Att Plantmarknadens Marco Åkesson har gröna fingrar är inget nytt. -Men nu blir det andra bullar, skrattar han.
Inför säsongen 2007 fick Plantmarknaden ett nytt inslag som snabbt etablerades och uppskattades stort av besökarna: Café Lusthuset. Soliga sommardagar innebar att omkring 400 fikasugna slog sig till ro i kaféet. Inför årets säsong har dock oron varit stor över att ”Lusthuset” skulle försvinna från Plantmarknaden. Detta sedan företaget som drev verksamheten gick i konkurs för en tid sedan.
Plantmarknaden har därför tagit saken i egna händer och kommer från och med i år att driva Café Lusthuset i helt egen regi. Plantmarknaden ägde sedan tidigare själva fastigheten som kaféet huserat i och gjorde större investeringar i denna inför premiären 2007. Nu har man köpt in själva inredningen av konkursförvaltaren för att rädda det pittoreska kaféet i 1800-talsbyggnaden vars slaggstensväggar skvallrar om en svunnen tid.
Även om Marco Åkesson är mest känd för sina kunskaper om växtlivet, så har han faktiskt även ett gediget intresse för sötsaker. Åtminstone att äta dessa, poängterar han.
-Jag älskar ju bullar och bakelser och jag var faktiskt på en konditorimässa för en vecka sedan för att kolla runt lite grann och få lite idéer.
Men steget från trädgård till bageri är naturligtvis ganska långt. Marco kommer alltså inte själv klä sig i bagarmössa och kliva upp i arla morgonstund.
-Nej, vi har naturligtvis anställt personal som skall driva kaféet åt oss. Men det här blir ändå en utmaning, men vi ser fram emot premiären nu på lördag. Det ska bli spännande att komma igång, säger Marco.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.