Kulturutbudet i Lindesberg rivstartade det nya året med flera stora evenemang, artister och skådespelartalanger. Så sent som i förra veckan hade vi Björn Gustafson och Thomas Hellberg på besök från Riksteatern med uppsättningen Shakespeare & Beckett. Nu väntar nästa stora skådespelare att få gå upp på scenen i Lindesberg.
Tisdagen den 11 februari spelas pjäsen ”Sabina” på Folkets Hus. Sabina Spielrein, gestaltad av Marika Lagercrantz, var rysk judinna och en av de första kvinnliga psykoanalytikerna. I sin ungdom skrevs hon in på mentalsjukhus och blev där en av C.G. Jungs första analyspatienter. Senare i livet blev Sabina Spielrein förföljd av både nazister och bolsjeviker, för sin tro och professions skull. 1941 mördas Sabina av nazisterna. Hennes livshistoria har på en roman av Karsten Alnaes nu blivit en föreställning genom Riksteatern.
Kulturchef Anders Brännström kan, precis som kulturvännerna i Lindesberg, konstatera att utbudet varit väldigt bra och innehållit högkvalitativ underhållning hittills. –Vi har ju ett evenemang som The Real Group, och de teaterföreställningar från Riksteatern som exempel. Lokalt tycker jag revyerna är mycket bra, säger Brännström.
Just nu pågår bland annat Gusselby-revyn och i månadsskiftet februari/mars drar nästa gäng igång. –Då har vi Vedevågs-revyn. Jag vet att de har arbetat mycket hårt med sin föreställning, så det kommer nog att bli uppskattat, berättar Anders Brännström.
Redan nästa vecka, närmare bestämt den sjätte, drar ännu ett stort kulturevenemang igång i Lindesberg och faktiskt i hela länet. Då går årets omgång av filmfestivalen av stapeln. Med stortiteln Kopps som dragplåster kan tänkas att detta blir ett fyradagsevenemang som erbjuder film i de flesta genres. Program finns under följande länk: Klicka här>>
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.