Ikväll livesändes den fjärde och sista kvalomgången i Idol, och först ut var Martin Almgren. Imorgon kommer kvalfinalen att gå av stapeln, och frågan som de allra flesta lindesbergare spänt väntade att få svar på: skulle Almgren ta sig dit?
– Jag mår bra efter omständigheterna, sa en märkbart nervös Martin Almgren till Idols programledare Pär Lernström innan han skulle få ta sig an scenen.
– Det är ganska sjukt hur fort det kan gå i svängarna. Jag har aldrig varit mer redo!, tillade Martin.
Lernström drar en snabb repris om hur lindesbergaren började i Åmål för att sedan ta sig hela vägen till det livesända kvalet.
– Mannen med det röda skägget visade sig vara ett fynd, sa Lernström.
Inför Idoljury, publik och tusentals tv-tittare rev Almgren av ”Fat Bottomed Girls” av Queen. Väl bakom mikrofonen fanns det inte en skymt av någon nervositet, Almgren är som gjord för att stå där.
Efteråt var juryns meningar delade.
– Det var endimensionellt, hans röst försvann i brölet, menade Alexander Bard.
– Det verkar som att Bard har glömt sin hörapparat hemma. Du har en grym röst, shit vad du sjunger bra!, berömde Laila.
– Jag hade velat sett dig i ett annat forum, något som stuckit ut. Du kan sjunga rock ’n roll och det hör hela svenska folket, var Bagges mening.
Efter de andra fyra deltagarnas framträdande återstod röstning och en timmes Idoluppehåll. Under tiden gick telefonerna hett runtom i Lindesberg, och i Facebookgruppen ”Vi som röstar på Martin i Idol 2015”, vars medlemsantal passerat 5100, haglar kommentarerna in. Någon berömmer Martins otroliga musikalitet och har röstat över 30 gånger, några andra sitter utomlands och stöttar efter bästa förmåga. Att Martin vunnit folkets kärlek, det råder det inte någon tvekan om.
Och så slog klockan 22.00 och inom de närmsta fyra minuterna skulle fem bli två. Bagge tippar, med hjärtat, att Martin ska gå vidare tills imorgon. Första man klar för final ÄR MARTIN ALMGREN!
Martin Almgren från Lindesberg är vidare till kvalfinal! Imorgon avgörs det vilka som blir topp-tolv!
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.