Förberedelserna är i full gång och repetitionerna avlöser varandra inför den stora Mellofinalen som går av stapeln på lördagskvällen. LindeNytt hann få en kort pratstund med Martin Almgren på fredagsförmiddagen innan det hektiska schemat för dagen startade.
Det är många saker som ska sitta innan allt är klart för Sveriges största nöjesprogram att gå till sändning, sången ska sitta, kameravinklar ska övas in och nerverna ska hållas i schack. Hur laddar man upp inför ett sådant framträdande?
– Jag känner mig ändå ganska lugn nu, jag har en gitarr i logen som jag sitter och spelar på för att varva ner och tänka på annat. Men inför imorgon gäller det att vila, och värma upp rösten ordentligt, berättar Martin.
– Vi repade fyra gånger igår, och ikväll blir det en snabb genomkörning innan genrepet då den internationella juryn kommer titta, så det gäller att prestera, skrattar Martin och fortsätter:
– Jag tyckte Idol var stort, och det var det, men det här är sjukt! Jag får nästan nypa mig i armen ibland, det är jättekonstigt att jag ska göra det här!
Martin går ut med startnummer tre i morgondagens final, ett nummer som statistiskt sett inte är något ”vinnarnummer”, men själv är han nöjd:
– Jag går gärna ut tidigt, det hade varit mycket värre för mig att gå ut sist, då hade jag nog kreverat av nervositet, säger han och skrattar.
Melodifestivalen sänds live imorgon lördag på SVT1, klockan 20.00.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som slog till på årets första dag. Men det var värt det…
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.