Senaste numret av tidskriften Upplev Lindesberg innehöll en tävling där man skulle gissa vad som fanns i julklappen som Anna Unosson höll i famnen. Nu är tävlingen avslutad och vinnare blev Maria Lindstedt, till vardags informatör på Lindesbergs lasarett. Hon hade både gissat rätt och hade också bästa motiveringen. Vad fanns i julklappen? En kaffebryggare!
Maria Lindstedt blev riktigt glad när Anna Unosson från Upplev Lindesberg hörde av sig för att berätta den glada nyheten och spänningen var också stor när julklappen lite senare skulle öppnas av Maria.
– Oj, oj vad spännande, utropade den glade vinnaren när den första biten av julpapperet åkte av.
Maria såg mer än nöjd ut när hon efter en stund hade fått fram den lyxiga kaffebryggaren från OBH Nordica ur paketet.
– Jag fick en känsla av att det hade med kaffe att göra direkt när jag såg bilden och läste den kluriga ledtråden.
Ledtråden som Arne Jonsson hade författat åt Upplev Lindesberg gav också för många associationer åt andra håll än kaffe. Av de inlämnade gissningarna hade drygt hälften svarat att paketet innehöll en kaffebryggare eller kaffemaskin. Många hade också gissat på att paketet innehåll en mikrovågsugn eller sodastreamer.
Marias motivering till att hon skulle vinna var:
Kafferep med kaffetår
gladaste kaffekärring jag blir om jag denna får!
Säkert blir nu julen hos familjen Lindstedt extra vilsam och skön när kaffet i denna eleganta kaffebryggare med automatiskt bryggningssystem får den optimala temperaturen för ett gott kaffe.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.