Solen skiner in genom fönstren i den stora lokalen i församlingshemmet på måndagskvällen. De första medlemmarna i Manskören Harmoni har anlänt och börjat installera sig. Stolarna ska stå på ett visst sätt, keyboarden ska ha den centrala platsen för snart står Rickard Larsson där och dirigerar gruppen för första gången den här säsongen. Det är dags för ett nytt musikår för herrarna.
Det råder en hjärtlig, varm stämning bland körens medlemmar när de hälsar varandra välkomna. De är glada att se varandra igen efter sommarens uppehåll och det märks att det är en sammansvetsad kör.
– Det är socialt bra samvaro här. Man får en riktig energikick av att sjunga, säger Harmonis dirigent Rickard Larsson.
Den yngsta medlemmen är nitton år gammal och just tagit studenten, medan den äldste på dagen fyllt åttio. Men den stora åldersskillnaden bidrar enbart positivt till körens fina dynamik. De är ungefär fyrtio stycken som sjunger tillsammans.
– När några slutar, kommer det in några nya. Kören har föryngrats lite på senare tid, säger ordföranden Roland Hellsing.

Det blir ingen mjukstart utan hårdträning står på schemat. Gruppen måste så snart som möjligt börja träna inför den stora capricen i vår som hela kören är med och planerar i smågrupper. Dessutom är julen inte alltför långt bort och även den ska det övas inför.
– Vi är här för att sjunga tillsammans, säger Rickard Larsson och Roland berättar att de repeterar tillsammans en gång i veckan samt några helger på våren.
En efter en droppar in och snart är de samlade och redo. Det fattas sju stycken och de måste fylla ut för att få rätt akustik. Rickard ställer sig bakom keyboarden och drar igång gruppen. Han talar om att deras röster har vilat under sommaren, efter att ha sjungit väldigt mycket hela våren.
– Sjung hemma för att komma igång, uppmanar han.

De börjar med att värma upp röst och stämband, stretchar tungor och gör olika ljudövningar. När de är klara tar de ton och börjar sjunga. Åtminstone för ett otränat öra låter det som de aldrig haft något sommaruppehåll. De mäktiga, samstämmiga tonerna får taket att lyfta. Och därmed är Harmoni igång, laddade för ett år fyllt av musik och sång.
Text och bild: Ida Lindkvist
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på tisdagen.