Under onsdagen kunde LIF Lindesberg meddela att den LIF-fostrade högerspelaren Martin Boija lånas ut till Handbollsligans tabelletta HK Malmö. Förutom en stor chans till utveckling för Martin, innebär detta att det skadedrabbade LIF Lindesberg får nya namn i laguppställningen inför de kommande matcherna.
Det var via LIF Lindesbergs hemsida under onsdagen som föreningen stolt kunde meddela att den 21-åriga högerspelaren Martin Boija, lånas ut till ett av landets just nu bästa handbollslag: HK Malmö, Handbollsligans nuvarande tabelletta.
Martin som efter flera års spel i LIF Lindesbergs juniorlag, slog igenom på seniornivå för två år sedan genom spel i Allsvenskan. Ett spel med det skånska elitlaget kan öppna stora möjligheter för Martin som spelare, något som föreningen är stolt över:
– Vi är trygga med att låta Martin få denna chans i et av Sveriges bästa handbollslag och hoppas att det kan lyfta han utveckling ytterligare ett steg. Otroligt roligt för Martin och ett bra kvitto för LIF, skriver LIF Lindesberg på sin hemsida.
Med Martin frånvarande inför de kommande match skulle man tro att det skadedrabbade LIF Lindesberg ställer sig med ännu en spelare mindre, föreningen meddelar däremot det motsatta.
Den spelglade Algot Hane finns kvar på högerkanten och kommer även att få förstärkning genom LIF-junioren Marcus Eklund som tar plats i laget med början på lördag.
Laget får ytterligare förstärkning i form av högernian Daniel Björk som kommer från elitlaget IFK Skövde, ett lag som i skrivandes stund placeras femma i Handbollsligan.
Lånet av Skövdespelaren beräknas sträcka sig runt sex matcher där låneperioden går ut en bit in i februari.
Trots sin ordinarie position kommer Björk att hoppa in som niometersspelare, detta på grund av de skadorna som finns inom LIF Lindesberg. Den 20-åriga spelaren gör sin första match i orange tröja redan på lördag då LIF gästar tabelljumbon AIK i Solnahallen.
Förutom Marcus Eklund och Daniel Björk på planen under lördagens bortamatch, beräknas även Joakim Bååk att göra comeback i matchen mot AIK.
– Det känns väldigt positivt att ha Joakim som en tillgång till laget, han tillför mycket rutin och jag tror att vi kommer att få stor nytta utav honom framöver, sade LIFs tränare Stefan Karlsson till Lindenytt under en tidigare intervju.
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfärdig eller nykläckt affärsidé – och ett driv utöver det vanliga. Syftet är att inspirera och skapa möjligheter för entreprenörskap bland unga, samtidigt som deltagarna får ett startkapital.