Att Plantmarknadens Marco Åkesson har gröna fingrar är inget nytt. -Men nu blir det andra bullar, skrattar han.
Inför säsongen 2007 fick Plantmarknaden ett nytt inslag som snabbt etablerades och uppskattades stort av besökarna: Café Lusthuset. Soliga sommardagar innebar att omkring 400 fikasugna slog sig till ro i kaféet. Inför årets säsong har dock oron varit stor över att ”Lusthuset” skulle försvinna från Plantmarknaden. Detta sedan företaget som drev verksamheten gick i konkurs för en tid sedan.
Plantmarknaden har därför tagit saken i egna händer och kommer från och med i år att driva Café Lusthuset i helt egen regi. Plantmarknaden ägde sedan tidigare själva fastigheten som kaféet huserat i och gjorde större investeringar i denna inför premiären 2007. Nu har man köpt in själva inredningen av konkursförvaltaren för att rädda det pittoreska kaféet i 1800-talsbyggnaden vars slaggstensväggar skvallrar om en svunnen tid.
Även om Marco Åkesson är mest känd för sina kunskaper om växtlivet, så har han faktiskt även ett gediget intresse för sötsaker. Åtminstone att äta dessa, poängterar han.
-Jag älskar ju bullar och bakelser och jag var faktiskt på en konditorimässa för en vecka sedan för att kolla runt lite grann och få lite idéer.
Men steget från trädgård till bageri är naturligtvis ganska långt. Marco kommer alltså inte själv klä sig i bagarmössa och kliva upp i arla morgonstund.
-Nej, vi har naturligtvis anställt personal som skall driva kaféet åt oss. Men det här blir ändå en utmaning, men vi ser fram emot premiären nu på lördag. Det ska bli spännande att komma igång, säger Marco.
Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt stödteam i syfte att hjälpa och stötta anhöriga och personer med kognitiv svikt. Men de kan även finnas med redan från det att en misstanke uppstår om kognitiv svikt.
– Tanken är att vi ska kunna finnas med under hela sjukdomsförloppet, som en trygg hand, så man inte riskerar att falla mellan stolarna, förklarar processledare Elene Jirvelius.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.