Ikväll livesändes den fjärde och sista kvalomgången i Idol, och först ut var Martin Almgren. Imorgon kommer kvalfinalen att gå av stapeln, och frågan som de allra flesta lindesbergare spänt väntade att få svar på: skulle Almgren ta sig dit?
– Jag mår bra efter omständigheterna, sa en märkbart nervös Martin Almgren till Idols programledare Pär Lernström innan han skulle få ta sig an scenen.
– Det är ganska sjukt hur fort det kan gå i svängarna. Jag har aldrig varit mer redo!, tillade Martin.
Lernström drar en snabb repris om hur lindesbergaren började i Åmål för att sedan ta sig hela vägen till det livesända kvalet.
– Mannen med det röda skägget visade sig vara ett fynd, sa Lernström.
Inför Idoljury, publik och tusentals tv-tittare rev Almgren av ”Fat Bottomed Girls” av Queen. Väl bakom mikrofonen fanns det inte en skymt av någon nervositet, Almgren är som gjord för att stå där.
Efteråt var juryns meningar delade.
– Det var endimensionellt, hans röst försvann i brölet, menade Alexander Bard.
– Det verkar som att Bard har glömt sin hörapparat hemma. Du har en grym röst, shit vad du sjunger bra!, berömde Laila.
– Jag hade velat sett dig i ett annat forum, något som stuckit ut. Du kan sjunga rock ’n roll och det hör hela svenska folket, var Bagges mening.
Efter de andra fyra deltagarnas framträdande återstod röstning och en timmes Idoluppehåll. Under tiden gick telefonerna hett runtom i Lindesberg, och i Facebookgruppen ”Vi som röstar på Martin i Idol 2015”, vars medlemsantal passerat 5100, haglar kommentarerna in. Någon berömmer Martins otroliga musikalitet och har röstat över 30 gånger, några andra sitter utomlands och stöttar efter bästa förmåga. Att Martin vunnit folkets kärlek, det råder det inte någon tvekan om.
Och så slog klockan 22.00 och inom de närmsta fyra minuterna skulle fem bli två. Bagge tippar, med hjärtat, att Martin ska gå vidare tills imorgon. Första man klar för final ÄR MARTIN ALMGREN!
Martin Almgren från Lindesberg är vidare till kvalfinal! Imorgon avgörs det vilka som blir topp-tolv!
Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.
Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med hösten 2026. Skolans elever har dock inte gett upp kampen, tvärtom. Nu startar man en kampanj för att visa vad skolan betyder för dem, och vad man går miste om vid en nerläggning.
– Om skolan försvinner finns det inget Vedevåg kvar, säger Vintra Arvidsson.
Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert tillsammans med Vox Cantare och Linde Symphonic Band i Lindeskolans Aula. I samband med detta tänder Lindesbergs Rotaryklubb cirka 350 marschaller som kommer lysa upp vägen från Lindeskolans Aula längs med strandpromenaden, som en del i deras insamling till det krigsdrabbade Ukraina.
– Vi tänder dem för alla människor i Ukraina som behöver vårt stöd, berättar Anders Svensson från Rotaryklubben.
Örebros sommarutställning OpenArt firar tioårsjubileum och bjuder nu in fem gästkommuner att delta 2026 – och Lindesbergs kommun är en av dessa. På Kulturenheten är man sprudlande glada över att äntligen få vara en del av Skandinaviens största konstutställning, som hålls 13 juni till 6 september, och ser fram emot en konstsommar utöver det vanliga.
– Nu hoppas vi att fler vill kroka arm med oss för att locka folk till Lindesberg. Vi vill att det blir en riktigt härlig sommar, säger Sara Sporre.
Torsdagen den 18 december klockan 14.00 sker den officiella invigningen av Lindesbergs senaste konstverk, Fallen Rocks, som har funnit sin plats på grönområdet vid Strandpromenaden bakom badhuset. Konstverket består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint, och är skapat av den danska konstnären Veronika Geiger.
INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, och med det växer också behovet av trygga, tillgängliga och socialt inriktade boendeformer. Trygghetsboende – en boendeform som i dag finns i nästan hälften av Sveriges kommuner – borde vara en självklarhet även här. Att Lindesberg år 2025 fortfarande saknar ett enda trygghetsboende är inte bara olyckligt. Det är ett politiskt misslyckande.