Martin inför lördagens Mello: ”Det vore fränt att stå i final!”
På lördag gör Martin Almgren debut i Melodifestivalen, då han framför sin låt ”A Bitter Lullaby” inför ca 12 000 personer i publiken i Malmö Arena, och ytterligare 3 miljoner tv-tittare.
– Är du sjuk? frågar Martin direkt när LindeNytt träffar honom under måndagen.
Han dras dessvärre med en envis förkylning som inte riktigt vill ge sig, något han hoppas ska hinna försvinna tills på lördag. Då ska han nämligen göra debut i Melodifestivalen, och går ut som första artist i deltävlingen i Malmö.
– Det känns väldigt speciellt att gå ut först, men det är mycket värre att sitta och vänta och gå ut sist, det kände jag under Idol, berättar Martin och fortsätter:
– Förväntningarna är högre här, nu är man ingen nybörjare längre, det är riktiga artister som uppträder, så jag hoppas såklart att jag ska göra ett bra jobb och att det fortfarande är några som kommer ihåg mig. Men jag vet inte alls vad jag har att vänta mig.
Låten han ska tävla med heter ”A Bitter Lullaby”, och är skriven av Josefin Glenmark och Märta Grauers. Mellogeneralen Christer Björkman beskrev Martins låt som ”en pampig midtempo-poplåt, mycket mäktig. Bra och kul öppningsnummer med sångpower!”
– Oj! Gjorde han? skrattar Martin högt och fortsätter:
– Jag tycker ju att min låt är bra, och den har en väldigt bra text. Den handlar om att vi alla går igenom svåra saker i livet, men att vi kommer ut starkare på andra sidan bara vi tar oss igenom det.
Melodifestivalen är ett av Sveriges absolut största tv-program, med ungefär 3 miljoner tittare som engagerat följer tävlingen varje vecka, lite likt Idol som Martin vann 2015. Uppståndelsen är dock inte riktigt lika påtaglig den här gången, om man får tro Martin själv.
– Det har varit ganska lugnt faktiskt, Lindesbergarna kanske börjar bli vana vid det här nu, det kanske blir för mycket för dem, säger han med ett stort skratt och fortsätter:
– Det här är ju som att tävla i OS i musik, ska man tävla någonstans så är det här. Det vore så himla kul om man åtminstone kunde ta sig vidare till Andra Chansen, men det vore ju jäkligt fränt att få stå i final! Det här kunde man inte tro för bara tre år sedan.
Selfies med Lindesbergs Mellohopp. Foto: Camilla Lagerman
Några unga fans ropar på honom och vill ta selfies under vårt samtal.
– Bor du i Lindesberg? undrar en av killarna nyfiket.
– Absolut, var annars? Det här är bästa stället att bo på! svarar Martin med ett brett leende.
Redan idag, tisdag, drar den hektiska Melloveckan igång då Martin åker till Stockholm för att repa. sedan bär det av till Malmö på onsdag morgon för sk ”torr-rep”, på torsdagen är det dags för kamerarep, och på fredagen genrep innan det till slut är stundens allvar på lördag kväll.
Vad tror du efter att ha hört de övriga bidragen som gått till final?
– Jag är nog rökt! säger han och avfyrar ett av sina karaktäristiska skratt.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Bild från gårdagens mål av Isak Jonsson. Foto: Timmy Lundegård
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Det var en hel lördag med innebandy i arenan. De unga spelarnas matcher avlöste varandra när 36 av länets ungdomslag gästade Lindesberg för deltagande i Poolspelsfesten. Foto: Timmy Lundegård
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Här förbereds för 90 nya bostäder vid vattnet
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den ...
Det var en stor segerglädje på både planen och på läktaren när LIF Lindesberg stod som segrare av kvalspelet mot Anderstorp. Nu väntar slutkvalet mot ett av fyra potentiella motståndare från Allsvenskan. Foto: Hasse Persson
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Här lyfts tornspiran på plats igen
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det ...
LIF Lindesberg stänger serien med kross
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg ...