Vid Vedevågs herrgård pågår en mysig julmarknad. Den har alldeles nyss börjat, men besökarna strömmar ständigt till och utbudet är varierat.- Det är roligt att det kan arrangeras, säger Mia Johansson.
Himlen är blå och solen har påbörjat sin vandring nedåt, december bjuder på en bitande kyla men än så länge ingen snö. Vid Vedevågs herrgård är årets julmarknad i full gång och här har man passat på att ha den lite senare på dagen, mellan klockan 14-17. Så när skymningen faller på syns ljusdekorationerna ännu tydligare och stämningen höjs till tusen.
– Det är lokala producenter som ställer ut och säljer. Det kommer att bli mysigt när det mörknar, det är dessutom mysigare att vi får vara här vid herrgården i år också, berättar Mia Johansson som tillsammans med Helena Hansson arrangerat dagens julmarknad. Helena tillägger:
– Ja, att vi blev inbjudna hit till deras privata hem, det är jättemysigt och blev riktigt bra!
De började planera marknaden redan i augusti och började söka efter knallar som ville deltaga. Flera kände till det från förra året och tackade således ja även i år. Det är tjugofem knallar, inklusive utställare i ett gammaldags uthus samt de julklädda hästarna Lilleman och Tyfon, som Ing-Marie och Milma kommit dit med för att erbjuda barnen ponnyridning. Och uppslutningen är omfattande, det strömmar ständigt till nya besökare.
– Det var folk här redan klockan ett och ville köpa julgranar, säger Helena och skrattar.
Siw Wallberg, Swala Smycken, säljer smycken som är återbrukade av gammaldags kaffeskedar, en och annan sockertång, som förvandlas till tjusiga ringar, armband och hängen.
– Det är sådant som man bara har ligger och skräpar i byrålådan, berättar Siw.
Den Globala Konstgruppen, som de kallar sig, är där och ställer ut sina akvarellmålningar. Margita Damström, som i samarbete med Arbetarnas bildningsförbund, är cirkelledare för gruppen och har tidigare jobbat många år som lärare. I gruppen är det svenska språket det primära som man undervisar, men de har också konstföreläsningar och man får även själv prova på att måla akvarell. Gruppen består av nio till tio stycken olika nationaliteter, men den största delen härstammar från Syrien.
– De har varit med om så mycket fruktansvärda saker, men när de målar kommer de bortom allt det och blir att må så himla bra. Det är fantastiskt att se, jag och min man Åke älskar det här, säger Margita.
Alla i gruppen är asylsökande och Margita vill poängtera att samarbetet med både ABF och migrationsverket har fungerat klanderfritt.
– Cheferna på migrationsverket i Lindesberg är helt underbara. Vi har aldrig mött något negativt, de har istället varit väldigt positiva, ja, de är toppen!
När vintern passerat och våren gör entré, ska gruppen få möjlighet att fiska. Genom ekonomiskt bidrag från LIONS ska de köpa utrustning och fiskekort, något de ser fram emot mycket. Och idag medverkar de på marknaden, visar upp och säljer sina tavlor där pengarna ska gå till en stundande julfest.
– Jag vill verkligen lyfta fram dessa fantastiska människor som positivt, och inte så negativt som de kommit att framställas, säger Margita.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.