Under ledning av Rickard Larsson genomförde manskören Harmoni sitt rep på söndagen. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Manskörens första fullskaliga rep inför capricen
Under ledning av Rickard Larsson genomförde manskören Harmoni sitt rep på söndagen. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Manskörens första fullskaliga rep inför capricen
Härlig stämning och ljuva toner fyllde Lindeskolans aula under söndagen när manskören Harmoni repeterade inför årets spektakulära Caprice, som i år firar 40 år. Med endast tre veckor kvar till jubileumskonserten var alla delar på plats för första gången – inklusive bandet och dansarna – vilket gav en tydlig känsla av att det snart bär iväg. Som vanligt är det mesta av showen hemligt, men Roland kan ändå avslöja att det kommer att bjudas på något extra just i år.
– Eftersom vi firar jubileum kommer det att bjudas på en del överraskningar, det kan jag avslöja, säger Roland Hellsing, manskören Harmoni.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga väntas inte bli något undantag. I år firar man dessutom 40-årsjubileum och gästas av ingen mindre än Molly Hammar – något man hoppas ska locka en yngre publik. Biljettförsäljningen skvallrar om att så också är fallet; den har gått i rasande fart, och i skrivande stund har det sålts inte mindre än 4100 biljetter. Kvällsföreställningen är redan så gott som slutsåld, och det återstår endast 2 ströplatser. Däremot finns det cirka 40 platser kvar till den tidiga föreställningen.
Under söndagen höll manskören Harmoni ett heldagsrep i Lindeskolans aula tillsammans med Caprice-bandet och dansare från Stråssa DGF. Nu närmar sig showtime, och allt ska koordineras och finjusteras – stämmorna, musiken och rörelserna.
– Vi har repeterat på varsitt håll hittills. Det här är första gången som vi träffas alla tre enheterna för att repa tillsammans. Nästa gång vi gör det är fredagen innan Capricen, tillsammans med artisterna, förklarar Roland Hellsing.
Roland Hellsing utlovar en Caprice med något extra i år. Foto: Jennie Einarsson
Med under dagens repetition var Harmonis nytillskott Pär Ekblom från Arboga. Han arbetar för närvarande som operationssjuksköterska vid Lindesbergs lasarett och blev värvad till kören av en arbetskollega som råkade överhöra när Pär tog ton under ett arbetspass.
– Jag halkade in lite på ett bananskal, kan man säga. Det var min kollega som tyckte att jag skulle söka till Harmoni, vilket jag gjorde. Det känns väldigt bra, jag känner mig verkligen välkommen, alla är jättetrevliga. Nu har jag repeterat med kören sedan februari. Jag trodde nog inte att jag skulle få vara med på scenen i år, de andra har repeterat mycket längre än jag, men så blev det i alla fall, säger Pär med ett leende.
Pär Ekblom från Arboga gör sin debut i kören. Foto: Jennie Einarsson
Pär tar nu plats i kören som andra bas. Det handlar om att sjunga så lågt som möjligt, förklarar han, och det har han gjort tidigare. Även om Pär är ny i Harmoni, är han inte helt novis när det kommer till körsång.
– Jag har visserligen sjungit i kör tidigare, men det var över 20 år sedan, så nog är jag lite ringrostig. Det är så fantastiskt kul att sjunga, och särskilt när det är så många olika låtar. Det är med skräckblandad förtjusning jag ser fram emot att stå på scenen under Capricen, men det ska bli väldigt kul, säger Pär.
Mycket av vad som kommer att hända under årets Caprice är som det brukar vara – hemligt. Vad Roland Hellsing kan avslöja är ändå att det kommer att bjudas på något extra i samband med sitt 40-årsjubileum.
– Eftersom vi firar jubileum kommer det att bjudas på en del överraskningar, det kan jag avslöja. Man kan nog förvänta sig lite tillbakablickar, både gammalt och nytt, avslutar Roland finurligt.
