Vid Vedevågs herrgård pågår en mysig julmarknad. Den har alldeles nyss börjat, men besökarna strömmar ständigt till och utbudet är varierat.- Det är roligt att det kan arrangeras, säger Mia Johansson.
Himlen är blå och solen har påbörjat sin vandring nedåt, december bjuder på en bitande kyla men än så länge ingen snö. Vid Vedevågs herrgård är årets julmarknad i full gång och här har man passat på att ha den lite senare på dagen, mellan klockan 14-17. Så när skymningen faller på syns ljusdekorationerna ännu tydligare och stämningen höjs till tusen.
– Det är lokala producenter som ställer ut och säljer. Det kommer att bli mysigt när det mörknar, det är dessutom mysigare att vi får vara här vid herrgården i år också, berättar Mia Johansson som tillsammans med Helena Hansson arrangerat dagens julmarknad. Helena tillägger:
– Ja, att vi blev inbjudna hit till deras privata hem, det är jättemysigt och blev riktigt bra!
De började planera marknaden redan i augusti och började söka efter knallar som ville deltaga. Flera kände till det från förra året och tackade således ja även i år. Det är tjugofem knallar, inklusive utställare i ett gammaldags uthus samt de julklädda hästarna Lilleman och Tyfon, som Ing-Marie och Milma kommit dit med för att erbjuda barnen ponnyridning. Och uppslutningen är omfattande, det strömmar ständigt till nya besökare.
– Det var folk här redan klockan ett och ville köpa julgranar, säger Helena och skrattar.
Siw Wallberg, Swala Smycken, säljer smycken som är återbrukade av gammaldags kaffeskedar, en och annan sockertång, som förvandlas till tjusiga ringar, armband och hängen.
– Det är sådant som man bara har ligger och skräpar i byrålådan, berättar Siw.
Den Globala Konstgruppen, som de kallar sig, är där och ställer ut sina akvarellmålningar. Margita Damström, som i samarbete med Arbetarnas bildningsförbund, är cirkelledare för gruppen och har tidigare jobbat många år som lärare. I gruppen är det svenska språket det primära som man undervisar, men de har också konstföreläsningar och man får även själv prova på att måla akvarell. Gruppen består av nio till tio stycken olika nationaliteter, men den största delen härstammar från Syrien.
– De har varit med om så mycket fruktansvärda saker, men när de målar kommer de bortom allt det och blir att må så himla bra. Det är fantastiskt att se, jag och min man Åke älskar det här, säger Margita.
Alla i gruppen är asylsökande och Margita vill poängtera att samarbetet med både ABF och migrationsverket har fungerat klanderfritt.
– Cheferna på migrationsverket i Lindesberg är helt underbara. Vi har aldrig mött något negativt, de har istället varit väldigt positiva, ja, de är toppen!
När vintern passerat och våren gör entré, ska gruppen få möjlighet att fiska. Genom ekonomiskt bidrag från LIONS ska de köpa utrustning och fiskekort, något de ser fram emot mycket. Och idag medverkar de på marknaden, visar upp och säljer sina tavlor där pengarna ska gå till en stundande julfest.
– Jag vill verkligen lyfta fram dessa fantastiska människor som positivt, och inte så negativt som de kommit att framställas, säger Margita.
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
Det planeras för ett nytt vatten- och reningsverk i Lindesberg. Byggstarten för den nya anläggningen är beräknad till 2027. Eftersom verksamheten är avgiftsfinansierad kommer kostnaden att belasta brukarna, vilket innebär höjda avgifter för vatten och avlopp för Lindesbergarna.
– Det är de som nyttjar avloppstjänsterna och vattentjänsterna som får betala, säger Ola Westin, chef på Samhällsbyggnadsförvaltningen Bergslagen, till Sveriges Radio P4 Örebro.
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför har jag sedan en längre tid tillbaka alltid kamerautrustningen med mig. Nu tänkte jag passa på att dela med mig av ett par bilder som nyligen tagits under dessa turer till och från min arbetsplats.
Med start i mars blir tidigare Mötesplats Linden i Lindesberg en del av Höjdpunkten, en verksamhet som riktar sig till alla seniorer i kommunen. Två gånger i veckan ordnas träffar med fika och aktiviteter i Lindesberg, Frövi och Storå, som en fritidsgård för invånare från 65 år och uppåt.
– Förhoppningen är att skapa en gemenskap som blir höjdpunkten på veckan för kommunens seniorer, säger Elene Jirvelius, processledare för Nära vård på Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.