets hemliga artist?”.
– Det skall bli roligt att se hur det här faller ut, kommenterar Roland Hellsing, som är ordförande för Manskören Harmoni och även initiativtagare till tävlingen.
Årets Caprice går av stapeln den 18:e april. Fram till dags dato har cirka 4000 biljetter sålts och endast några hundra återstår innan den berömda lappen finner sin lucka. På årets capricescen kommer publiken bland annat att få se och höra ”mellovinnaren” John Lundvik. Och sedan var det ju det där andra… det som det tisslas och tasslas om. Den hemliga artisten.
Med anledning av just capricens hemlighetsmakeri, är det inte ovanligt att det förekommer en del lösa spekulationer, men även vissa grundliga analyser baserade på vem som är i ropet just nu och varför etc. Nu har Manskören Harmoni valt att göra en kul grej av detta.
– Vi har kört igång en tävling där alla får vara med och gissa vem årets hemliga artist är. Vi tyckte det här kunde vara en rolig grej att prova på eftersom det är ganska vanligt att folk gissar vem det kan vara som kommer att dyka upp, ler Roland Hellsing.
Tävlingen pågår fram till dagen före capricen, det vill säga fram till den 17:e april kl. 23.59. Samtliga tävlingssvar skickas in per mail: caprice@harmoni.nu
– Vi kommer att dra två vinnare som får två biljetter vardera till nästa års Caprice, berättar Hellsing.
En annan nyhet inför årets Caprice, är att biljetten också fungerar som entrébiljett till en stor efterfest på Lindesbergs Stadshotell mellan kl. 22.00-02.00.
– Vi kör öppen bar och livemusik för alla som efter Capricen känner att de är uppe i varv och inte vill att kvällen skall ta slut. Det här är alltså en exklusiv tillställning som man helt enkelt måste ha en capricebiljett för att komma in till, påpekar Roland Hellsing.
Efterfesten tar in max 400 personer enligt klassikern först till kvarn.
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
Det planeras för ett nytt vatten- och reningsverk i Lindesberg. Byggstarten för den nya anläggningen är beräknad till 2027. Eftersom verksamheten är avgiftsfinansierad kommer kostnaden att belasta brukarna, vilket innebär höjda avgifter för vatten och avlopp för Lindesbergarna.
– Det är de som nyttjar avloppstjänsterna och vattentjänsterna som får betala, säger Ola Westin, chef på Samhällsbyggnadsförvaltningen Bergslagen, till Sveriges Radio P4 Örebro.
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför har jag sedan en längre tid tillbaka alltid kamerautrustningen med mig. Nu tänkte jag passa på att dela med mig av ett par bilder som nyligen tagits under dessa turer till och från min arbetsplats.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
På tisdagskvällen larmades polis till området Rya utanför Lindesberg med anledning av en singelolycka. På plats kunde patrullen konstatera att fordonet åkt av vägen och hamnat i en privat villaträdgård.
– Föraren skall ha missbedömt korsningen, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
FOTOKRÖNIKA: Förra helgen, på lördagen, följde jag norrskensprognoserna och hoppades på en träff framåt kvällen. Vid midnatt larmade mobilen. Jag tittade ut genom fönstret – och visst var det norrsken. Termometern visade –23 grader. Skulle jag gå ut i kylan eller stanna kvar under det varma täcket? Hmm…