Två låtar med Kärlekstema var kvällens uppdrag för TV4:s Idoler. I won’t give up av Jason Mraz och Soldier av Gavin DeGraw var Martin Almgrens låtar, varav den förstnämnda tillägnades sambon Ida Sjöberg.
Kärlek var kvällens fokus i Idol och när Martin Almgren tillägnade ”I won’t give up”, av Jason Mraz, åt flickvännen, som ”ställt upp på så många vis”, och sjöng med sin fantastiska inlevelse och styrka, då var det högst troligt inte många ögon torra där hemma i tv-sofforna.
– Du lyckades verkligen beröra, berömde Laila Bagge men som samtidigt tyckte, liksom Anders Bagge, att början var en aning svajig.
– Jag har längtat efter din nerv, berättade Bard som tyckte att den framgick under kvällens framträdande, men på Martins engelska uttalet fanns det visst lite att gnälla om.
Låt nummer två var Gavin DeGraws ”Soldier”, och inför sin entré på scenen sa Martin att han ville ”bevisa för svenska folket att jag förtjänar en plats på TV4”. Sedan gör Martin sin grej, tar över, och hans praktfulla stämma får publiken i lokalen att jubla.
– Jag ser en jäkligt intelligent kille som egentligen har mycket självsäkerhet i sig, du känns 2015, sa Alexander Bard, men allt som oftast kommer inte berömmet ensamt när jurydeltagaren är i farten…
– Men det här blir ett coverband för mig!, var hans slutsats.
– När jag sitter i bilen och lyssnar är det här fantastiskt, sa Laila och efterfrågade återigen lite mer rörelse på scenen.
Till Bagge återstod inte många sekunder.
– Jag tycker att du är duktig!, berömde han kort och gott.
Därefter väntade den där evighetslånga pausen innan det äntligen skulle avslöjas hur vida Lindesbergs Idolfavorit skulle ta sig vidare, en process som alltid är lite, eller mycket för den delen, nervös. Idolerna blir ju trots allt färre och färre för varje vecka som går…
Men den eventuella oron var obefogad, Martin är ännu ett steg närmare Globen!
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfärdig eller nykläckt affärsidé – och ett driv utöver det vanliga. Syftet är att inspirera och skapa möjligheter för entreprenörskap bland unga, samtidigt som deltagarna får ett startkapital.
Med start i mars blir tidigare Mötesplats Linden i Lindesberg en del av Höjdpunkten, en verksamhet som riktar sig till alla seniorer i kommunen. Två gånger i veckan ordnas träffar med fika och aktiviteter i Lindesberg, Frövi och Storå, som en fritidsgård för invånare från 65 år och uppåt.
– Förhoppningen är att skapa en gemenskap som blir höjdpunkten på veckan för kommunens seniorer, säger Elene Jirvelius, processledare för Nära vård på Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.
FOTOKRÖNIKA: Förra helgen, på lördagen, följde jag norrskensprognoserna och hoppades på en träff framåt kvällen. Vid midnatt larmade mobilen. Jag tittade ut genom fönstret – och visst var det norrsken. Termometern visade –23 grader. Skulle jag gå ut i kylan eller stanna kvar under det varma täcket? Hmm…
Han är en av Lindesbergs mest kända kulturprofiler – revymakare, estradör och ett mycket välbekant ansikte på Kulturskolan Garnalia, där han arbetat i 24 år som teaterlärare. I somras tog Stefan beslutet att byta scen och anta nya utmaningar i en annan tjänst.
– Det var inte ett enkelt beslut att fatta och börja någon annanstans, framför allt på grund av eleverna och mina kollegor, som jag saknar, säger Stefan Jansson.
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.