Efter Idol och melodifestivalen, nu är det dags för Martin Almgren att ta sig an nästa utmaning. Med premiär under hösten axlar han rollen som den levnadsglade Broder Tuck i musikalen om Robin Hood.
”Robin Hood – the musical” ger sig ut på Sverigeturné med start den 27 oktober i Stockholm, och i rollen som Robin Hoods kumpan, den glade munken Broder Tuck, får vi se Lindesbergsidolen Martin Almgren.
– När jag fick förfrågan blev jag lite förvånad, jag har ju aldrig gjort något sådant här innan! Men samtidigt kände jag att jag måste prova när jag får chansen, berättar Martin och fortsätter:
– På audition var jag så fruktansvärt nervös, det var mycket värre än både Idol och Mello, och jag sumpade faktiskt en replik så jag trodde att det var kört. Men sedan ringde de samma kväll och talade om att jag fick rollen.
I övriga roller ser vi bland annat musikalartisten Patrik Martinsson och skådespelaren Joakim Nätterqvist, som kanske mest är känd som korsriddaren ”Arn”.
– Är inte det där HAN var det första jag tänkte när jag såg honom, säger Martin med ett rungande skratt.
Allt material till musikalen är nyskrivet, för manus och regi står Robert Dröse och Anna Norberg producerar.
– Det blir en egen tolkning av Broder Tuck, han är ju levnadsglad och gillar öl så de tyckte nog att jag passade, skrattar Martin och fortsätter:
– Det är väldigt coolt att få göra en sådan stor grej som första roll, det är ju en riktigt stor produktion! Det ska bli fränt att få testa på det här!
Men innan han ställer sig på musikalscenen ska han släppa ny musik, något som han siktar på att göra under slutet av våren.
– Jag skrev massor under ca fyra månader och det blir som en förlängning av ”A bitter lullaby”, säger han.
27 oktober är det premiär för ”Robin Hood – the musical” på Stockholm Waterfront, sedan följer en ca fyra månader lång Sverige turné med stopp i bland annat Örebro.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter en stark valrörelse. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.