Kulturutbudet i Lindesberg rivstartade det nya året med flera stora evenemang, artister och skådespelartalanger. Så sent som i förra veckan hade vi Björn Gustafson och Thomas Hellberg på besök från Riksteatern med uppsättningen Shakespeare & Beckett. Nu väntar nästa stora skådespelare att få gå upp på scenen i Lindesberg.
Tisdagen den 11 februari spelas pjäsen ”Sabina” på Folkets Hus. Sabina Spielrein, gestaltad av Marika Lagercrantz, var rysk judinna och en av de första kvinnliga psykoanalytikerna. I sin ungdom skrevs hon in på mentalsjukhus och blev där en av C.G. Jungs första analyspatienter. Senare i livet blev Sabina Spielrein förföljd av både nazister och bolsjeviker, för sin tro och professions skull. 1941 mördas Sabina av nazisterna. Hennes livshistoria har på en roman av Karsten Alnaes nu blivit en föreställning genom Riksteatern.
Kulturchef Anders Brännström kan, precis som kulturvännerna i Lindesberg, konstatera att utbudet varit väldigt bra och innehållit högkvalitativ underhållning hittills. –Vi har ju ett evenemang som The Real Group, och de teaterföreställningar från Riksteatern som exempel. Lokalt tycker jag revyerna är mycket bra, säger Brännström.
Just nu pågår bland annat Gusselby-revyn och i månadsskiftet februari/mars drar nästa gäng igång. –Då har vi Vedevågs-revyn. Jag vet att de har arbetat mycket hårt med sin föreställning, så det kommer nog att bli uppskattat, berättar Anders Brännström.
Redan nästa vecka, närmare bestämt den sjätte, drar ännu ett stort kulturevenemang igång i Lindesberg och faktiskt i hela länet. Då går årets omgång av filmfestivalen av stapeln. Med stortiteln Kopps som dragplåster kan tänkas att detta blir ett fyradagsevenemang som erbjuder film i de flesta genres. Program finns under följande länk: Klicka här>>
Många är trötta inom vården och politikerna vägrar att lyssna på hur vi önskar att ha det, och vad som funkar för det är vi som är på golvet så här kommer en liten text till bland annat dom som sitter och styr.
En man i 30-årsåldern greps under natten till lördag misstänkt för grov vårdslöshet i trafik, grov olovlig körning, grovt rattfylleri under påverkan av narkotika samt brott mot knivlagen. Enligt polisen skall mannen bland annat ha kört på vägskyltar under färden – samt kört ut i mötande trafik.
– Mannen skall även ha kört i väldigt hög hastighet innan vi fick stopp på fordonet efter ett kort efterföljande, berättar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från hela kommunen kom på besök för att bekanta sig med skolans olika program, och kanske få en klarare bild av vad de vill läsa under sin kommande gymnasietid. I år kunde man även presentera det helt nya Industritekniska programmet, som olika företagsrepresentanter stolt visade upp.
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.
Minoritetsstyret i Lindesberg lade under tisdagen fram ett förslag till Kommunstyrelsens beredande om att i tre steg höja friskvårdsbidraget för kommunens anställda. Målsättningen är att på tre år kunna höja bidraget från dagens 1200 kronor till 2000 kronor per år.
– Vi ser en satsning på kommunens personals hälsa som en prioritet, säger man i ett pressmeddelande.
Som en del av Guldsmedshytte SK:s jubileumsfirande bjuds det på dansanta toner! På scenen i Lindeskolans aula lördagen den 25 oktober står det klassiska svenska dansbandet Sten & Stanley, som utlovar en oförglömlig kväll fylld med musik och minnen. Nu har fyra av LindeNytts läsare chansen att vinna varsin biljett till evenemanget – genom att svara rätt på vår tävlingsfråga.
I måndags, när jag var ute i skogarna runt Nora och fotade fåglar, hände något stort. Plötsligt kom ett fågellarm på min mobil! Ett larm som jag så länge har väntat på…
Det som började som en helt vanlig skoldag förvandlades snabbt till ett inferno av beväpnade poliser, helikoptrar och ett ständigt pågående larm om inrymning på Brotorpsskolan i Lindesberg. Strax efter klockan 15 kunde de sista eleverna lämna skolan, och återförenas med sina oroliga föräldrar.
– När det händer sådana här större händelser vill vi ta det säkra före det osäkra, vi vet ju inte förrän vi har genomsökt skolan, så då tar vi alla resurser vi har. Därför kom helikoptrar och insatsstyrkan, vi tömmer polisstationerna och åker hit så fort som möjligt, säger kommissarie Stefan Toll.