Ikväll livesändes den fjärde och sista kvalomgången i Idol, och först ut var Martin Almgren. Imorgon kommer kvalfinalen att gå av stapeln, och frågan som de allra flesta lindesbergare spänt väntade att få svar på: skulle Almgren ta sig dit?
– Jag mår bra efter omständigheterna, sa en märkbart nervös Martin Almgren till Idols programledare Pär Lernström innan han skulle få ta sig an scenen.
– Det är ganska sjukt hur fort det kan gå i svängarna. Jag har aldrig varit mer redo!, tillade Martin.
Lernström drar en snabb repris om hur lindesbergaren började i Åmål för att sedan ta sig hela vägen till det livesända kvalet.
– Mannen med det röda skägget visade sig vara ett fynd, sa Lernström.
Inför Idoljury, publik och tusentals tv-tittare rev Almgren av ”Fat Bottomed Girls” av Queen. Väl bakom mikrofonen fanns det inte en skymt av någon nervositet, Almgren är som gjord för att stå där.
Efteråt var juryns meningar delade.
– Det var endimensionellt, hans röst försvann i brölet, menade Alexander Bard.
– Det verkar som att Bard har glömt sin hörapparat hemma. Du har en grym röst, shit vad du sjunger bra!, berömde Laila.
– Jag hade velat sett dig i ett annat forum, något som stuckit ut. Du kan sjunga rock ’n roll och det hör hela svenska folket, var Bagges mening.
Efter de andra fyra deltagarnas framträdande återstod röstning och en timmes Idoluppehåll. Under tiden gick telefonerna hett runtom i Lindesberg, och i Facebookgruppen ”Vi som röstar på Martin i Idol 2015”, vars medlemsantal passerat 5100, haglar kommentarerna in. Någon berömmer Martins otroliga musikalitet och har röstat över 30 gånger, några andra sitter utomlands och stöttar efter bästa förmåga. Att Martin vunnit folkets kärlek, det råder det inte någon tvekan om.
Och så slog klockan 22.00 och inom de närmsta fyra minuterna skulle fem bli två. Bagge tippar, med hjärtat, att Martin ska gå vidare tills imorgon. Första man klar för final ÄR MARTIN ALMGREN!
Martin Almgren från Lindesberg är vidare till kvalfinal! Imorgon avgörs det vilka som blir topp-tolv!
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden tilltar. Med anledning av detta kan det vara bra att vara extra försiktig när det gäller både majbrasor och så kallad kontrollerad eldning under de kommande dagarna. Anders Carlsson är kårchef på Nerikes Brandkår i Lindesberg och ger goda råd om vad man bör tänka på.
– Just nu är det mycket torrt fjolårsgräs och löv kvar. Det är som fnöske och brinner väldigt snabbt, så det är läge att vara extra vaksam, förklara Anders Carlsson.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.