Världens antagligen första barnvagnsdemonstration kan man spåra tillbaka i tiden till år 1937, och dessa engagemang fortsätter att hålla i sig än idag, 79 år senare. Barnvagnsmarschen, en marsch mot mödradödligheten, anordnas runtom i Sverige, så också i Lindesberg.
– Alla har rätt att överleva både sin graviditet och förlossning!, kommenterar Mikaela Haglund, en av stans initiativtagare.
Det är en grå och snöblaskande lördagsförmiddag som unga kvinnor, och även en och annan pappa, samlats vid Lindeskolans parkering tillsammans med sina barn och barnvagnar. Flera av barnvagnarna har klätts med ett färgsprakande överdrag med texten ”Barnvagnsmarschen” tryckt över hela alltihop. Barnvagnsmarschen anordnas på många olika platser i Sverige, och här i Lindesberg är det Mikaela Haglund, Josefin Erlandsson och Angelica Skålberg som tagit initiativet och fixat den lokala aktiviteten genom att skapa ett Facebookevenemang där alla intresserade kunnat ta del om informationen och anmält sig.
– Jag såg det när det kom upp på nätet, men jag har hört talas om det förut. Det här är en väldigt viktig sak att ta upp, säger Mikaela.
Initiativtagare. Fr. v: Angelica Skålberg, Mikaela Haglund och Josefin Erlandsson. Foto: Ida Lindkvist
Den här viktiga saken som Mikaela nämner är Barnvagnsmarschens syfte: att stoppa mödradödligheten, en dödlighet som
Foto: Ida Lindkvist
är alldeles för stor och påtaglig. Enligt RFSU dör varje dag fler än 800 000 kvinnor av den enkla anledningen att de blivit gravida. Det behöver inte enbart vara själva förlossningen som orsakar dödsfall, utan även då olika komplikationer kring graviditeten eventuellt uppstår, och dessa dödsfall beräknas vara 303 000 varje år. 99% av de här kvinnorna är bosatta i fattiga länder. Varje år utförs dessutom över 20 miljoner osäkra aborter, vilket resulterar i att 47 000 kvinnor förlorar sitt liv. Rädda Barnen har konstaterat att det i dagsläget saknas 350 000 utbildade barnmorskor.
I samband med Barnvagnsmarschen ställer RFSU krav på regeringen, och i år lyder dessa likt följande:
”Vi kräver att Sveriges feministiska regering driver på så att de globala målen om jämställdhet och hälsa uppfylls. Regeringen måste visa internationellt ledarskap genom att stå upp för allas rätt att bestämma över sin egen kropp och sexualitet. Då behövs: preventivmedel och rådgivning. Förlossningsvård. Säkra och lagliga aborter. Sexualundervisning”.
Några minuter innan avgång har närmare ett tjugotal slutit upp för att marschera med. Barnvagnar med förare kommer att
Foto: Ida Lindkvist
följa strandpromenaden till Sundsbron, för att sedan knalla Kungsgatan tillbaka. I barnvagnarna ligger bevisen på att många graviditeter och förlossningar fått ett lyckligt slut, vilket kan göra det lätt att glömma hur illa det kan gå om man inte får tillgång till rätt vård och hjälp. Men Mikaela är medveten om vad utgången kan bli utan den hjälpen.
– Jag hade två stycken komplicerade förlossningar, utan hjälp hade jag inte stått här idag. Så jag kan verkligen relatera till det här själv, berättar Mikaela.
– Det är viktigt att alla får hjälp, alla har rätt att överleva både sin graviditet och förlossning!
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
IK Bolton hade full koll på LIF Lindesbergs lagkapten, Elin Nilsson, genom större delen av matchen. Ändå fick hon in två bollar i målet när LIF-damerna vinner lördagens match med 23-17. Foto: Timmy Lundegård
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. När den först presenterades saknades avgörande information. Man efterfrågade en analys av omvänd skolskjuts, en prövning av justerade upptagningsområden och förslag på hur riktad profilering skulle kunna stärka skolans attraktionskraft. Dessutom saknades beräkningar och underlag för ett kompensationspaket för Vedevåg – något som borde ha varit en självklar del från början.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
Förd till sjukhus efter brand på äldreboende
En person fick på onsdagskvällen föras till sjukhus med ambulans sedan vederbörande inandats brandrök i samband med en incident på ett ä...
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Mikael Stark, Leif Carlsson, Mikael Enström och William Flormo från Lions Club Storå överlämnade en rejäl summa till diakon Susanne Lindblom. Foto: Linde bergslags församling
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande julhelgen. Årets gåva är den största i klubbens historia och kommer väl till pass då allt fler söker stöd från församlingen – inte minst i juletider.
– Det är en gåva som betyder otroligt mycket för de utsatta familjer som bor här i området och som inte har mat för dagen, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.