Att Plantmarknadens Marco Åkesson har gröna fingrar är inget nytt. -Men nu blir det andra bullar, skrattar han.
Inför säsongen 2007 fick Plantmarknaden ett nytt inslag som snabbt etablerades och uppskattades stort av besökarna: Café Lusthuset. Soliga sommardagar innebar att omkring 400 fikasugna slog sig till ro i kaféet. Inför årets säsong har dock oron varit stor över att ”Lusthuset” skulle försvinna från Plantmarknaden. Detta sedan företaget som drev verksamheten gick i konkurs för en tid sedan.
Plantmarknaden har därför tagit saken i egna händer och kommer från och med i år att driva Café Lusthuset i helt egen regi. Plantmarknaden ägde sedan tidigare själva fastigheten som kaféet huserat i och gjorde större investeringar i denna inför premiären 2007. Nu har man köpt in själva inredningen av konkursförvaltaren för att rädda det pittoreska kaféet i 1800-talsbyggnaden vars slaggstensväggar skvallrar om en svunnen tid.
Även om Marco Åkesson är mest känd för sina kunskaper om växtlivet, så har han faktiskt även ett gediget intresse för sötsaker. Åtminstone att äta dessa, poängterar han.
-Jag älskar ju bullar och bakelser och jag var faktiskt på en konditorimässa för en vecka sedan för att kolla runt lite grann och få lite idéer.
Men steget från trädgård till bageri är naturligtvis ganska långt. Marco kommer alltså inte själv klä sig i bagarmössa och kliva upp i arla morgonstund.
-Nej, vi har naturligtvis anställt personal som skall driva kaféet åt oss. Men det här blir ändå en utmaning, men vi ser fram emot premiären nu på lördag. Det ska bli spännande att komma igång, säger Marco.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.