Kulturutbudet i Lindesberg rivstartade det nya året med flera stora evenemang, artister och skådespelartalanger. Så sent som i förra veckan hade vi Björn Gustafson och Thomas Hellberg på besök från Riksteatern med uppsättningen Shakespeare & Beckett. Nu väntar nästa stora skådespelare att få gå upp på scenen i Lindesberg.
Tisdagen den 11 februari spelas pjäsen ”Sabina” på Folkets Hus. Sabina Spielrein, gestaltad av Marika Lagercrantz, var rysk judinna och en av de första kvinnliga psykoanalytikerna. I sin ungdom skrevs hon in på mentalsjukhus och blev där en av C.G. Jungs första analyspatienter. Senare i livet blev Sabina Spielrein förföljd av både nazister och bolsjeviker, för sin tro och professions skull. 1941 mördas Sabina av nazisterna. Hennes livshistoria har på en roman av Karsten Alnaes nu blivit en föreställning genom Riksteatern.
Kulturchef Anders Brännström kan, precis som kulturvännerna i Lindesberg, konstatera att utbudet varit väldigt bra och innehållit högkvalitativ underhållning hittills. –Vi har ju ett evenemang som The Real Group, och de teaterföreställningar från Riksteatern som exempel. Lokalt tycker jag revyerna är mycket bra, säger Brännström.
Just nu pågår bland annat Gusselby-revyn och i månadsskiftet februari/mars drar nästa gäng igång. –Då har vi Vedevågs-revyn. Jag vet att de har arbetat mycket hårt med sin föreställning, så det kommer nog att bli uppskattat, berättar Anders Brännström.
Redan nästa vecka, närmare bestämt den sjätte, drar ännu ett stort kulturevenemang igång i Lindesberg och faktiskt i hela länet. Då går årets omgång av filmfestivalen av stapeln. Med stortiteln Kopps som dragplåster kan tänkas att detta blir ett fyradagsevenemang som erbjuder film i de flesta genres. Program finns under följande länk: Klicka här>>
Nu ska det bli mer fart på mobilsurfandet i Lindesberg. En ny 54 meter hög telemast har tagits i bruk i området Hagaberg och snart väntar ytterligare en satsning i centrum och Lindesberg Arena. Bakom detta står mobiloperatörerna Telenor och Tele2 med deras gemensamma bolag Net4Mobility.
– Det jättekul att vi här inom en väldigt kort tid kommer att ha byggt två nya basstationer i Lindesberg, det blir ett jättelyft för orten, säger Björn Lindberg, nätexpert på Tele2.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas FotoFredag har jag samlat ihop några nytagna bilder där alla har en gemensam nämnare: Naturen.
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
UPPDATERAD KL. 11.52. En lösdrivande båt upptäcktes på onsdagen ute på Stora Lindessjön. Initialt larmades räddningstjänsten om en befarad drunkning – något man snart kunde konstatera att så inte var fallet.
– Det rörde sig om en gummibåt. Räddningstjänsten har tagit med den in till land och har nu lämnat platsen, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen. Larmet inkom klockan 11.11.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.