Just nu pågår arbetet med att säkra upp marken runt Masugnen i Lindesberg, där man nyligen upptäckte att ett så kallat slukhål uppstått. Enligt uppgift från fastighetsbolaget FALAB, skall hålet ha varit minst sex meter djupt och orsakats av en kvarlämnad kulvert som tillhörde den gamla kraftstationen som fanns här förr i tiden.
Slukhålet upptäcktes redan för ett par veckor sedan och åtgärder vidtogs omedelbart för att säkra upp området runt detta. När arbetet just hade påbörjats upptäcktes dock fler tecken på att något inte stod rätt till.
Man kunde då konstatera att det var en gammal kulvert, som var orsaken till att marken rämnat. Kulverten tillhörde den gamla kraftstationen, som stod vid Masugnen och var i bruk fram till 80-talets början, då den nuvarande kraftstationen ett stenkast uppströms kom att ersätta den gamla.
– Det vi gör nu, är att gräva upp kulverten och säkra den. Det görs från det gamla intaget vid bron och hela vägen ner, så att hela kulverten säkras upp, berättar Jesper Almlöf, som är projektsamordnare på FALAB/LIBO.
Man uppskattar grovt att hela kulvertens längd är uppemot 200 meter. Den första delen, som tog in vatten till kraftstationens turbinanläggning, sträcker sig från bron och cirka 100 meter ner till den plats där stationen stod. Resterande cirka 100 meter av kulverten, förde vattnet bort från stationen och tillbaka ut i ån igen.
Det är idag oklart hur omfattande detta arbete blir och man kan därför inte med säkerhet säga hur lång tid det kommer att ta att säkra upp hela den aktuella sträckan.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.