Martin inför lördagens Mello: ”Det vore fränt att stå i final!”
På lördag gör Martin Almgren debut i Melodifestivalen, då han framför sin låt ”A Bitter Lullaby” inför ca 12 000 personer i publiken i Malmö Arena, och ytterligare 3 miljoner tv-tittare.
– Är du sjuk? frågar Martin direkt när LindeNytt träffar honom under måndagen.
Han dras dessvärre med en envis förkylning som inte riktigt vill ge sig, något han hoppas ska hinna försvinna tills på lördag. Då ska han nämligen göra debut i Melodifestivalen, och går ut som första artist i deltävlingen i Malmö.
– Det känns väldigt speciellt att gå ut först, men det är mycket värre att sitta och vänta och gå ut sist, det kände jag under Idol, berättar Martin och fortsätter:
– Förväntningarna är högre här, nu är man ingen nybörjare längre, det är riktiga artister som uppträder, så jag hoppas såklart att jag ska göra ett bra jobb och att det fortfarande är några som kommer ihåg mig. Men jag vet inte alls vad jag har att vänta mig.
Låten han ska tävla med heter ”A Bitter Lullaby”, och är skriven av Josefin Glenmark och Märta Grauers. Mellogeneralen Christer Björkman beskrev Martins låt som ”en pampig midtempo-poplåt, mycket mäktig. Bra och kul öppningsnummer med sångpower!”
– Oj! Gjorde han? skrattar Martin högt och fortsätter:
– Jag tycker ju att min låt är bra, och den har en väldigt bra text. Den handlar om att vi alla går igenom svåra saker i livet, men att vi kommer ut starkare på andra sidan bara vi tar oss igenom det.
Melodifestivalen är ett av Sveriges absolut största tv-program, med ungefär 3 miljoner tittare som engagerat följer tävlingen varje vecka, lite likt Idol som Martin vann 2015. Uppståndelsen är dock inte riktigt lika påtaglig den här gången, om man får tro Martin själv.
– Det har varit ganska lugnt faktiskt, Lindesbergarna kanske börjar bli vana vid det här nu, det kanske blir för mycket för dem, säger han med ett stort skratt och fortsätter:
– Det här är ju som att tävla i OS i musik, ska man tävla någonstans så är det här. Det vore så himla kul om man åtminstone kunde ta sig vidare till Andra Chansen, men det vore ju jäkligt fränt att få stå i final! Det här kunde man inte tro för bara tre år sedan.
Selfies med Lindesbergs Mellohopp. Foto: Camilla Lagerman
Några unga fans ropar på honom och vill ta selfies under vårt samtal.
– Bor du i Lindesberg? undrar en av killarna nyfiket.
– Absolut, var annars? Det här är bästa stället att bo på! svarar Martin med ett brett leende.
Redan idag, tisdag, drar den hektiska Melloveckan igång då Martin åker till Stockholm för att repa. sedan bär det av till Malmö på onsdag morgon för sk ”torr-rep”, på torsdagen är det dags för kamerarep, och på fredagen genrep innan det till slut är stundens allvar på lördag kväll.
Vad tror du efter att ha hört de övriga bidragen som gått till final?
– Jag är nog rökt! säger han och avfyrar ett av sina karaktäristiska skratt.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
För första gången någonsin så är Lindlöven i final av HockeyEttans norra slutspel. Nu är de bara fyra lag kvar vars säsong fortsätter. Arkivbild: Timmy Lundegård
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Lindlöven tar sin första semifinalseger och har med detta reducerat till 1-2 i matcher mot Boden. Imorgon återvänder båda lagen till Lindehov. Foto: Timmy Lundegård
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.
Ingen eld på sjön – Valborgsfirandet uteblir
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte...