Att Plantmarknadens Marco Åkesson har gröna fingrar är inget nytt. -Men nu blir det andra bullar, skrattar han.
Inför säsongen 2007 fick Plantmarknaden ett nytt inslag som snabbt etablerades och uppskattades stort av besökarna: Café Lusthuset. Soliga sommardagar innebar att omkring 400 fikasugna slog sig till ro i kaféet. Inför årets säsong har dock oron varit stor över att ”Lusthuset” skulle försvinna från Plantmarknaden. Detta sedan företaget som drev verksamheten gick i konkurs för en tid sedan.
Plantmarknaden har därför tagit saken i egna händer och kommer från och med i år att driva Café Lusthuset i helt egen regi. Plantmarknaden ägde sedan tidigare själva fastigheten som kaféet huserat i och gjorde större investeringar i denna inför premiären 2007. Nu har man köpt in själva inredningen av konkursförvaltaren för att rädda det pittoreska kaféet i 1800-talsbyggnaden vars slaggstensväggar skvallrar om en svunnen tid.
Även om Marco Åkesson är mest känd för sina kunskaper om växtlivet, så har han faktiskt även ett gediget intresse för sötsaker. Åtminstone att äta dessa, poängterar han.
-Jag älskar ju bullar och bakelser och jag var faktiskt på en konditorimässa för en vecka sedan för att kolla runt lite grann och få lite idéer.
Men steget från trädgård till bageri är naturligtvis ganska långt. Marco kommer alltså inte själv klä sig i bagarmössa och kliva upp i arla morgonstund.
-Nej, vi har naturligtvis anställt personal som skall driva kaféet åt oss. Men det här blir ändå en utmaning, men vi ser fram emot premiären nu på lördag. Det ska bli spännande att komma igång, säger Marco.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt stödteam i syfte att hjälpa och stötta anhöriga och personer med kognitiv svikt. Men de kan även finnas med redan från det att en misstanke uppstår om kognitiv svikt.
– Tanken är att vi ska kunna finnas med under hela sjukdomsförloppet, som en trygg hand, så man inte riskerar att falla mellan stolarna, förklarar processledare Elene Jirvelius.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.