Margareta Berg från Resta missade en plats i startfältet i årets Bonde söker fru. Igår kväll visade TV4 säsongspremiären och under programmets gång fick tittarna se hur många kärleksbrev respektive tävlande hade fått. Margareta hade fått 33 brev, vilket var fyra stycken färre än den som knep den fjärde och sista platsen i tävlingen.
De mest populära bönderna fick strax under 300 brev vardera. Att Margareta ”bara” fick 33 ser hon inte direkt som något misslyckande. Hon fick det äventyr hon hoppades på och är mycket nöjd trots att hon åkte ut.
-Ja, jag känner nog att det blev lagom mycket av det här. Nu var det yngre gardet som fick mest uppvaktning från folket, men det var nog ganska väntat ändå, säger hon.
Men 33 kärleksbrev är inte fy skam. Detta är hon väldigt nöjd med, även om det fanns en del mindre seriösa i högen.
-Det blir ju så och jag är inte den enda som fått lite halvseriösa brev. Sedan blir man ju lite fundersam när man får brev från såväl en 28-åring som en 67-åring, säger Margareta som själv är 49 år.
Ser du inte det som en komplimang då, att bli uppvaktad av en sådan ung herre?
-(Skratt) Nja, jag vet inte riktigt om denne kille var så väldigt seriös. Han hade nämligen skrivit brev till Susanne också, han ville nog bara synas i TV. Det är allt.
Kommer du att träffa någon av de seriösa brevskrivarna ändå?
-Jag kan inte svara på det idag, jag får nog inte svara på det heller eftersom TV4 kommer att följa upp med ett program senare. Då kommer de åka runt till oss som åkte ur nu och se vad vi gjort med de kärleksbrev vi fick.
Så vi får se dig i programmet en sista gång?
-Ja, som jag har förstått det så kommer vi vara med igen i slutet någon gång. Så har det i alla fall varit tidigare säsonger.
Kärlekskrank herre från Lindesberg
Trots att Margareta åkte ut, så finns ändå chansen att en person med lokal anknytning dyker upp i rutan. Under programmets gång blev det känt att en herre strax norr om Lindesberg skrivit brev till bonden Susanne. Susanne är ensam kvinna i Bonde söker fru. Om hon kommer att träffa denne romantiker eller ej, det lär vi bli varse om i kommande program.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.