Elljusspåret i Rockhammar är en plats Marie Larsson inte har några planer att besöka på väldigt länge. Förklaringen är lika enkel som förståelig. Sent i går kväll mötte nämligen Marie en ganska ”upprörd” björn i spåret. Mötet ägde rum vid 20:30-tiden då hon var ute och gick med 6-årige schäfern Nallo och en kompis från byn.
När sällskapet hade varit ute cirka en timme och bara var någon kilometer från hemmet kände Nallo något i luften och sprang rakt in i skogen.
-Vi såg honom hela tiden inne i skogen, och plötsligt hördes ljudet av ett stort djur som rörde sig där inne. Sen började djuret vråla, eller morra. Det är svårt att beskriva ljudet, säger Marie som är märkbart skärrad av händelsen.
Björnen hade av allt att döma reagerat på hunden och gjorde ett utfall.
-Mitt i allt oväsen kom Nallo i 300 knyck ut från skogen, och då sprang även vi som bara den. Då såg vi att björnen sprang efter oss, säger Marie.
Uppskattningsvis var björnen cirka 50 meter bakom dem då de såg att den satte fart efter dem. Dessbättre valde den att lufsa tillbaka in i skogen igen efter en kortare rusning.
När vi träffar Marie och Nallo vid lunchtid dagen efter dramat inser vi snart att det inte enbart är Marie som drabbats av den ökända björnfrossan. Även Nallo har påverkats starkt av händelsen, och att få kontakt med honom under fotograferingen visade sig inte helt enkelt. Med nosen mot skogen vädrar han instinktivt efter eventuella ”överraskningar”.
-Han går inte gärna ut och han har bara legat och sovit hela dagen. När vi rastar honom gör han det han ska och sen vill han in igen, förklarar Marie.
Att björn finns i området under våren är inget nytt för Marie och hennes familj. Men trots att de så sent som i fjol hörde en björns läte uppe i skogarna, så fanns inte någon direkt oro att vistas ute i omgivningarna. Men efter gårdagen råder andra tongångar.
-Jag går aldrig mer dit. Det kommer i alla fall att dröja länge, säger Marie.
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
Tomtar, kälkar, brända mandlar, fina hantverk och mycket mer fanns att hitta på Frövifors julmarknad, som arrangerades under dagarna två. Med blott en vecka kvar till första advent passade besökarna på att ladda upp med julstämning – trots att ”julvädret” lyste med sin frånvaro. I en mysig maskinhall kunde besökarna testa sin lycka på chokladhjulet, som sköttes av ett gäng smånissar.
– Vi har jätteroligt, och sen får vi fika som tack för hjälpen, berättar Jennifer, Edwin, Nathalie, Annie och Tage.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.