Ett hundratal båtar och flottar lade ankare utanför Lövåsen på lördagskvällen för att höra Martin Almgrens sångröst eka över sjön. Trots ett minst sagt blåsigt väder med rejäla vindbyar och vitvågor som skymtade på Råsvalen, var det inget som hindrade publiken från att uppleva en toppenkväll. Dessutom överraskades alla när en hemlig gäst plötsligt tog över scenen – en person som under många, många år själv brukar bjuda sin publik på just detta – en hemlig gäst. Det var ingen mindre än Roland Hellsing från Manskören Harmoni som rev loss en gammal klassiker.
Ett truckerinspirerat café slår snart upp portarna i anslutning till Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg. Det är entreprenören Tomas Viberg – ägare till lastbilsverkstaden Vibergs Smörj & Tvätt – som efter många års funderande nu gör verklighet av sina planer och startar Vibergs Café. På menyn väntar klassiska tradarmackor med stekt ägg, falukorv och bräckt skinka på siktkaka – men också traditionellt svenskt fika med kanelbullar och småkakor.
– Vi riktar oss självklart inte bara till lastbilschaufförer. Det är öppet för alla som är sugna på en fika, säger Tomas Viberg.
Ett planerat underhåll av Kristinavägen i centrala Lindesberg kommer utföras vid två tillfällen under augusti månad. Arbetet kommer ske kvälls- och nattetid, meddelar Lindesbergs kommun.
I oktober 2020 tog Charlotte Lundell över husdjursbutiken Kotten & Co, och har sedan dess fortsatt att utveckla verksamheten som Sara Lindlöf en gång startade. Nu väntar nästa steg för butiken, som från slutet av november flyttar till Charlottenlunds Handelsområde.
– Planen är att öppna den 25 november. Det bästa vore om allt är på plats till julhandeln, säger Charlotte.
Här stängs vattnet av
På onsdagen kommer vattenleveransen stängas av för flertalet hushåll i Lindesberg. Anledningen är ett planerat arbete på ledningsnätet. Berö...
En grupp människor går på vägen mellan gruvbyggnaderna. De leds fram av dansaren Kazue Ikeda. En limousine kommer sakta åkande bakifrån så att gruppen måste dela upp sig. Den uppdelade gruppen återförenas när dansaren rör sig tillbaka mellan människorna som sluter upp bakom henne och gruppen rör sig tillbaka därifrån de kom. Så kommer det se ut när kompositören Mattias Risbergs verk ”Larmet som vände oss ryggen” filmatiseras vid Stripa gruva i Guldsmedshyttan.
– Vi tycker det är spännande med dans i de här miljöerna – det blir som att man förenar det mjuka med det hårda. Kontrasten som uppstår är intressant att arbeta med, säger fotograf och filmmakare Anders Storm.
Vädret visade sig från sin bästa sida när Linde Båtklubb firade sitt 30-årsjubileum på lördagen – som inleddes med en fin båtkortege. Med start från Kyrkbryggan i Lindesberg gick kortegen upp längs Bottenån med siktet inställt på klubbens stuga vid Ånäs för att där fortsätta med festligheterna. När båtarna nådde Norsviken hade fler anslutit längs färden – med glada jubileumsfirare ombord – som vinkade glatt när de passerade LindeNytts fotograf. Se bildspelet ovan.
En parad, bestående av ett 70-tal tvåbenta tillsammans med 60-talet hundar av rasen Chodský pes, promenerade under onsdagseftermiddagen genom delar av Lindesberg. Detta var även starten på årets läger för nämnda hundras, som även detta år genomförs i Gusselby.
– Nu är vi äntligen igång! Det känns jättehärligt, säger Göte Toftler.
100 år efter att gruvstrejken i Stripa bröt ut, sätter Bergslagens Spektakelteater upp föreställningen Strid! Strejk! Stripa! Här väcks människorna, drömmarna och konflikterna som ägde rum åter till liv, med hjälp av dramatik och berättarglädje.
– Det är en bred och underhållande berättelse om ett fortfarande angeläget ämne, vad är villkoren för att arbeta, säger regissör Stefan Jansson.