Vid Vedevågs herrgård pågår en mysig julmarknad. Den har alldeles nyss börjat, men besökarna strömmar ständigt till och utbudet är varierat.- Det är roligt att det kan arrangeras, säger Mia Johansson.
Himlen är blå och solen har påbörjat sin vandring nedåt, december bjuder på en bitande kyla men än så länge ingen snö. Vid Vedevågs herrgård är årets julmarknad i full gång och här har man passat på att ha den lite senare på dagen, mellan klockan 14-17. Så när skymningen faller på syns ljusdekorationerna ännu tydligare och stämningen höjs till tusen.
– Det är lokala producenter som ställer ut och säljer. Det kommer att bli mysigt när det mörknar, det är dessutom mysigare att vi får vara här vid herrgården i år också, berättar Mia Johansson som tillsammans med Helena Hansson arrangerat dagens julmarknad. Helena tillägger:
– Ja, att vi blev inbjudna hit till deras privata hem, det är jättemysigt och blev riktigt bra!
De började planera marknaden redan i augusti och började söka efter knallar som ville deltaga. Flera kände till det från förra året och tackade således ja även i år. Det är tjugofem knallar, inklusive utställare i ett gammaldags uthus samt de julklädda hästarna Lilleman och Tyfon, som Ing-Marie och Milma kommit dit med för att erbjuda barnen ponnyridning. Och uppslutningen är omfattande, det strömmar ständigt till nya besökare.
– Det var folk här redan klockan ett och ville köpa julgranar, säger Helena och skrattar.
Siw Wallberg, Swala Smycken, säljer smycken som är återbrukade av gammaldags kaffeskedar, en och annan sockertång, som förvandlas till tjusiga ringar, armband och hängen.
– Det är sådant som man bara har ligger och skräpar i byrålådan, berättar Siw.
Den Globala Konstgruppen, som de kallar sig, är där och ställer ut sina akvarellmålningar. Margita Damström, som i samarbete med Arbetarnas bildningsförbund, är cirkelledare för gruppen och har tidigare jobbat många år som lärare. I gruppen är det svenska språket det primära som man undervisar, men de har också konstföreläsningar och man får även själv prova på att måla akvarell. Gruppen består av nio till tio stycken olika nationaliteter, men den största delen härstammar från Syrien.
– De har varit med om så mycket fruktansvärda saker, men när de målar kommer de bortom allt det och blir att må så himla bra. Det är fantastiskt att se, jag och min man Åke älskar det här, säger Margita.
Alla i gruppen är asylsökande och Margita vill poängtera att samarbetet med både ABF och migrationsverket har fungerat klanderfritt.
– Cheferna på migrationsverket i Lindesberg är helt underbara. Vi har aldrig mött något negativt, de har istället varit väldigt positiva, ja, de är toppen!
När vintern passerat och våren gör entré, ska gruppen få möjlighet att fiska. Genom ekonomiskt bidrag från LIONS ska de köpa utrustning och fiskekort, något de ser fram emot mycket. Och idag medverkar de på marknaden, visar upp och säljer sina tavlor där pengarna ska gå till en stundande julfest.
– Jag vill verkligen lyfta fram dessa fantastiska människor som positivt, och inte så negativt som de kommit att framställas, säger Margita.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.