Förberedelserna är i full gång och repetitionerna avlöser varandra inför den stora Mellofinalen som går av stapeln på lördagskvällen. LindeNytt hann få en kort pratstund med Martin Almgren på fredagsförmiddagen innan det hektiska schemat för dagen startade.
Det är många saker som ska sitta innan allt är klart för Sveriges största nöjesprogram att gå till sändning, sången ska sitta, kameravinklar ska övas in och nerverna ska hållas i schack. Hur laddar man upp inför ett sådant framträdande?
– Jag känner mig ändå ganska lugn nu, jag har en gitarr i logen som jag sitter och spelar på för att varva ner och tänka på annat. Men inför imorgon gäller det att vila, och värma upp rösten ordentligt, berättar Martin.
– Vi repade fyra gånger igår, och ikväll blir det en snabb genomkörning innan genrepet då den internationella juryn kommer titta, så det gäller att prestera, skrattar Martin och fortsätter:
– Jag tyckte Idol var stort, och det var det, men det här är sjukt! Jag får nästan nypa mig i armen ibland, det är jättekonstigt att jag ska göra det här!
Martin går ut med startnummer tre i morgondagens final, ett nummer som statistiskt sett inte är något ”vinnarnummer”, men själv är han nöjd:
– Jag går gärna ut tidigt, det hade varit mycket värre för mig att gå ut sist, då hade jag nog kreverat av nervositet, säger han och skrattar.
Melodifestivalen sänds live imorgon lördag på SVT1, klockan 20.00.
Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förändringar i det politiska landskapet. Sverigedemokraterna, Socialdemokraterna och Moderaterna tappar, medan Landsbygdspartiet Oberoende Lindesberg (LPO) ökar stort.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för…
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan intraphone.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.