Förberedelserna är i full gång och repetitionerna avlöser varandra inför den stora Mellofinalen som går av stapeln på lördagskvällen. LindeNytt hann få en kort pratstund med Martin Almgren på fredagsförmiddagen innan det hektiska schemat för dagen startade.
Det är många saker som ska sitta innan allt är klart för Sveriges största nöjesprogram att gå till sändning, sången ska sitta, kameravinklar ska övas in och nerverna ska hållas i schack. Hur laddar man upp inför ett sådant framträdande?
– Jag känner mig ändå ganska lugn nu, jag har en gitarr i logen som jag sitter och spelar på för att varva ner och tänka på annat. Men inför imorgon gäller det att vila, och värma upp rösten ordentligt, berättar Martin.
– Vi repade fyra gånger igår, och ikväll blir det en snabb genomkörning innan genrepet då den internationella juryn kommer titta, så det gäller att prestera, skrattar Martin och fortsätter:
– Jag tyckte Idol var stort, och det var det, men det här är sjukt! Jag får nästan nypa mig i armen ibland, det är jättekonstigt att jag ska göra det här!
Martin går ut med startnummer tre i morgondagens final, ett nummer som statistiskt sett inte är något ”vinnarnummer”, men själv är han nöjd:
– Jag går gärna ut tidigt, det hade varit mycket värre för mig att gå ut sist, då hade jag nog kreverat av nervositet, säger han och skrattar.
Melodifestivalen sänds live imorgon lördag på SVT1, klockan 20.00.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.