Martin inför lördagens Mello: ”Det vore fränt att stå i final!”
På lördag gör Martin Almgren debut i Melodifestivalen, då han framför sin låt ”A Bitter Lullaby” inför ca 12 000 personer i publiken i Malmö Arena, och ytterligare 3 miljoner tv-tittare.
Annons
– Är du sjuk? frågar Martin direkt när LindeNytt träffar honom under måndagen.
Han dras dessvärre med en envis förkylning som inte riktigt vill ge sig, något han hoppas ska hinna försvinna tills på lördag. Då ska han nämligen göra debut i Melodifestivalen, och går ut som första artist i deltävlingen i Malmö.
– Det känns väldigt speciellt att gå ut först, men det är mycket värre att sitta och vänta och gå ut sist, det kände jag under Idol, berättar Martin och fortsätter:
– Förväntningarna är högre här, nu är man ingen nybörjare längre, det är riktiga artister som uppträder, så jag hoppas såklart att jag ska göra ett bra jobb och att det fortfarande är några som kommer ihåg mig. Men jag vet inte alls vad jag har att vänta mig.
Låten han ska tävla med heter ”A Bitter Lullaby”, och är skriven av Josefin Glenmark och Märta Grauers. Mellogeneralen Christer Björkman beskrev Martins låt som ”en pampig midtempo-poplåt, mycket mäktig. Bra och kul öppningsnummer med sångpower!”
– Oj! Gjorde han? skrattar Martin högt och fortsätter:
– Jag tycker ju att min låt är bra, och den har en väldigt bra text. Den handlar om att vi alla går igenom svåra saker i livet, men att vi kommer ut starkare på andra sidan bara vi tar oss igenom det.
Melodifestivalen är ett av Sveriges absolut största tv-program, med ungefär 3 miljoner tittare som engagerat följer tävlingen varje vecka, lite likt Idol som Martin vann 2015. Uppståndelsen är dock inte riktigt lika påtaglig den här gången, om man får tro Martin själv.
– Det har varit ganska lugnt faktiskt, Lindesbergarna kanske börjar bli vana vid det här nu, det kanske blir för mycket för dem, säger han med ett stort skratt och fortsätter:
– Det här är ju som att tävla i OS i musik, ska man tävla någonstans så är det här. Det vore så himla kul om man åtminstone kunde ta sig vidare till Andra Chansen, men det vore ju jäkligt fränt att få stå i final! Det här kunde man inte tro för bara tre år sedan.
Selfies med Lindesbergs Mellohopp. Foto: Camilla Lagerman
Några unga fans ropar på honom och vill ta selfies under vårt samtal.
– Bor du i Lindesberg? undrar en av killarna nyfiket.
– Absolut, var annars? Det här är bästa stället att bo på! svarar Martin med ett brett leende.
Redan idag, tisdag, drar den hektiska Melloveckan igång då Martin åker till Stockholm för att repa. sedan bär det av till Malmö på onsdag morgon för sk ”torr-rep”, på torsdagen är det dags för kamerarep, och på fredagen genrep innan det till slut är stundens allvar på lördag kväll.
Vad tror du efter att ha hört de övriga bidragen som gått till final?
– Jag är nog rökt! säger han och avfyrar ett av sina karaktäristiska skratt.
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Svenska Futsalligan gjorde sitt första besök någonsin till Lindesberg under lördagen. Fjolårssäsongens slutspelstvåa, Svärtinge, gick segrande ur striden mot IFK Lindesberg. Foto: Hasse Persson
Det blev en repris från damernas serieinledande bortamatch när Lindesbergs första futsalmatch i den högsta ligan skulle spelas under lördagen. Svärtinge är ett väletablerat lag inom Svenska Futsalligan och gav också en kross i Lindesberg Arena. Mot slutet av den historiska hemmamatchen så blev det två snabba hemmamål innan slutsignalen ljöd och slutresultatet 9-2 blev fastställt.
– Vi vet att det kommer att bli tufft men vi är ödmjuka inför uppgiften, säger Emelie Alfredsson.
Nu ska det bli mer fart på mobilsurfandet i Lindesberg. En ny 54 meter hög telemast har tagits i bruk i området Hagaberg och snart väntar ytterligare en satsning i centrum och Lindesberg Arena. Bakom detta står mobiloperatörerna Telenor och Tele2 med deras gemensamma bolag Net4Mobility.
– Det jättekul att vi här inom en väldigt kort tid kommer att ha byggt två nya basstationer i Lindesberg, det blir ett jättelyft för orten, säger Björn Lindberg, nätexpert på Tele2.
I slutet av september kom beskedet att Statens institutionsstyrelse, SiS, planerade att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro, senast den 30 juni 2027. Avvecklingen har dock gått betydligt snabbare, och redan den sista november ska hemmet vara tomt. Vad som skulle ske med Granhult i Gammelbo var då ovisst, men nu är det klart att man slås ihop med Sundbo i Fagersta – som tar emot pojkar som har dömts till sluten ungdomsvård (LSU).
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
Han är den nye kommunpolisen: ”Känns jättebra”
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrå...
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
FotoFredag: En ny plats
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare ...