Elljusspåret i Rockhammar är en plats Marie Larsson inte har några planer att besöka på väldigt länge. Förklaringen är lika enkel som förståelig. Sent i går kväll mötte nämligen Marie en ganska ”upprörd” björn i spåret. Mötet ägde rum vid 20:30-tiden då hon var ute och gick med 6-årige schäfern Nallo och en kompis från byn.
När sällskapet hade varit ute cirka en timme och bara var någon kilometer från hemmet kände Nallo något i luften och sprang rakt in i skogen.
-Vi såg honom hela tiden inne i skogen, och plötsligt hördes ljudet av ett stort djur som rörde sig där inne. Sen började djuret vråla, eller morra. Det är svårt att beskriva ljudet, säger Marie som är märkbart skärrad av händelsen.
Björnen hade av allt att döma reagerat på hunden och gjorde ett utfall.
-Mitt i allt oväsen kom Nallo i 300 knyck ut från skogen, och då sprang även vi som bara den. Då såg vi att björnen sprang efter oss, säger Marie.
Uppskattningsvis var björnen cirka 50 meter bakom dem då de såg att den satte fart efter dem. Dessbättre valde den att lufsa tillbaka in i skogen igen efter en kortare rusning.
När vi träffar Marie och Nallo vid lunchtid dagen efter dramat inser vi snart att det inte enbart är Marie som drabbats av den ökända björnfrossan. Även Nallo har påverkats starkt av händelsen, och att få kontakt med honom under fotograferingen visade sig inte helt enkelt. Med nosen mot skogen vädrar han instinktivt efter eventuella ”överraskningar”.
-Han går inte gärna ut och han har bara legat och sovit hela dagen. När vi rastar honom gör han det han ska och sen vill han in igen, förklarar Marie.
Att björn finns i området under våren är inget nytt för Marie och hennes familj. Men trots att de så sent som i fjol hörde en björns läte uppe i skogarna, så fanns inte någon direkt oro att vistas ute i omgivningarna. Men efter gårdagen råder andra tongångar.
-Jag går aldrig mer dit. Det kommer i alla fall att dröja länge, säger Marie.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.