Världens antagligen första barnvagnsdemonstration kan man spåra tillbaka i tiden till år 1937, och dessa engagemang fortsätter att hålla i sig än idag, 79 år senare. Barnvagnsmarschen, en marsch mot mödradödligheten, anordnas runtom i Sverige, så också i Lindesberg.
– Alla har rätt att överleva både sin graviditet och förlossning!, kommenterar Mikaela Haglund, en av stans initiativtagare.
Det är en grå och snöblaskande lördagsförmiddag som unga kvinnor, och även en och annan pappa, samlats vid Lindeskolans parkering tillsammans med sina barn och barnvagnar. Flera av barnvagnarna har klätts med ett färgsprakande överdrag med texten ”Barnvagnsmarschen” tryckt över hela alltihop. Barnvagnsmarschen anordnas på många olika platser i Sverige, och här i Lindesberg är det Mikaela Haglund, Josefin Erlandsson och Angelica Skålberg som tagit initiativet och fixat den lokala aktiviteten genom att skapa ett Facebookevenemang där alla intresserade kunnat ta del om informationen och anmält sig.
– Jag såg det när det kom upp på nätet, men jag har hört talas om det förut. Det här är en väldigt viktig sak att ta upp, säger Mikaela.
Initiativtagare. Fr. v: Angelica Skålberg, Mikaela Haglund och Josefin Erlandsson. Foto: Ida Lindkvist
Den här viktiga saken som Mikaela nämner är Barnvagnsmarschens syfte: att stoppa mödradödligheten, en dödlighet som
Foto: Ida Lindkvist
är alldeles för stor och påtaglig. Enligt RFSU dör varje dag fler än 800 000 kvinnor av den enkla anledningen att de blivit gravida. Det behöver inte enbart vara själva förlossningen som orsakar dödsfall, utan även då olika komplikationer kring graviditeten eventuellt uppstår, och dessa dödsfall beräknas vara 303 000 varje år. 99% av de här kvinnorna är bosatta i fattiga länder. Varje år utförs dessutom över 20 miljoner osäkra aborter, vilket resulterar i att 47 000 kvinnor förlorar sitt liv. Rädda Barnen har konstaterat att det i dagsläget saknas 350 000 utbildade barnmorskor.
I samband med Barnvagnsmarschen ställer RFSU krav på regeringen, och i år lyder dessa likt följande:
”Vi kräver att Sveriges feministiska regering driver på så att de globala målen om jämställdhet och hälsa uppfylls. Regeringen måste visa internationellt ledarskap genom att stå upp för allas rätt att bestämma över sin egen kropp och sexualitet. Då behövs: preventivmedel och rådgivning. Förlossningsvård. Säkra och lagliga aborter. Sexualundervisning”.
Några minuter innan avgång har närmare ett tjugotal slutit upp för att marschera med. Barnvagnar med förare kommer att
Foto: Ida Lindkvist
följa strandpromenaden till Sundsbron, för att sedan knalla Kungsgatan tillbaka. I barnvagnarna ligger bevisen på att många graviditeter och förlossningar fått ett lyckligt slut, vilket kan göra det lätt att glömma hur illa det kan gå om man inte får tillgång till rätt vård och hjälp. Men Mikaela är medveten om vad utgången kan bli utan den hjälpen.
– Jag hade två stycken komplicerade förlossningar, utan hjälp hade jag inte stått här idag. Så jag kan verkligen relatera till det här själv, berättar Mikaela.
– Det är viktigt att alla får hjälp, alla har rätt att överleva både sin graviditet och förlossning!
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf är duon bakom Göransonska. Foto: Camilla Lagerman
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Då öppnar Jem & Fix: ”Faller sig naturligt”
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
- Att ...
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
FotoFredag: Svamptider
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp...
Se när skolbarnen blev pizzabagare för en dag
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på ...