Efter Idol och melodifestivalen, nu är det dags för Martin Almgren att ta sig an nästa utmaning. Med premiär under hösten axlar han rollen som den levnadsglade Broder Tuck i musikalen om Robin Hood.
”Robin Hood – the musical” ger sig ut på Sverigeturné med start den 27 oktober i Stockholm, och i rollen som Robin Hoods kumpan, den glade munken Broder Tuck, får vi se Lindesbergsidolen Martin Almgren.
– När jag fick förfrågan blev jag lite förvånad, jag har ju aldrig gjort något sådant här innan! Men samtidigt kände jag att jag måste prova när jag får chansen, berättar Martin och fortsätter:
– På audition var jag så fruktansvärt nervös, det var mycket värre än både Idol och Mello, och jag sumpade faktiskt en replik så jag trodde att det var kört. Men sedan ringde de samma kväll och talade om att jag fick rollen.
I övriga roller ser vi bland annat musikalartisten Patrik Martinsson och skådespelaren Joakim Nätterqvist, som kanske mest är känd som korsriddaren ”Arn”.
– Är inte det där HAN var det första jag tänkte när jag såg honom, säger Martin med ett rungande skratt.
Allt material till musikalen är nyskrivet, för manus och regi står Robert Dröse och Anna Norberg producerar.
– Det blir en egen tolkning av Broder Tuck, han är ju levnadsglad och gillar öl så de tyckte nog att jag passade, skrattar Martin och fortsätter:
– Det är väldigt coolt att få göra en sådan stor grej som första roll, det är ju en riktigt stor produktion! Det ska bli fränt att få testa på det här!
Men innan han ställer sig på musikalscenen ska han släppa ny musik, något som han siktar på att göra under slutet av våren.
– Jag skrev massor under ca fyra månader och det blir som en förlängning av ”A bitter lullaby”, säger han.
27 oktober är det premiär för ”Robin Hood – the musical” på Stockholm Waterfront, sedan följer en ca fyra månader lång Sverige turné med stopp i bland annat Örebro.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och Guldsmedshyttan.
– Vi har en person gripen som nu kommer att höras, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.