Förberedelserna är i full gång och repetitionerna avlöser varandra inför den stora Mellofinalen som går av stapeln på lördagskvällen. LindeNytt hann få en kort pratstund med Martin Almgren på fredagsförmiddagen innan det hektiska schemat för dagen startade.
Det är många saker som ska sitta innan allt är klart för Sveriges största nöjesprogram att gå till sändning, sången ska sitta, kameravinklar ska övas in och nerverna ska hållas i schack. Hur laddar man upp inför ett sådant framträdande?
– Jag känner mig ändå ganska lugn nu, jag har en gitarr i logen som jag sitter och spelar på för att varva ner och tänka på annat. Men inför imorgon gäller det att vila, och värma upp rösten ordentligt, berättar Martin.
– Vi repade fyra gånger igår, och ikväll blir det en snabb genomkörning innan genrepet då den internationella juryn kommer titta, så det gäller att prestera, skrattar Martin och fortsätter:
– Jag tyckte Idol var stort, och det var det, men det här är sjukt! Jag får nästan nypa mig i armen ibland, det är jättekonstigt att jag ska göra det här!
Martin går ut med startnummer tre i morgondagens final, ett nummer som statistiskt sett inte är något ”vinnarnummer”, men själv är han nöjd:
– Jag går gärna ut tidigt, det hade varit mycket värre för mig att gå ut sist, då hade jag nog kreverat av nervositet, säger han och skrattar.
Melodifestivalen sänds live imorgon lördag på SVT1, klockan 20.00.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.