Kulturutbudet i Lindesberg rivstartade det nya året med flera stora evenemang, artister och skådespelartalanger. Så sent som i förra veckan hade vi Björn Gustafson och Thomas Hellberg på besök från Riksteatern med uppsättningen Shakespeare & Beckett. Nu väntar nästa stora skådespelare att få gå upp på scenen i Lindesberg.
Tisdagen den 11 februari spelas pjäsen ”Sabina” på Folkets Hus. Sabina Spielrein, gestaltad av Marika Lagercrantz, var rysk judinna och en av de första kvinnliga psykoanalytikerna. I sin ungdom skrevs hon in på mentalsjukhus och blev där en av C.G. Jungs första analyspatienter. Senare i livet blev Sabina Spielrein förföljd av både nazister och bolsjeviker, för sin tro och professions skull. 1941 mördas Sabina av nazisterna. Hennes livshistoria har på en roman av Karsten Alnaes nu blivit en föreställning genom Riksteatern.
Kulturchef Anders Brännström kan, precis som kulturvännerna i Lindesberg, konstatera att utbudet varit väldigt bra och innehållit högkvalitativ underhållning hittills. –Vi har ju ett evenemang som The Real Group, och de teaterföreställningar från Riksteatern som exempel. Lokalt tycker jag revyerna är mycket bra, säger Brännström.
Just nu pågår bland annat Gusselby-revyn och i månadsskiftet februari/mars drar nästa gäng igång. –Då har vi Vedevågs-revyn. Jag vet att de har arbetat mycket hårt med sin föreställning, så det kommer nog att bli uppskattat, berättar Anders Brännström.
Redan nästa vecka, närmare bestämt den sjätte, drar ännu ett stort kulturevenemang igång i Lindesberg och faktiskt i hela länet. Då går årets omgång av filmfestivalen av stapeln. Med stortiteln Kopps som dragplåster kan tänkas att detta blir ett fyradagsevenemang som erbjuder film i de flesta genres. Program finns under följande länk: Klicka här>>
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot, hat eller fördomar. Det kan låta självklart. Men så länge det inte är självklart för alla behövs Pride.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.