Ikväll livesändes den fjärde och sista kvalomgången i Idol, och först ut var Martin Almgren. Imorgon kommer kvalfinalen att gå av stapeln, och frågan som de allra flesta lindesbergare spänt väntade att få svar på: skulle Almgren ta sig dit?
– Jag mår bra efter omständigheterna, sa en märkbart nervös Martin Almgren till Idols programledare Pär Lernström innan han skulle få ta sig an scenen.
– Det är ganska sjukt hur fort det kan gå i svängarna. Jag har aldrig varit mer redo!, tillade Martin.
Lernström drar en snabb repris om hur lindesbergaren började i Åmål för att sedan ta sig hela vägen till det livesända kvalet.
– Mannen med det röda skägget visade sig vara ett fynd, sa Lernström.
Inför Idoljury, publik och tusentals tv-tittare rev Almgren av ”Fat Bottomed Girls” av Queen. Väl bakom mikrofonen fanns det inte en skymt av någon nervositet, Almgren är som gjord för att stå där.
Efteråt var juryns meningar delade.
– Det var endimensionellt, hans röst försvann i brölet, menade Alexander Bard.
– Det verkar som att Bard har glömt sin hörapparat hemma. Du har en grym röst, shit vad du sjunger bra!, berömde Laila.
– Jag hade velat sett dig i ett annat forum, något som stuckit ut. Du kan sjunga rock ’n roll och det hör hela svenska folket, var Bagges mening.
Efter de andra fyra deltagarnas framträdande återstod röstning och en timmes Idoluppehåll. Under tiden gick telefonerna hett runtom i Lindesberg, och i Facebookgruppen ”Vi som röstar på Martin i Idol 2015”, vars medlemsantal passerat 5100, haglar kommentarerna in. Någon berömmer Martins otroliga musikalitet och har röstat över 30 gånger, några andra sitter utomlands och stöttar efter bästa förmåga. Att Martin vunnit folkets kärlek, det råder det inte någon tvekan om.
Och så slog klockan 22.00 och inom de närmsta fyra minuterna skulle fem bli två. Bagge tippar, med hjärtat, att Martin ska gå vidare tills imorgon. Första man klar för final ÄR MARTIN ALMGREN!
Martin Almgren från Lindesberg är vidare till kvalfinal! Imorgon avgörs det vilka som blir topp-tolv!
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).