Ikväll livesändes den fjärde och sista kvalomgången i Idol, och först ut var Martin Almgren. Imorgon kommer kvalfinalen att gå av stapeln, och frågan som de allra flesta lindesbergare spänt väntade att få svar på: skulle Almgren ta sig dit?
– Jag mår bra efter omständigheterna, sa en märkbart nervös Martin Almgren till Idols programledare Pär Lernström innan han skulle få ta sig an scenen.
– Det är ganska sjukt hur fort det kan gå i svängarna. Jag har aldrig varit mer redo!, tillade Martin.
Lernström drar en snabb repris om hur lindesbergaren började i Åmål för att sedan ta sig hela vägen till det livesända kvalet.
– Mannen med det röda skägget visade sig vara ett fynd, sa Lernström.
Inför Idoljury, publik och tusentals tv-tittare rev Almgren av ”Fat Bottomed Girls” av Queen. Väl bakom mikrofonen fanns det inte en skymt av någon nervositet, Almgren är som gjord för att stå där.
Efteråt var juryns meningar delade.
– Det var endimensionellt, hans röst försvann i brölet, menade Alexander Bard.
– Det verkar som att Bard har glömt sin hörapparat hemma. Du har en grym röst, shit vad du sjunger bra!, berömde Laila.
– Jag hade velat sett dig i ett annat forum, något som stuckit ut. Du kan sjunga rock ’n roll och det hör hela svenska folket, var Bagges mening.
Efter de andra fyra deltagarnas framträdande återstod röstning och en timmes Idoluppehåll. Under tiden gick telefonerna hett runtom i Lindesberg, och i Facebookgruppen ”Vi som röstar på Martin i Idol 2015”, vars medlemsantal passerat 5100, haglar kommentarerna in. Någon berömmer Martins otroliga musikalitet och har röstat över 30 gånger, några andra sitter utomlands och stöttar efter bästa förmåga. Att Martin vunnit folkets kärlek, det råder det inte någon tvekan om.
Och så slog klockan 22.00 och inom de närmsta fyra minuterna skulle fem bli två. Bagge tippar, med hjärtat, att Martin ska gå vidare tills imorgon. Första man klar för final ÄR MARTIN ALMGREN!
Martin Almgren från Lindesberg är vidare till kvalfinal! Imorgon avgörs det vilka som blir topp-tolv!
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.