Just nu pågår arbetet med att säkra upp marken runt Masugnen i Lindesberg, där man nyligen upptäckte att ett så kallat slukhål uppstått. Enligt uppgift från fastighetsbolaget FALAB, skall hålet ha varit minst sex meter djupt och orsakats av en kvarlämnad kulvert som tillhörde den gamla kraftstationen som fanns här förr i tiden.
Slukhålet upptäcktes redan för ett par veckor sedan och åtgärder vidtogs omedelbart för att säkra upp området runt detta. När arbetet just hade påbörjats upptäcktes dock fler tecken på att något inte stod rätt till.
Man kunde då konstatera att det var en gammal kulvert, som var orsaken till att marken rämnat. Kulverten tillhörde den gamla kraftstationen, som stod vid Masugnen och var i bruk fram till 80-talets början, då den nuvarande kraftstationen ett stenkast uppströms kom att ersätta den gamla.
– Det vi gör nu, är att gräva upp kulverten och säkra den. Det görs från det gamla intaget vid bron och hela vägen ner, så att hela kulverten säkras upp, berättar Jesper Almlöf, som är projektsamordnare på FALAB/LIBO.
Man uppskattar grovt att hela kulvertens längd är uppemot 200 meter. Den första delen, som tog in vatten till kraftstationens turbinanläggning, sträcker sig från bron och cirka 100 meter ner till den plats där stationen stod. Resterande cirka 100 meter av kulverten, förde vattnet bort från stationen och tillbaka ut i ån igen.
Det är idag oklart hur omfattande detta arbete blir och man kan därför inte med säkerhet säga hur lång tid det kommer att ta att säkra upp hela den aktuella sträckan.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.