Margareta Berg från Resta missade en plats i startfältet i årets Bonde söker fru. Igår kväll visade TV4 säsongspremiären och under programmets gång fick tittarna se hur många kärleksbrev respektive tävlande hade fått. Margareta hade fått 33 brev, vilket var fyra stycken färre än den som knep den fjärde och sista platsen i tävlingen.
De mest populära bönderna fick strax under 300 brev vardera. Att Margareta ”bara” fick 33 ser hon inte direkt som något misslyckande. Hon fick det äventyr hon hoppades på och är mycket nöjd trots att hon åkte ut.
-Ja, jag känner nog att det blev lagom mycket av det här. Nu var det yngre gardet som fick mest uppvaktning från folket, men det var nog ganska väntat ändå, säger hon.
Men 33 kärleksbrev är inte fy skam. Detta är hon väldigt nöjd med, även om det fanns en del mindre seriösa i högen.
-Det blir ju så och jag är inte den enda som fått lite halvseriösa brev. Sedan blir man ju lite fundersam när man får brev från såväl en 28-åring som en 67-åring, säger Margareta som själv är 49 år.
Ser du inte det som en komplimang då, att bli uppvaktad av en sådan ung herre?
-(Skratt) Nja, jag vet inte riktigt om denne kille var så väldigt seriös. Han hade nämligen skrivit brev till Susanne också, han ville nog bara synas i TV. Det är allt.
Kommer du att träffa någon av de seriösa brevskrivarna ändå?
-Jag kan inte svara på det idag, jag får nog inte svara på det heller eftersom TV4 kommer att följa upp med ett program senare. Då kommer de åka runt till oss som åkte ur nu och se vad vi gjort med de kärleksbrev vi fick.
Så vi får se dig i programmet en sista gång?
-Ja, som jag har förstått det så kommer vi vara med igen i slutet någon gång. Så har det i alla fall varit tidigare säsonger.
Kärlekskrank herre från Lindesberg
Trots att Margareta åkte ut, så finns ändå chansen att en person med lokal anknytning dyker upp i rutan. Under programmets gång blev det känt att en herre strax norr om Lindesberg skrivit brev till bonden Susanne. Susanne är ensam kvinna i Bonde söker fru. Om hon kommer att träffa denne romantiker eller ej, det lär vi bli varse om i kommande program.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, och med det växer också behovet av trygga, tillgängliga och socialt inriktade boendeformer. Trygghetsboende – en boendeform som i dag finns i nästan hälften av Sveriges kommuner – borde vara en självklarhet även här. Att Lindesberg år 2025 fortfarande saknar ett enda trygghetsboende är inte bara olyckligt. Det är ett politiskt misslyckande.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
INSÄNDARE/DEBATT: Vedevågsskolans framtid hänger i luften – trots att den kompletterande utredning som Barn- och utbildningsförvaltningen presenterat visar att det finns fullt genomförbara vägar för att både stärka och utveckla skolan så valde Moderaterna, Centern och Socialdemokraterna att rösta för nedläggning under måndagen.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
En kvinna i 50-årsåldern misstänks för grovt rattfylleri. Det var efter att allmänheten på måndagseftermiddagen larmat polisen om en bil som framfördes vingligt strax utanför Lindesberg, som en patrull fick stopp på färden i höjd med Rya.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.