Efter Idol och melodifestivalen, nu är det dags för Martin Almgren att ta sig an nästa utmaning. Med premiär under hösten axlar han rollen som den levnadsglade Broder Tuck i musikalen om Robin Hood.
”Robin Hood – the musical” ger sig ut på Sverigeturné med start den 27 oktober i Stockholm, och i rollen som Robin Hoods kumpan, den glade munken Broder Tuck, får vi se Lindesbergsidolen Martin Almgren.
– När jag fick förfrågan blev jag lite förvånad, jag har ju aldrig gjort något sådant här innan! Men samtidigt kände jag att jag måste prova när jag får chansen, berättar Martin och fortsätter:
– På audition var jag så fruktansvärt nervös, det var mycket värre än både Idol och Mello, och jag sumpade faktiskt en replik så jag trodde att det var kört. Men sedan ringde de samma kväll och talade om att jag fick rollen.
I övriga roller ser vi bland annat musikalartisten Patrik Martinsson och skådespelaren Joakim Nätterqvist, som kanske mest är känd som korsriddaren ”Arn”.
– Är inte det där HAN var det första jag tänkte när jag såg honom, säger Martin med ett rungande skratt.
Allt material till musikalen är nyskrivet, för manus och regi står Robert Dröse och Anna Norberg producerar.
– Det blir en egen tolkning av Broder Tuck, han är ju levnadsglad och gillar öl så de tyckte nog att jag passade, skrattar Martin och fortsätter:
– Det är väldigt coolt att få göra en sådan stor grej som första roll, det är ju en riktigt stor produktion! Det ska bli fränt att få testa på det här!
Men innan han ställer sig på musikalscenen ska han släppa ny musik, något som han siktar på att göra under slutet av våren.
– Jag skrev massor under ca fyra månader och det blir som en förlängning av ”A bitter lullaby”, säger han.
27 oktober är det premiär för ”Robin Hood – the musical” på Stockholm Waterfront, sedan följer en ca fyra månader lång Sverige turné med stopp i bland annat Örebro.
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför har jag sedan en längre tid tillbaka alltid kamerautrustningen med mig. Nu tänkte jag passa på att dela med mig av ett par bilder som nyligen tagits under dessa turer till och från min arbetsplats.
Byggstarten för det planerade bostadsprojektet med 69 lägenheter i Rådhuskvarteret var planerad till maj 2025. På grund av ett överklagande har projektet blivit försenat och beslutet vilar nu hos Mark- och miljödomstolen. På det kommunala fastighetsbolaget finns ändå goda förhoppningar om att snart kunna sätta spaden i marken.
– Vi står startklara med entreprenörer så fort vi får besked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.