Att Plantmarknadens Marco Åkesson har gröna fingrar är inget nytt. -Men nu blir det andra bullar, skrattar han.
Inför säsongen 2007 fick Plantmarknaden ett nytt inslag som snabbt etablerades och uppskattades stort av besökarna: Café Lusthuset. Soliga sommardagar innebar att omkring 400 fikasugna slog sig till ro i kaféet. Inför årets säsong har dock oron varit stor över att ”Lusthuset” skulle försvinna från Plantmarknaden. Detta sedan företaget som drev verksamheten gick i konkurs för en tid sedan.
Plantmarknaden har därför tagit saken i egna händer och kommer från och med i år att driva Café Lusthuset i helt egen regi. Plantmarknaden ägde sedan tidigare själva fastigheten som kaféet huserat i och gjorde större investeringar i denna inför premiären 2007. Nu har man köpt in själva inredningen av konkursförvaltaren för att rädda det pittoreska kaféet i 1800-talsbyggnaden vars slaggstensväggar skvallrar om en svunnen tid.
Även om Marco Åkesson är mest känd för sina kunskaper om växtlivet, så har han faktiskt även ett gediget intresse för sötsaker. Åtminstone att äta dessa, poängterar han.
-Jag älskar ju bullar och bakelser och jag var faktiskt på en konditorimässa för en vecka sedan för att kolla runt lite grann och få lite idéer.
Men steget från trädgård till bageri är naturligtvis ganska långt. Marco kommer alltså inte själv klä sig i bagarmössa och kliva upp i arla morgonstund.
-Nej, vi har naturligtvis anställt personal som skall driva kaféet åt oss. Men det här blir ändå en utmaning, men vi ser fram emot premiären nu på lördag. Det ska bli spännande att komma igång, säger Marco.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.