Idag meddelade TV4 att en bonde från Lindesbergs kommun kommer att medverka i deras tittarsuccé ”Bonde söker fru”. Det är Margareta Berg från Ramsberg som ger sig in i jakten på den stora kärleken.
Margareta är till vardags mjölkbonde i det lilla samhället Ramsberg och driver gården tillsammans med sin bror. Men då vi lyckas få kontakt med henne så är det inte ute på ladugårdsbacken hon befinner sig – utan på centralstationen i Stockholm. Idag hade TV4 nämligen kallat tre deltagare för att vara med i en kortare tv-sändning. Margareta var en av dem och inslaget finns nu att se på TV4:s hemsida.
I väntan på att tåget ska gå och ta henne hem igen, tar hon sig tid att berätta lite om vardagen och hur det kommer sig att just hon blev tillfrågad att medverka i programmet.
-Det var min dotter som tyckte att jag borde vara med i Bonde söker fru, så hon spelade in en liten presentationsvideo med mig och skickade iväg den. På den vägen är det. En dag ringde tv-bolaget och frågade om jag ville ställa upp. Klart jag ville det, säger Margareta.
Det behövs inte många minuter för att inse att Margareta är en glad prick med stor aptit på livet och allt det goda som finns. Hon beskriver sig själv som lite ”galen”. Med detta menat att man måste vara lite knasig och våga chansa – annars kan man ångra sig i framtiden att man inte gjorde det.
-Jag tror att man måste vara lite ”galen”. För om jag hade tackat nej till det här, då hade jag garanterat ångrat mig senare. Nej, jag tror man måste ta och chansa lite, prova nya saker och så. Då blir livet lite mer spännande och skoj, säger Margareta.
Precis som programmets titel antyder så handlar det om att finna den stora kärleken. Men för Margareta är det inte hela världen om hon åker ur och inte finner ”drömmannen”. Hon ser det ändå mer som en kul grej – det här med kärleken får komma som en liten bonus i så fall.
-Vi får se vad som händer, jag ska åtminstone försöka göra lite god reklam för vår vackra bygd här uppe skogarna, säger hon.
Hur ska då drömmannen vara om Margareta får välja. Ja, som hon spontant uttrycker sig på programmets hemsida så ska det vara ”en glad skit” som har tillräckligt god hälsa för att hänga med i hennes tempo. Utseendet är inte så noga, eller som hon säger: ”Hur de ser ut är skit samma”
Läs hela presentationen av Margareta Berg på programmets hemsida
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn