Senaste numret av tidskriften Upplev Lindesberg innehöll en tävling där man skulle gissa vad som fanns i julklappen som Anna Unosson höll i famnen. Nu är tävlingen avslutad och vinnare blev Maria Lindstedt, till vardags informatör på Lindesbergs lasarett. Hon hade både gissat rätt och hade också bästa motiveringen. Vad fanns i julklappen? En kaffebryggare!
Maria Lindstedt blev riktigt glad när Anna Unosson från Upplev Lindesberg hörde av sig för att berätta den glada nyheten och spänningen var också stor när julklappen lite senare skulle öppnas av Maria.
– Oj, oj vad spännande, utropade den glade vinnaren när den första biten av julpapperet åkte av.
Maria såg mer än nöjd ut när hon efter en stund hade fått fram den lyxiga kaffebryggaren från OBH Nordica ur paketet.
– Jag fick en känsla av att det hade med kaffe att göra direkt när jag såg bilden och läste den kluriga ledtråden.
Ledtråden som Arne Jonsson hade författat åt Upplev Lindesberg gav också för många associationer åt andra håll än kaffe. Av de inlämnade gissningarna hade drygt hälften svarat att paketet innehöll en kaffebryggare eller kaffemaskin. Många hade också gissat på att paketet innehåll en mikrovågsugn eller sodastreamer.
Marias motivering till att hon skulle vinna var:
Kafferep med kaffetår
gladaste kaffekärring jag blir om jag denna får!
Säkert blir nu julen hos familjen Lindstedt extra vilsam och skön när kaffet i denna eleganta kaffebryggare med automatiskt bryggningssystem får den optimala temperaturen för ett gott kaffe.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.