Världens antagligen första barnvagnsdemonstration kan man spåra tillbaka i tiden till år 1937, och dessa engagemang fortsätter att hålla i sig än idag, 79 år senare. Barnvagnsmarschen, en marsch mot mödradödligheten, anordnas runtom i Sverige, så också i Lindesberg.
– Alla har rätt att överleva både sin graviditet och förlossning!, kommenterar Mikaela Haglund, en av stans initiativtagare.
Det är en grå och snöblaskande lördagsförmiddag som unga kvinnor, och även en och annan pappa, samlats vid Lindeskolans parkering tillsammans med sina barn och barnvagnar. Flera av barnvagnarna har klätts med ett färgsprakande överdrag med texten ”Barnvagnsmarschen” tryckt över hela alltihop. Barnvagnsmarschen anordnas på många olika platser i Sverige, och här i Lindesberg är det Mikaela Haglund, Josefin Erlandsson och Angelica Skålberg som tagit initiativet och fixat den lokala aktiviteten genom att skapa ett Facebookevenemang där alla intresserade kunnat ta del om informationen och anmält sig.
– Jag såg det när det kom upp på nätet, men jag har hört talas om det förut. Det här är en väldigt viktig sak att ta upp, säger Mikaela.
Initiativtagare. Fr. v: Angelica Skålberg, Mikaela Haglund och Josefin Erlandsson. Foto: Ida Lindkvist
Den här viktiga saken som Mikaela nämner är Barnvagnsmarschens syfte: att stoppa mödradödligheten, en dödlighet som
Foto: Ida Lindkvist
är alldeles för stor och påtaglig. Enligt RFSU dör varje dag fler än 800 000 kvinnor av den enkla anledningen att de blivit gravida. Det behöver inte enbart vara själva förlossningen som orsakar dödsfall, utan även då olika komplikationer kring graviditeten eventuellt uppstår, och dessa dödsfall beräknas vara 303 000 varje år. 99% av de här kvinnorna är bosatta i fattiga länder. Varje år utförs dessutom över 20 miljoner osäkra aborter, vilket resulterar i att 47 000 kvinnor förlorar sitt liv. Rädda Barnen har konstaterat att det i dagsläget saknas 350 000 utbildade barnmorskor.
I samband med Barnvagnsmarschen ställer RFSU krav på regeringen, och i år lyder dessa likt följande:
”Vi kräver att Sveriges feministiska regering driver på så att de globala målen om jämställdhet och hälsa uppfylls. Regeringen måste visa internationellt ledarskap genom att stå upp för allas rätt att bestämma över sin egen kropp och sexualitet. Då behövs: preventivmedel och rådgivning. Förlossningsvård. Säkra och lagliga aborter. Sexualundervisning”.
Några minuter innan avgång har närmare ett tjugotal slutit upp för att marschera med. Barnvagnar med förare kommer att
Foto: Ida Lindkvist
följa strandpromenaden till Sundsbron, för att sedan knalla Kungsgatan tillbaka. I barnvagnarna ligger bevisen på att många graviditeter och förlossningar fått ett lyckligt slut, vilket kan göra det lätt att glömma hur illa det kan gå om man inte får tillgång till rätt vård och hjälp. Men Mikaela är medveten om vad utgången kan bli utan den hjälpen.
– Jag hade två stycken komplicerade förlossningar, utan hjälp hade jag inte stått här idag. Så jag kan verkligen relatera till det här själv, berättar Mikaela.
– Det är viktigt att alla får hjälp, alla har rätt att överleva både sin graviditet och förlossning!
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm ”Tyst faller snön” får världspremiär på Göteborg Film Festival, som drar igång den 23 januari. Filmen är uttagen till programsektionen Nordic Light, som lyfter aktuella långfilmer från Norden, och tävlar även om Angelospriset, som årligen delas ut av Svenska kyrkan.
– Vi ser fram emot att visa filmen och möta publiken i Göteborg. Det känns väldigt fint att få medverka på festivalen igen, säger regissören Malin Dahl.
INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest. Individernas och familjernas ekonomi får stor uppmärksamhet i valtider. Löften om lägre skatter är populära. Där finns röster att vinna.
Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, JO, för hanteringen i samband med ett överklagande av ett beslut om ekonomiskt bistånd. Bland annat ska en handläggare använt sin personliga Swish-app för att kontrollera en uppgift, något som saknade rättsliga grunder. JO konstaterar att nämndens hantering av överklagandet har brustit på flera sätt och nämnden kritiseras för det.
Många drabbade av vattenläcka i Storå
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
Vid 19-tiden på onsdagskvällen inträffade en singelolycka med lastbil på riksväg 50 strax norr om Fornaboda – vid Hällabacken. Inga personskador har rapporterats i samband med händelsen – dock flaggar Trafikverket för att bärgningsarbetet kommer få mycket stor påverkan på trafiken längs vägsträckan.
– Den står inte trafikfarligt, men det kommer naturligtvis att bli störningar i samband med att lastbilen skall bärgas, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Den åttaåriga valacken Certainly (Inringad i rött) går i mål som trea, vilket även är Fornabodatränaren Jimmi Ehlers första placering på fransk mark. Den franska hästen Hippie du Breil vann loppet med bara en tiondel före Certainly. Foto: Skärmdump från Atg Live/Equidia Pro
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.