Margareta Berg från Resta missade en plats i startfältet i årets Bonde söker fru. Igår kväll visade TV4 säsongspremiären och under programmets gång fick tittarna se hur många kärleksbrev respektive tävlande hade fått. Margareta hade fått 33 brev, vilket var fyra stycken färre än den som knep den fjärde och sista platsen i tävlingen.
De mest populära bönderna fick strax under 300 brev vardera. Att Margareta ”bara” fick 33 ser hon inte direkt som något misslyckande. Hon fick det äventyr hon hoppades på och är mycket nöjd trots att hon åkte ut.
-Ja, jag känner nog att det blev lagom mycket av det här. Nu var det yngre gardet som fick mest uppvaktning från folket, men det var nog ganska väntat ändå, säger hon.
Men 33 kärleksbrev är inte fy skam. Detta är hon väldigt nöjd med, även om det fanns en del mindre seriösa i högen.
-Det blir ju så och jag är inte den enda som fått lite halvseriösa brev. Sedan blir man ju lite fundersam när man får brev från såväl en 28-åring som en 67-åring, säger Margareta som själv är 49 år.
Ser du inte det som en komplimang då, att bli uppvaktad av en sådan ung herre?
-(Skratt) Nja, jag vet inte riktigt om denne kille var så väldigt seriös. Han hade nämligen skrivit brev till Susanne också, han ville nog bara synas i TV. Det är allt.
Kommer du att träffa någon av de seriösa brevskrivarna ändå?
-Jag kan inte svara på det idag, jag får nog inte svara på det heller eftersom TV4 kommer att följa upp med ett program senare. Då kommer de åka runt till oss som åkte ur nu och se vad vi gjort med de kärleksbrev vi fick.
Så vi får se dig i programmet en sista gång?
-Ja, som jag har förstått det så kommer vi vara med igen i slutet någon gång. Så har det i alla fall varit tidigare säsonger.
Kärlekskrank herre från Lindesberg
Trots att Margareta åkte ut, så finns ändå chansen att en person med lokal anknytning dyker upp i rutan. Under programmets gång blev det känt att en herre strax norr om Lindesberg skrivit brev till bonden Susanne. Susanne är ensam kvinna i Bonde söker fru. Om hon kommer att träffa denne romantiker eller ej, det lär vi bli varse om i kommande program.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.