Elljusspåret i Rockhammar är en plats Marie Larsson inte har några planer att besöka på väldigt länge. Förklaringen är lika enkel som förståelig. Sent i går kväll mötte nämligen Marie en ganska ”upprörd” björn i spåret. Mötet ägde rum vid 20:30-tiden då hon var ute och gick med 6-årige schäfern Nallo och en kompis från byn.
När sällskapet hade varit ute cirka en timme och bara var någon kilometer från hemmet kände Nallo något i luften och sprang rakt in i skogen.
-Vi såg honom hela tiden inne i skogen, och plötsligt hördes ljudet av ett stort djur som rörde sig där inne. Sen började djuret vråla, eller morra. Det är svårt att beskriva ljudet, säger Marie som är märkbart skärrad av händelsen.
Björnen hade av allt att döma reagerat på hunden och gjorde ett utfall.
-Mitt i allt oväsen kom Nallo i 300 knyck ut från skogen, och då sprang även vi som bara den. Då såg vi att björnen sprang efter oss, säger Marie.
Uppskattningsvis var björnen cirka 50 meter bakom dem då de såg att den satte fart efter dem. Dessbättre valde den att lufsa tillbaka in i skogen igen efter en kortare rusning.
När vi träffar Marie och Nallo vid lunchtid dagen efter dramat inser vi snart att det inte enbart är Marie som drabbats av den ökända björnfrossan. Även Nallo har påverkats starkt av händelsen, och att få kontakt med honom under fotograferingen visade sig inte helt enkelt. Med nosen mot skogen vädrar han instinktivt efter eventuella ”överraskningar”.
-Han går inte gärna ut och han har bara legat och sovit hela dagen. När vi rastar honom gör han det han ska och sen vill han in igen, förklarar Marie.
Att björn finns i området under våren är inget nytt för Marie och hennes familj. Men trots att de så sent som i fjol hörde en björns läte uppe i skogarna, så fanns inte någon direkt oro att vistas ute i omgivningarna. Men efter gårdagen råder andra tongångar.
-Jag går aldrig mer dit. Det kommer i alla fall att dröja länge, säger Marie.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått föräldrar i Fellingsbro att gå samman i en protest. Nu kräver man en förändring från kommunens sida.
– Vi har tagit del av synpunkter som kommit in redan efter första dagen, och det vi gjorde direkt var att kalla till ett möte tillsammans med Länstrafiken och Svealandstrafiken, vilket vi hade idag, säger förvaltningschef Mikael Thybell.