Just nu pågår arbetet med att säkra upp marken runt Masugnen i Lindesberg, där man nyligen upptäckte att ett så kallat slukhål uppstått. Enligt uppgift från fastighetsbolaget FALAB, skall hålet ha varit minst sex meter djupt och orsakats av en kvarlämnad kulvert som tillhörde den gamla kraftstationen som fanns här förr i tiden.
Slukhålet upptäcktes redan för ett par veckor sedan och åtgärder vidtogs omedelbart för att säkra upp området runt detta. När arbetet just hade påbörjats upptäcktes dock fler tecken på att något inte stod rätt till.
Man kunde då konstatera att det var en gammal kulvert, som var orsaken till att marken rämnat. Kulverten tillhörde den gamla kraftstationen, som stod vid Masugnen och var i bruk fram till 80-talets början, då den nuvarande kraftstationen ett stenkast uppströms kom att ersätta den gamla.
– Det vi gör nu, är att gräva upp kulverten och säkra den. Det görs från det gamla intaget vid bron och hela vägen ner, så att hela kulverten säkras upp, berättar Jesper Almlöf, som är projektsamordnare på FALAB/LIBO.
Man uppskattar grovt att hela kulvertens längd är uppemot 200 meter. Den första delen, som tog in vatten till kraftstationens turbinanläggning, sträcker sig från bron och cirka 100 meter ner till den plats där stationen stod. Resterande cirka 100 meter av kulverten, förde vattnet bort från stationen och tillbaka ut i ån igen.
Det är idag oklart hur omfattande detta arbete blir och man kan därför inte med säkerhet säga hur lång tid det kommer att ta att säkra upp hela den aktuella sträckan.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.