Just nu pågår arbetet med att säkra upp marken runt Masugnen i Lindesberg, där man nyligen upptäckte att ett så kallat slukhål uppstått. Enligt uppgift från fastighetsbolaget FALAB, skall hålet ha varit minst sex meter djupt och orsakats av en kvarlämnad kulvert som tillhörde den gamla kraftstationen som fanns här förr i tiden.
Slukhålet upptäcktes redan för ett par veckor sedan och åtgärder vidtogs omedelbart för att säkra upp området runt detta. När arbetet just hade påbörjats upptäcktes dock fler tecken på att något inte stod rätt till.
Man kunde då konstatera att det var en gammal kulvert, som var orsaken till att marken rämnat. Kulverten tillhörde den gamla kraftstationen, som stod vid Masugnen och var i bruk fram till 80-talets början, då den nuvarande kraftstationen ett stenkast uppströms kom att ersätta den gamla.
– Det vi gör nu, är att gräva upp kulverten och säkra den. Det görs från det gamla intaget vid bron och hela vägen ner, så att hela kulverten säkras upp, berättar Jesper Almlöf, som är projektsamordnare på FALAB/LIBO.
Man uppskattar grovt att hela kulvertens längd är uppemot 200 meter. Den första delen, som tog in vatten till kraftstationens turbinanläggning, sträcker sig från bron och cirka 100 meter ner till den plats där stationen stod. Resterande cirka 100 meter av kulverten, förde vattnet bort från stationen och tillbaka ut i ån igen.
Det är idag oklart hur omfattande detta arbete blir och man kan därför inte med säkerhet säga hur lång tid det kommer att ta att säkra upp hela den aktuella sträckan.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.