Två låtar med Kärlekstema var kvällens uppdrag för TV4:s Idoler. I won’t give up av Jason Mraz och Soldier av Gavin DeGraw var Martin Almgrens låtar, varav den förstnämnda tillägnades sambon Ida Sjöberg.
Kärlek var kvällens fokus i Idol och när Martin Almgren tillägnade ”I won’t give up”, av Jason Mraz, åt flickvännen, som ”ställt upp på så många vis”, och sjöng med sin fantastiska inlevelse och styrka, då var det högst troligt inte många ögon torra där hemma i tv-sofforna.
– Du lyckades verkligen beröra, berömde Laila Bagge men som samtidigt tyckte, liksom Anders Bagge, att början var en aning svajig.
– Jag har längtat efter din nerv, berättade Bard som tyckte att den framgick under kvällens framträdande, men på Martins engelska uttalet fanns det visst lite att gnälla om.
Låt nummer två var Gavin DeGraws ”Soldier”, och inför sin entré på scenen sa Martin att han ville ”bevisa för svenska folket att jag förtjänar en plats på TV4”. Sedan gör Martin sin grej, tar över, och hans praktfulla stämma får publiken i lokalen att jubla.
– Jag ser en jäkligt intelligent kille som egentligen har mycket självsäkerhet i sig, du känns 2015, sa Alexander Bard, men allt som oftast kommer inte berömmet ensamt när jurydeltagaren är i farten…
– Men det här blir ett coverband för mig!, var hans slutsats.
– När jag sitter i bilen och lyssnar är det här fantastiskt, sa Laila och efterfrågade återigen lite mer rörelse på scenen.
Till Bagge återstod inte många sekunder.
– Jag tycker att du är duktig!, berömde han kort och gott.
Därefter väntade den där evighetslånga pausen innan det äntligen skulle avslöjas hur vida Lindesbergs Idolfavorit skulle ta sig vidare, en process som alltid är lite, eller mycket för den delen, nervös. Idolerna blir ju trots allt färre och färre för varje vecka som går…
Men den eventuella oron var obefogad, Martin är ännu ett steg närmare Globen!
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.