Solen skiner in genom fönstren i den stora lokalen i församlingshemmet på måndagskvällen. De första medlemmarna i Manskören Harmoni har anlänt och börjat installera sig. Stolarna ska stå på ett visst sätt, keyboarden ska ha den centrala platsen för snart står Rickard Larsson där och dirigerar gruppen för första gången den här säsongen. Det är dags för ett nytt musikår för herrarna.
Det råder en hjärtlig, varm stämning bland körens medlemmar när de hälsar varandra välkomna. De är glada att se varandra igen efter sommarens uppehåll och det märks att det är en sammansvetsad kör.
– Det är socialt bra samvaro här. Man får en riktig energikick av att sjunga, säger Harmonis dirigent Rickard Larsson.
Den yngsta medlemmen är nitton år gammal och just tagit studenten, medan den äldste på dagen fyllt åttio. Men den stora åldersskillnaden bidrar enbart positivt till körens fina dynamik. De är ungefär fyrtio stycken som sjunger tillsammans.
– När några slutar, kommer det in några nya. Kören har föryngrats lite på senare tid, säger ordföranden Roland Hellsing.

Det blir ingen mjukstart utan hårdträning står på schemat. Gruppen måste så snart som möjligt börja träna inför den stora capricen i vår som hela kören är med och planerar i smågrupper. Dessutom är julen inte alltför långt bort och även den ska det övas inför.
– Vi är här för att sjunga tillsammans, säger Rickard Larsson och Roland berättar att de repeterar tillsammans en gång i veckan samt några helger på våren.
En efter en droppar in och snart är de samlade och redo. Det fattas sju stycken och de måste fylla ut för att få rätt akustik. Rickard ställer sig bakom keyboarden och drar igång gruppen. Han talar om att deras röster har vilat under sommaren, efter att ha sjungit väldigt mycket hela våren.
– Sjung hemma för att komma igång, uppmanar han.

De börjar med att värma upp röst och stämband, stretchar tungor och gör olika ljudövningar. När de är klara tar de ton och börjar sjunga. Åtminstone för ett otränat öra låter det som de aldrig haft något sommaruppehåll. De mäktiga, samstämmiga tonerna får taket att lyfta. Och därmed är Harmoni igång, laddade för ett år fyllt av musik och sång.
Text och bild: Ida Lindkvist
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.