Just nu pågår arbetet med att säkra upp marken runt Masugnen i Lindesberg, där man nyligen upptäckte att ett så kallat slukhål uppstått. Enligt uppgift från fastighetsbolaget FALAB, skall hålet ha varit minst sex meter djupt och orsakats av en kvarlämnad kulvert som tillhörde den gamla kraftstationen som fanns här förr i tiden.
Slukhålet upptäcktes redan för ett par veckor sedan och åtgärder vidtogs omedelbart för att säkra upp området runt detta. När arbetet just hade påbörjats upptäcktes dock fler tecken på att något inte stod rätt till.
Man kunde då konstatera att det var en gammal kulvert, som var orsaken till att marken rämnat. Kulverten tillhörde den gamla kraftstationen, som stod vid Masugnen och var i bruk fram till 80-talets början, då den nuvarande kraftstationen ett stenkast uppströms kom att ersätta den gamla.
– Det vi gör nu, är att gräva upp kulverten och säkra den. Det görs från det gamla intaget vid bron och hela vägen ner, så att hela kulverten säkras upp, berättar Jesper Almlöf, som är projektsamordnare på FALAB/LIBO.
Man uppskattar grovt att hela kulvertens längd är uppemot 200 meter. Den första delen, som tog in vatten till kraftstationens turbinanläggning, sträcker sig från bron och cirka 100 meter ner till den plats där stationen stod. Resterande cirka 100 meter av kulverten, förde vattnet bort från stationen och tillbaka ut i ån igen.
Det är idag oklart hur omfattande detta arbete blir och man kan därför inte med säkerhet säga hur lång tid det kommer att ta att säkra upp hela den aktuella sträckan.
Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige. För första gången skickas röstkorten digitalt till alla väljare som har en digital brevlåda.
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar sedan. Häng med!
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.