Solen skiner in genom fönstren i den stora lokalen i församlingshemmet på måndagskvällen. De första medlemmarna i Manskören Harmoni har anlänt och börjat installera sig. Stolarna ska stå på ett visst sätt, keyboarden ska ha den centrala platsen för snart står Rickard Larsson där och dirigerar gruppen för första gången den här säsongen. Det är dags för ett nytt musikår för herrarna.
Det råder en hjärtlig, varm stämning bland körens medlemmar när de hälsar varandra välkomna. De är glada att se varandra igen efter sommarens uppehåll och det märks att det är en sammansvetsad kör.
– Det är socialt bra samvaro här. Man får en riktig energikick av att sjunga, säger Harmonis dirigent Rickard Larsson.
Den yngsta medlemmen är nitton år gammal och just tagit studenten, medan den äldste på dagen fyllt åttio. Men den stora åldersskillnaden bidrar enbart positivt till körens fina dynamik. De är ungefär fyrtio stycken som sjunger tillsammans.
– När några slutar, kommer det in några nya. Kören har föryngrats lite på senare tid, säger ordföranden Roland Hellsing.

Det blir ingen mjukstart utan hårdträning står på schemat. Gruppen måste så snart som möjligt börja träna inför den stora capricen i vår som hela kören är med och planerar i smågrupper. Dessutom är julen inte alltför långt bort och även den ska det övas inför.
– Vi är här för att sjunga tillsammans, säger Rickard Larsson och Roland berättar att de repeterar tillsammans en gång i veckan samt några helger på våren.
En efter en droppar in och snart är de samlade och redo. Det fattas sju stycken och de måste fylla ut för att få rätt akustik. Rickard ställer sig bakom keyboarden och drar igång gruppen. Han talar om att deras röster har vilat under sommaren, efter att ha sjungit väldigt mycket hela våren.
– Sjung hemma för att komma igång, uppmanar han.

De börjar med att värma upp röst och stämband, stretchar tungor och gör olika ljudövningar. När de är klara tar de ton och börjar sjunga. Åtminstone för ett otränat öra låter det som de aldrig haft något sommaruppehåll. De mäktiga, samstämmiga tonerna får taket att lyfta. Och därmed är Harmoni igång, laddade för ett år fyllt av musik och sång.
Text och bild: Ida Lindkvist
Fellingsbro Frövi IK har under natten till måndag utsatts för ett inbrott i ishallen och kafeterian. Detta är det andra inbrottet inom loppet av två veckor, och nu går föreningen ut på sociala medier för att varna allmänheten och samtidigt vädja om hjälp gällande iakttagelser rörande de två inbrotten.
Den 7–8 mars är det dags för årets upplaga av Lindesbergs kommuns största kulturevenemang – Vinterspår. I år är evenemanget större än någonsin, med hela 155 utställare på 33 platser som är utmärkta på Vinterspårs karta, från Ramsberg i norr till Fellingsbro i söder. Här finns chans att uppleva en potpurri av kulturskapande med måleri, silversmide, nåltovning, musikunderhållning, trådlöjd och mycket, mycket mer.
Nu har du möjlighet att söka eller nominera kandidater till Lindesbergs kommuns Byggnadspris, Kulturstipendium och Föreningsledarstipendium. Alla kan söka stipendierna eller nominera kandidater.
INSÄNDARE/DEBATT: Lokalsamhället får bära stora obehag och stora kostnader. Till vems nytta?
Under fredagen väntas nederbörd i form av regn som kan orsaka plötslig ishalka i norra länsdelen. Lokalt i Lindesberg är det främst i norra kommundelen som varningen gäller, enligt den varning SMHI utfärdat på torsdagsförmiddagen.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
UPPDATERAD: Vid 15-tiden på tisdagen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till mellersta infarten med anledning av en trafikolycka med två personbilar inblandade. Enligt polisen rörde det sig om en sidokrock. Inga allvarligare personskador har rapporterats från platsen.
– Den ena bilen stod kvar på vägen, den andra låg i diket. En av de inblandade klagade på smärta i ena handen, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.